Szukaj na blogu

Wypowiedź pisemna na maturze z języka angielskiego – jak się przygotować?

Wypowiedź pisemna na maturze z języka angielskiego – jak się przygotować?

Wypowiedź pisemna jest obowiązkowym elementem części pisemnej matury z języka angielskiego. Na poziomie podstawowym możesz otrzymać za nią maksymalnie 12 punktów, co daje aż 20% wszystkich punktów z części pisemnej. Aby zdać maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym, trzeba uzyskać 30% wszystkich punktów z części pisemnej. Zatem zdecydowanie warto zawalczyć o punkty z tej części egzaminu pisemnego. 

Sprawdź, ile punktów można zdobyć z poszczególnych części egzaminu maturalnego z języka angielskiego w 2024 roku. »

Wpis na blogu lub forum, email, list prywatny

Nie taka wypowiedź pisemna straszna jak ją malują 

Do wypowiedzi pisemnej możesz się w dużej mierze przygotować jeszcze przed maturą. Formy, które pojawiają się w tym zadaniu, są określone w wymogach i nie powinny cię zaskoczyć. Na maturze możesz się spodziewać listu prywatnego, wiadomości e-mail, wpisu na blogu lub forum. Masz jeden narzucony temat, na który musisz napisać swoją wypowiedź. Polecenie zapisane jest w języku polskim. Każdy temat oceniany jest w kilku kategoriach.

Pamiętaj! Wymagana jest od ciebie krótka wypowiedź o długości 100-150 wyrazów. Powinno się zatem pisać zwięźle i zdecydowanie na temat. 

Jak oceniana jest wypowiedź pisemna?

Egzaminator będzie oceniał twoją pracę pod kątem czterech kryteriów

    • treść: od 0 do 5 punktów,

    • spójność i logika wypowiedzi: od 0 do 2 punktów

    • zakres środków językowych: od 0 do 3 punktów, 

    • poprawność środków językowych: od 0 do 2 punktów 

Treść wypowiedzi pisemnej na maturze z angielskiego. Legendarne cztery kropki 

Aby otrzymać maksymalną liczbę punktów za treść:

    • trzymaj się tematu

    • rozwiń każdą „kropkę”, którą znajdziesz w poleceniu

    • pamiętaj o pełnym przekazaniu informacji z polecenia 

Bardzo ważne jest zatem, aby dobrze zrozumieć, co jest wymagane w danym zadaniu. Bardzo dokładnie przeczytaj polecenie i nie zapomnij o żadnej z kropek, pisząc swoją wypowiedź.

Czy trzeba liczyć wyrazy na maturze?

Jak długa powinna być wypowiedź pisemna na maturze podstawowej z angielskiego?

Optymalnie wypowiedź powinna mieć około 100-150 wyrazów (bez podpisu i początku). Z pewnością twoja wypowiedź nie powinna mieć mniej niż 80 słów. Górny limit jest umowny, jednak pamiętaj, że w przypadku matury zbyt długa wypowiedź może oznaczać więcej okazji do błędów, rozmycie rozwinięcia kropek, a także... zmęczenie egzaminatora, który jest przecież tylko człowiekiem.Najlepiej trzymać się środkowego przedziału i napisać wypowiedź zawierającą ok. 100-130 wyrazów.

Naucz się też szacować, jaką objętość kartki zajmuje napisanie przez ciebie 100 słów – wtedy bez liczenia będziesz w stanie określić, czy musisz już kończyć czy jeszcze możesz dany punkt rozwinąć. Na egzaminie szkoda czasu na nerwowe liczenie słów po każdym dopisanym zdaniu. Lepiej policzyć słowa, kończąc pracę, a wcześniej wystarczy je tylko szacować.  

Sprawdź więcej praktycznych porad, które pomogą ci zdać maturę bez stresu »

Jak wygląda przykładowe polecenie do wypowiedzi pisemnej na maturze podstawowej z angielskiego?

Przykładowe polecenie może wyglądać tak:

Zbliża się koniec roku szkolnego i moment składania dokumentów na studia. Napisz e-mail do znajomego z Anglii. 

    • Poinformuj go, nad jakimi studiami się zastanawiasz i dlaczego wybrałeś(-aś) te kierunki. 

    • Opowiedz, jak na twoją decyzję zareagowali rodzice.

    • Opisz swoje plany na wakacje. 

    • Zapytaj kolegę o jego plany dotyczące studiów  

Sprawdź nasze Arkusze maturalne i zobacz więcej przykładowych poleceń »

Nakreślenie sytuacji (zazwyczaj bliskiej nastolatkowi) oraz forma, w jakiej ma być napisana wypowiedź pisemna, określone są w pierwszych zdaniach.

Zbliża się koniec roku szkolnego i moment składania dokumentów na studia. Napisz e-mail do znajomego z Anglii.

Natomiast dalsza część polecenia to tzw. „kropki”. Obowiązkowe jest poruszenie wszystkich czterech „kropek”, jeśli wypowiedź ma mieć szansę otrzymać maksymalną ilość punktów.

    • Poinformuj go, nad jakimi studiami się zastanawiasz i dlaczego wybrałeś(-aś) te kierunki. 

    • Opowiedz, jak na twoją decyzję zareagowali rodzice.

    • Opisz swoje plany na wakacje. 

    • Zapytaj kolegę o jego plany dotyczące studiów  

Zwróć uwagę, że pierwsza „kropka” zawiera tu dwa elementy – musisz odnieść się do obu (informacja nad jakimi studiami się zastanawiasz oraz uzasadnienie, dlaczego właśnie te kierunki). Na każdą kropkę poświęć minimum jedno zdanie.

Jak zacząć i zakończyć wypowiedź pisemną na maturze podstawowej z angielskiego?

Na maturze podstawowej wypowiedź pisemna jest już rozpoczęta. Pamiętaj jednak o tym, by prawidłowo zakończyć swój wpis, email czy list na maturze. Podpisz się jako XYZ – w końcu matura ma być anonimowa, więc pamiętaj, by NIE użyć swojego imienia i nazwiska. W przypadku naszego przykładowego polecenia, początek, który masz już podany, mógłby wyglądać w ten sposób:

Hi Josh,
I’ve passed all my exams and will be applying to university soon 

Następnie należy przejść do rozwinięcia każdej kropki oraz zakończyć wypowiedź podpisem XYZ, np.

Write back soon. 
Take care!
XYZ

Przykładowe zwroty, których możesz użyć na zakończenie (w zależności od tematu)

Zakończenie wypowiedzi pisemnej

angielskipolski
Hope to hear from you soon. Mam nadzieję, że wkrótce się odezwiesz.
I wish you good luck. Życzę powodzenia.
Best regards, Pozdrawiam serdecznie,
See you soon! Do zobaczenia wkrótce!

Jak zdobyć punkty za spójność i środki językowe?

Pamiętaj o tym, żeby zdania, które chcesz zawrzeć w swojej wypowiedzi były na zadany temat oraz by rozwinąć wszystkie „kropki”. Jednak to nie wszystko. Struktura twojej wypowiedzi jest także bardzo ważna. Słowem, które najlepiej opisze jak wzorcowa spójna i logiczna praca powinna wygląda, jest PORZĄDEK. 

Rozwijaj „kropki” jedna po drugiej, staraj się nie przeplatać „kropek”. Wszystko po kolei. Do tego dodawaj spójniki, zdania logicznie poprawnie, jedno wynika z drugiego. I tyle.

A co ze środkami językowymi? Jak zaimponować egzaminatorowi? Naucz się kilku trudniejszych słów, np. cheerful lub delighted zamiast happy, receive lub obtain zamiast get, reply zamiast answer i użyj ich, jeśli kontekst na to pozwoli. Mile widziane są phrasal verbs czy też typowe kolokacje, których używamy w języku nieformalnym. Jeszcze masz chwilę na przećwiczenie słownictwa z różnych dziedzin, najlepiej od razu w kontekście. I poćwicz gramatykę. Zdania powinny być poprawne. Łatwiej budować poprawne zdania, kiedy są mniej skomplikowane. Jeśli czujesz się na siłach, nie unikaj zdań złożonych.

Powodzenia na maturze!

Punkty z napisania wypowiedzi ustnej w ramach egzaminu maturalnego z angielskiego są stosunkowo łatwe do zdobycia, pod warunkiem, że dobrze przygotujesz się do tej części egzaminu. Regularne ćwiczenia pisania włączonym licznikiem czasu oraz nauczenie się przydatnych zwrotów i trików sprawi, że twoja wypowiedź zdobędzie maksymalną liczbę punktów i nie sprawi ci trudności. Dlatego warto zacząć ćwiczyć już teraz, aby osiągnąć wymarzony wynik z egzaminu maturalnego i dostać się na wymarzoną uczelnię.

Aby dobrze przygotować się do napisania matury z języka angielskiego warto wybrać dobre, sprawdzone materiały, które pomogą ci w przygotowaniu się do napisania egzaminu dojrzałości.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...