Szukaj na blogu

Jak wykorzystać mapy myśli w nauce języka obcego?

Kiedy chcesz sprawnie poruszać się po mieście, używasz nawigacji. Daj sobie szansę sprytnie poruszać się po meandrach języka obcego. Aby sprawnie dotrzeć do celu, jakim jest opanowanie wybranego języka, twórz mapy... myśli! Zmapuj swoją naukę języka obcego i trafiaj zawsze do celu.

Mapy myśli są potężnym narzędziem do organizowania i przechowywania wiedzy. Technika wykonania może być różna, a właściwie dowolna. Najlepsze jednak w mapach jest to, że , aby uczyć się skutecznie i trwale, nie potrzebujemy niczego poza kartką papieru i czymś do pisania. 

Kilka faktów na temat map myśli:

1. Mapy mogą ułatwić przyswajanie języka obcego już od pierwszych chwil nauki. Korzystać z map możesz zarówno na etapie początkującym, jak i na wyższych poziomach zaawansowania.

2. Jeśli w deszczowe popołudnie zdarzyło ci się grać w skojarzenia lub przeciwieństwa, mamy dobrą wiadomość – już wtedy udało ci się ćwiczyć umiejętność tworzenia map myśli. Jak widzisz, tworzenie mapy myśli jest łatwiejsze, niż mogło ci się wydawać.

3. Dzięki mapom robisz mniej, a zapamiętujesz więcej. Nie tworzysz obszernych notatek, tylko maksymalnie upraszczasz przekaz, pozbywając się nadmiaru niepotrzebnych informacji.

4. Nie uczysz się na pamięć, by za chwilę zapomnieć. Słowa klucze, których używasz, mają za zadanie wywołać pożądany ciąg skojarzeń, by bez wysiłku zapamiętać materiał na długo.

5. Masz wszystko w jednym miejscu. Niezbędne materiały pogrupowane tematycznie masz zawsze na wyciągnięcie ręki, a w razie potrzeby – swoją mapę możesz łatwo rozbudować.

6. Personalizujesz naukę języka. Dzięki temu, że jesteś autorem swoich map myśli, uczysz się tego, co jest potrzebne tobie lub co cię interesuje. Nie musisz przedzierać się przez zagadnienia, które nie są ci potrzebne. 

Jeśli nadal wahasz się, czy ten sposób nauki jest dla ciebie, skorzystaj z naszego poradnika tworzenia map myśli przydatnych w nauce języków obcych i przekonaj się, jakie to proste. Tylko cztery kroki dzielą cię od twojej pierwszej mapy!

Krok 1: wybierz temat, który chcesz opanować

Z mapami możesz uczyć się, czego tylko chcesz: zarówno słówek jak i gramatyki czy funkcji językowych. Wybrane zagadnienie (w formie słowa, zagadnienia gramatycznego, myśli lub rysunku) zapisz na środku kartki. I już! Właśnie tak powstaje twoja nowa mapa myśli :)  

Kok 2: zbuduj pierwsze gałęzie mapy

Środek mapy myśli to miejsce, gdzie zapisujesz najbardziej ogólne rzeczy. Im bliżej brzegu kartki, tym więcej szczegółów i tym bardziej odległe lub bardziej zaawansowane powiązania w danym temacie. Poruszasz się zatem od ogółu do szczegółu, od podstaw do rzeczy bardziej skomplikowanych i od środka do brzegu.

Dorysuj w swojej mapie myśli kilka podstawowych kategorii, na jakie możesz podzielić twój temat.  Kategorią mogą być, np. kolory, rodzaje sklepów czy członkowie rodziny.

Kok 3: rozwiń swoją mapę myśli

Każdą kategorię możesz teraz wypełnić przydatnymi słówkami, zwrotami czy informacjami. Łącz słowa w grupy, przykładowo z jednej kategorii (np. nazwy kolorów, wszystkie jakie przychodzą ci do głowy), twoje skojarzenia, (np. zakupy i cena, lista zakupów, rodzaje sklepów) albo przeciwieństwa (np. dzień dobry i do widzenia, syn i córka itp.) Pamiętaj, że każdą z tych gałęzi możesz dalej rozwijać, powtarzając dotychczasowe kroki i tworzyć bardziej rozbudowaną i szczegółową mapę.

PROTIP: dodaj elementy graficzne

Używaj różnej wielkości i stylu liter, różnych kolorów, wyróżniaj, podkreślaj, dodawaj małe ilustracje. Każda chwila spędzona nad mapą myśli to kolejna okazja dla twojego mózgu, by zapoznać się z materiałem lub go utrwalić. Nawet tak nieoczywista czynność jak dodawanie małych czy zabawnych ilustracji sprawi, że materiał, nad którym pracujesz, niemal sam będzie wchodził ci do głowy. 

Twórz mapy myśli i ciesz się nauką języka!

Sięgnij po gotowe mapy, które przygotowaliśmy w serii Słowo do słowa. Niezależnie od tego, czy chcesz uczyć się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego, znajdziesz w nich tylko przydatne i naturalne słownictwo i zwroty, które następnie będziesz móc solidnie przećwiczyć i rozszerzyć w różnorodnych ćwiczeniach. Ich urozmaicona forma graficzna oraz przemyślany dobór słownictwa dopasowany do twojego poziomu znajomości języka z pewnością ułatwią przyswajanie danego tematu. 

I pamiętaj, kiedy wybierasz się w językową podróż, weź ze sobą mapę.

Zapisz się na newsletter i pobierz przykładowe mapy myśli

Zapisz się na newsletter i pobierz fragmenty Słowo do słowa

Tylko 3 kroki dzielą Cię od skutecznej nauki języka! Pobierz poradnik, jak tworzyć skuteczne mapy myśli oraz szablony do wykorzystania w nauce języków.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...