Szukaj na blogu

Językowe ferie, czyli F-E-R-I-E

Ferie w pełni. Zimowa aura sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Co jednak zrobić, gdy entuzjazm opadnie, pogoda się zepsuje, a dzieci zaczną sięgać po ekrany? Po pierwszych dniach swobodnej zabawy i zaplanowanych wyjazdów, warto sprytnie przekierować energię naszych dzieci na mądre spędzanie czasu w sprawdzonej i atrakcyjnej formule nauki poprzez zabawę. Wykorzystaj wolny czas i możliwości, jakie mogą dać językowe F-E-R-I-E.

F jak fantastyczna zabawa
E jak ekscytująca podróż
R jak równowaga pomiędzy nauką a zabawą
I jak inwestycja w przyszłość
E jak eksperymentowanie

F jak fantastyczna zabawa 

Ferie są odpoczynkiem od prac domowych, ale nie od naturalnej ciekawości świata i dziecięcej radości. Zobacz, jak podczas mroźnych dni rozpalić ognisko językowej ciekawości. 

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

Śpiewać każdy może i... wszędzie może! Także po angielsku. A jeśli nie czujesz się na siłach, po prostu ściągnij wygodne nagrania mp3 i nuć z dzieckiem piosenki i rymowanki, które uwrażliwią twoją pociechę na muzykę oraz na dźwięki języka angielskiego. Tylko tyle i aż tyle dla rozwoju twojego malucha. 

Możecie stworzyć nowy rytuał wieczorny, słuchając Twinkle, twinkle little star przed kąpielą lub witać dzień improwizowanym masażykiem w rytmie Itsy bitsy spider. Możecie oglądać piękne ilustracje na grubych, sztywnych kartach i słuchać znanych melodii. Możecie też dowiedzieć się, o czym są znane utwory dziecięce, dzięki zamieszczeniu w książce także ich polskiej wersji. Jeśli gracie na czymkolwiek, możecie wybrać książeczkę z nutami, aby jeszcze bardziej umuzykalnić wasze dziecko. Możecie już teraz zacząć swoją przygodę z angielskim.

Angielski dla dzieci. Piosenki. Twinkle, Twinkle Little Star

Gra językowa dobra na nudę

Gry to świetny sposób, by zagospodarować nadmiar czasu wolnego naszych dzieci, a także powtórzyć angielski przed powrotem do szkoły. Znajdź grę, która jest dla was interesująca i odpowiednia do wieku dziecka. W czasie ferii będziecie jeść w restauracjach? Spakuj grę, którą łatwo ze sobą zabrać wszędzie i nie zabiera dużo miejsca. Pogoda nie zapowiada się dobrze? Weź ze sobą strategiczną planszówkę, która zajmie was na dłużej.

Sprawdź nasze propozycje na językowe gry w czasie ferii i przeczytaj, jak duże znaczenie może mieć grywalizacja w nauce języków obcych

Bójka na słówka – jedyna znana nam bójka, która przyniesie językowe korzyści i dużo radości

Krótka rozgrywka (10-20 minut) zapewni dynamiczne powtórzenie lub naukę około 200 słówek. Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie parę na różnych kartach. Wygodna forma sprawi, że możesz bez problemu zabrać grę ze sobą w dowolne miejsce, np. do restauracji, by grać w oczekiwaniu na zamówienie.

Bójka na słówka. Gra do nauki języka angielskiego

Let's talk. Projekt miasto – strategiczna planszówka, w której trzeba trochę pogłówkować i pokombinować

Gra Let’s talk. Projekt miasto to sprawdzona strategiczna planszówka dla wszystkich od 10 roku życia. Rozgrywka trwa około 40 minut. Rzucasz kostką, chodzisz po „mieście” (aż 64 miejsca!), decydujesz o trasie, wypełniasz zadania komunikacyjne, używając języka angielskiego. Zadania są podzielone na łatwiejsze – dla początkujących oraz trudniejsze – dla doświadczonych użytkowników języka angielskiego. Możesz walczyć o zadania dodatkowe oraz spróbować wypełnić tajne misje indywidualne lub wspólny cel drużynowy. Kombinuj, co ci się bardziej opłaci.

Let’s talk. Projekt Miasto. Gra do nauki angielskiego

The Investigation – mrożąca krew w żyłach gra karciana

Jeśli twoje dziecko lubi niebanalne i mroczne gry, spraw mu na ferie kryminalną grę karcianą do nauki angielskiego. Celem gry jest przeprowadzenie śledztwa w języku angielskim. Podzielcie się rolami świadka oraz śledczych i odtwarzajcie bieg wydarzeń, dopytujcie, dyskutujcie, drążcie temat. 

The Investigation. Kryminalna gra karciana do nauki angielskiego

Książka dobra na ferie

Książka jest dobra na wszystko. Także na ferie. Wybierz ciekawe książki ,dopasowane do wieku i do możliwości dziecka, aby lektura była prawdziwą przyjemnością. Nasze książki zapewnią maksymalny komfort czytania w języku angielskim – tłumaczenia najtrudniejszych słówek na marginesach i słowniczki na końcu książki skutecznie zachęcą dziecko do czytania w języku angielskim. Dla młodszych dzieci wybierz książkę z serii Czytam po angielsku, a dla młodzieży powieść przygodową lub romantyczną.

E jak ekscytująca podróż 

Are we there yet? Jeśli czeka was długa podróż, warto zabezpieczyć się w różne rozwiązania, które pomogą wam dotrzeć do celu z uśmiechem na ustach. Dzięki naszym pomysłom, długa podróż samochodem czy pociągiem będzie radosna i co najważniejsze, przyniesie językowe korzyści.

Pamiętaj, by rzeczy, które mają umilić czas podczas podróży nie miały zbyt wielu elementów, które mogłyby zagubić się w samochodzie i by miały poręczny format. Sprawdź nasze propozycje, które spełniają te warunki i z pewnością zapewnią ekscytujące zajęcie podczas podróży:

Może wybierzesz Bójkę na słówka, aby wprowadzić odrobinę zdrowej językowej grywalizacji? A dla młodzieży quizy – kieszonkowce, dzięki którym twój nastolatek nauczy się idiomów czy zwrotów konwersacyjnych

Piosenki i rymowanki doskonale sprawdzą się w aucie. Jeśli akurat wybieracie się w góry, może uda wam się nie tylko usłyszeć piosenkę o Baa baa black sheep (dostępną na nagraniu do naszej książki Twinkle twinkle little star), ale nawet zobaczyć ją w pokrytej śniegiem górskiej szopie?

Książka natomiast świetnie sprawdzi się podczas podróży samolotem. Dla najmłodszych, proponujemy krótką książeczkę z serii Czytam po angielsku z tłumaczeniem całej historii po polsku na końcu oraz tłumaczeniami najtrudniejszych słówek na marginesach oraz ćwiczeniami na utrwalenie słówek i urozmaicenie podróży. Dla nastolatków wciągające powieści przygodowe, także zawierające ćwiczenia z kluczem odpowiedzi i tłumaczenia słówek na marginesach.

R jak równowaga pomiędzy nauką a zabawą

Pamiętaj, że główną zasadą nauki w ferie powinna być radość. Śmiejcie się, bo, jak mówi stare porzekadło – śmiech to zdrowie. Jeśli zatem chcemy, by nauka angielskiego wyszła nam na zdrowie, wybierajmy w ferie takie pomoce, które zapewnią nam mile spędzone chwile. 

I jak inwestycja w przyszłość

W trakcie ferii, mimo że zazwyczaj kojarzą się z relaksem, kryje się potężny potencjał do intensywnego rozwoju na wielu płaszczyznach. Ruch, zabawa, więcej czasu spędzonego z dzieckiem – wszystko to wpływa na radosny i harmonijny rozwój dziecka. Pamiętaj, że wszystko co robisz i wszystko co robi twoje dziecko  jest swego rodzaju inwestycją w przyszłość. Warto zadbać o aktywności i zajęcia, dzięki którym twoje dziecko zrozumie, że nauka języków jest czymś więcej niż wkuwaniem słówek i reguł gramatycznych. Warto postawić na naukę, która rozbudzi w twoim dziecku ciekawość świata i otwartość na nowe.

E jak eksperymentowanie

Można z przymrużeniem oka stwierdzić, że eksperymentowanie z nowymi metodami nauki jest świetną metodą na przyspieszenie nauki dla dzieci, które lubią uczyć się języka obcego, a zwłaszcza dla tych, które nie lubią. Jeśli twoje dziecko chodzi do szkoły, w ferie ma więcej wolnego czasu, nie jest obciążone nauką, klasówkami, egzaminami, więc z pewnością z większą otwartością podejdzie do nowych aktywności. Możecie razem z dzieckiem zorganizować tematyczne wieczory językowe, poćwiczyć śpiewanie ulubionych piosenek w języku obcym znanych z radia , a przy okazji stworzyć np. mapę myśli ze słówkami z utworu. Możecie też w ferie zacząć swoją przygodę z nowym językiem. Może twoje dziecko zainteresuje hiszpańskiniemiecki albo francuski?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...