Jak napisać wpis na blogu po angielsku - zasady, słownictwo, przykłady

Wpis na blogu to najnowsza z form stosowanych na egzaminie ósmoklasisty oraz na maturze. W tym wpisie znajdziecie wskazówki, przydatne wyrażenia oraz przykładowy wpis blogowy po angielsku. 

Cechy charakterystyczne wpisu na bloga

Formy egzaminacyjne wymagają zachowania schematu wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Pamiętaj o przywitaniu się z czytelnikami i pozdrowieniu ich na końcu. Język blogów ma charakter półformalny lub nieformalny, występują więc w nim skróty i czasowniki frazowe.

ADRESAT

Najważniejsze jest określenie adresatów bloga. Od tego zależy język i tematyka wpisu. Jeśli jesteś nastolatkiem piszącym dla rówieśników, posłuż się młodzieżowym językiem i wybierz temat ciekawy dla twoich odbiorców. Jeśli jesteś autorem bloga skierowanego do przedsiębiorców, wybierz zagadnienia, które mogą ich interesować i nie zapomnij o terminologii ekonomicznej.

WSTĘP

Im bardziej zaskakujący, tym lepiej. Możesz zacząć od żartu, anegdoty czy zadziwiających danych statystycznych. Następnie wyjaśnij cel wpisu oraz wpływ, jaki wspomniany problem może mieć na życie czytelnika.

ORGANIZACJA

Tekst nie powinien być zbyt długi. Jeśli zawiera wiele informacji, warto podzielić go na sekcje, wypunktować najważniejsze zagadnienia lub stworzyć ich listę.

EDYCJA I FORMATOWANIE

Napisałeś już tekst? Przejdź zatem do jego edycji: przeczytaj go jeszcze raz i popraw błędy. Dobierz grafikę – wstawienie zdjęcia czy ikonografii znacznie zwiększa zasięg potencjalnych odbiorców. Tekst powinien być sformatowany przejrzyście tak, aby jego struktura była od razu zauważalna dla czytelnika. Stosuj nagłówki, śródtytuły, boldy i kursywę.

Bądź konsekwentny i trzymaj się ustalonej formy. Czytelnicy docenią twój profesjonalizm.

Oczywiście na egzaminie powyższe elementy nie są oceniane; sprawdza on tylko twoje kompetencje językowe. Wpis na bloga jest dość krótką formą pisemną, nie przekracza 130 słów. Pisz więc zwięźle i na temat, żeby nie przekroczyć tego limitu.

TAGI

To specyficzne słowa klucze, które opisują twój post i pozycjonują go w wyszukiwarce. Dzięki nim zwiększysz szanse trafienia na twój blog. Nie przesadzaj z ich liczbą. Najlepiej stosować kategorie lub tematy, do których dany post się zalicza i ograniczyć ich liczbę do maksymalnie 20.

CTA

To skrót od call-to-action. Na końcu posta umieść informację skłaniającą odbiorcę do działania. Może to być zachęta do subskrypcji newslettera, pobrania darmowego ebooka czy lektury powiązanego artykułu. CTA to świetne narzędzie marketingowe, dzięki któremu bloger zbiera informacje dotyczące preferencji czytelników.

Jak napisać wpis na blogu po angielsku - Angielski. Pisz OBŁĘDNIE!
Angielski. Pisz OBŁĘDNIE!

Jak napisać wpis blogowy po angielsku - najważniejsze zasady

  1. Zanim zaczniesz pisać, odpowiedz sobie na pytanie, do kogo kierujesz wpis.

  2. Zastanów się nad tytułem, który przyciągnie uwagę.

  3. Napisz chwytliwy wstęp, który zachęci czytelników, do zagłębienia się w tekst.

  4. Przemyślana treść, zdjęcia i pomocne linki będą dodatkowym atutem wpisu.

  5. Przeczytaj wpis drugi raz, aby wychwycić ewentualne niedociągnięcia.

  6. Dodaj odpowiednie zdjęcia i pomocne linki.

  7. Zachowaj spójny styl formatowania tekstu w blogu.

  8. Otaguj post odpowiednimi hasłami.

  9. Umieść CTA na końcu wpisu.

Jak napisać list po angielsku - Angielski. Pisz OBŁĘDNIE!
Angielski. Pisz OBŁĘDNIE!

Wpis na blogu po angielsku - przydatne słownictwo

Powitanie

Hello / Hi, - Cześć / Witajcie
Dear readers, - Drodzy czytelnicy
Hi guys, - Cześć kochani


Rozwinięcie

Thank you / Thanks for all your comments under my last / previous post. - Dziękuję / Dzięki za wszystkie komentarze pod moim poprzednim postem.
I am writing this post because - Piszę ten post, ponieważ
I don’t know about you, but I - Nie wiem jak wy, ale ja
I know that - Wiem, że
There’s something I want to mention. - Jest coś, o czym chcę wspomnieć
This bothers me a lot. - To nie daje mi spokoju
since / as / because - ponieważ


Zakończenie

I would like to hear from you on this topic. - Chciałabym usłyszeć wasze zdanie na ten temat.
I’m waiting for your opinions. - Czekam na wasze opinie.
Leave a comment. - Pozostawcie komentarz.
Thank you / Thanks for visiting my blog. - Dziękuję / Dzięki za wszystkie komentarze pod moim poprzednim postem.


Angielski. Pisz OBŁĘDNIE!

Przykładowy wpis na bloga po angielsku (poziom B1)

Hi there,

I haven’t posted anything in a while cause I’m on a three-week sports camp in our beautiful Tatra Mountains. I don’t know about you, but I just love hiking and this is the main reason I decided to go to this camp. What’s more, we have a wide range of activities to choose from. The most interesting part of the camp will take place on Thursday because we’re going to hike to Dolina Pięciu Stawów Polskich (Five Polish Ponds Valley). I heard it’s amazing, so I just can’t wait! I’ll post the most stunning pics on my Instagram account.

Of course, if you don’t want to go on this trip there are a lot of other things to do. For example, you can go on a sightseeing trip to Zakopane or stay at the camp and play games like basketball, volleyball or football. There’s one more thing I want to mention before I end this entry. In a few days, we’re meeting a very wellknown football player. I think that everybody knows who Robert Lewandowski is, right? Think of a question you’d like to ask him and I’ll choose the best ones.

Don’t forget to leave a comment! Lewandowski’s waiting for your questions!

XYZ


Fragment pochodzi z książki Angielski. Pisz OBŁĘDNIE!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć