Szukaj na blogu

3, 2, 1, START! Grywalizacja w nauce języków obcych

Czy wszystko idzie zgodnie z planem w twojej nauce języków obcych? Nie masz motywacji, po wielu latach ciągle boisz się odezwać i zazwyczaj masz problem z wymyśleniem, co powiedzieć? Jeśli tak właśnie jest w twoim przypadku, teraz jest doskonały moment, aby to zmienić!

A może twoje dziecko straciło zapał do dodatkowych lekcji angielskiego, a przekonanie go do rozwiązywania ćwiczeń w zeszycie czy wypełniania kolejnych kserówek jest trudne? Chcesz pomóc, ale brakuje ci pomysłów? Wprowadź elementy grywalizacji do nauki i szybko zauważysz, że dzieje się magia... językowa! 

Moda na grywalizację

Grywalizacja cieszy się obecnie ogromną popularnością - nawet korzystanie z krokomierza to forma grywalizacji. Grywalizacja, jak łatwo się domyślić, kojarzy się z grą. I słusznie. To forma współzawodnictwa z innymi (gry z wieloma graczami) lub samym sobą (poprawa wyników), której celem jest zmotywowanie gracza, a właściwie osoby uczącej się, i jej aktywizacja do działania. Grywalizacja wykorzystuje mechanizmy znane z gier w różnych dziedzinach naszego życia, takich jak biznes czy edukacja, aby nadać charakter zabawy i wyzwania koniecznym czynnościom lub tym, które sprawiają nam trudność. Brzmi zachęcająco?

Ale czy grywalizacja ma solidne podstawy, czy to tylko chwilowa moda?

Bez wątpienia grywalizacja nie jest jedynie chwilową modą. To raczej odpowiedź na potrzeby naszego mózgu, który posiada wbudowany ośrodek nagrody, a ten, ogólnie rzecz biorąc, karmi się przyjemnością. Grywalizacja bazuje na psychologii. Dążąc do nagrody, zwiększamy prawdopodobieństwo wykonywania działań korzystnych dla nas. Chętniej wybieramy czynności, które obiecują nagrodę i pobudzą nasz mózg.

Jeżeli więc zdajemy sobie sprawę, że istnieją mechanizmy, które mogą zamienić żmudne czynności, niekoniecznie kojarzące się z radością, w pożądane przez mózg czynności - zastosujmy je w edukacji językowej, aby jeszcze lepiej wykorzystać możliwości nauki i przywrócić motywację, którą rutyna tradycyjnych zajęć może zabić.

Rozegraj to, czyli mechanizm językowego sukcesu

Jakie podstawowe elementy powinna zawierać nauka języków obcych, aby w pełni wykorzystać zalety grywalizacji?

CEL: określony punkt, do którego zmierzamy.
POCZĄTEK I ZAKOŃCZENIE: ramy czasowe, w których osadzamy proces nauki.
ETAPY: zapewniają dostosowanie do indywidualnych potrzeb i poziomu językowego.
NAGRODA: wzmocnienie ośrodka nagrody i zwiększenie zaangażowania.

Dodając do tego bezpieczne środowisko (dom, klasa), kojarzące się z przyjemnym spędzaniem czasu, oraz towarzystwo osób, które lubimy (rodzina, przyjaciele), możemy zamienić naukę języków obcych w prawdziwą przyjemność, co szybko przełoży się na sukces językowy.

W to mi graj!

Skoro już wiemy, że grywalizacja to nie tylko chwilowa moda, ale również skonkretyzowane podejście oparte na naukowych podstawach oraz znamy kluczowe elementy grywalizacji pożądane w nauce języków obcych, zastanówmy się, skąd czerpać rzetelne materiały, które uczynią proces nauki nie tylko przyjemnym, ale także skutecznym. 

Chociaż gry online mają wiele zalet, musimy pamiętać, aby celem naszej nauki pozostała nauka języka, a nie jedynie spędzaniem czasu przed ekranem - co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.

Odkryj nasze propozycje gier językowych doskonale wykorzystujących mechanizmy grywalizacji i ożywiających naukę języka obcego.

# Bójka na słówka. 

Bójka na słówka - gra do nauki języków obcych

Bójka na słówka to świetna gra rodzinna dla wszystkich od 7. roku życia. To gra dla 2-8 graczy, którą łatwo wszędzie ze sobą zabrać. Krótka rozgrywka (10-20 minut) zapewni dynamiczne powtórzenie lub naukę słownictwa. Celem jest opanowanie około 200 słówek, podzielonych na dwa poziomy zaawansowania: podstawowy i zaawansowany w mowie i piśmie (czytanie globalne). Gracze kładą po jednej karcie na stół. Gra polega na jak najszybszym wyszukiwaniu pasujących do siebie obrazków i napisów i oczywiście na wypowiadaniu tych słówek. Osoba, która pierwsza odnalazła parę, zabiera obie karty. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej kart.  Gra zawiera mini słowniczek obrazkowy, który ułatwi przyswojenie słownictwa dla początkujących. Bójka na słówka jest dostępna w trzech wariantach językowych: angielskimniemieckim i hiszpańskim. W każdą Bójkę można grać na trzy sposoby, a każdy z nich jest równie skuteczny.

Bójka na słowka - zawartość gry

# Let’s talk. Projekt miasto 

Let’s talk. Projekt Miasto. Gra do nauki angielskiego

Let’s talk. Projekt miasto to klasyczna planszówka dla 2-4 graczy. Rozgrywka trwa około 40 minut. Rzucamy kostką, poruszamy się pionkami po planszy, która imituje miasto. Mamy tu wszystkie typowe dla miast miejsca – znajdziemy ich aż 64! Chodzisz po mieście, decydujesz o trasie, wypełniasz zadania, używając języka angielskiego. A do tego możesz odegrać aż 128 naturalnych dialogów w języku angielskim i sytuacji naturalnych dla tych miejsc. Zadania są podzielone na łatwiejsze – dla początkujących, jak również na trudniejsze – dla doświadczonych użytkowników języka angielskiego. Możesz walczyć o zadania dodatkowe oraz spróbować wypełnić tajne cele indywidualne lub wspólny cel drużynowy. Kombinuj, co ci się bardziej opłaci. Podpowiemy, że cokolwiek wybierzesz, opłaci ci się i tak – z pewnością wygrasz lepszy poziom swojego angielskiego.

# Kieszonkowce

Angielski na 6+. Edgard Games

Nasze kieszonkowce mogą ograbić jedynie z poczucia blokady językowej. Jeśli lubisz grać w karty, możesz kupić duży zestaw trzech gier karcianych Angielski na 6+. Każdy z nich to 55 kart do nauki angielskiego dla wszystkich powyżej 9 roku życia, które możesz zabrać ze sobą wszędzie. Możesz nimi zagrać w aż 4 warianty gry: memory, karuzela, szachraj i klapek. Rozgrywka trwa około 20 minut. Dzięki kartom możesz nauczyć się angielskich przymiotników, czasowników oraz przećwiczyć rozmówki.

Możesz też wybrać quizy – kieszonkowce do nauki angielskich idiomówkieszonkowce konwersacyjne dla młodzieży (15+) i dorosłych na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Ucz się z kieszonkowcami i zacznij rozdawać karty podczas lekcji angielskiego.

Kieszonkowce - Gry językowe

# The Investigation

The Investigation. Kryminalna gra karciana do nauki angielskiego

Jeśli masz ochotę na naukę z dreszczykiem, sięgnij po kryminalną grę karcianą The Investigation. Do jej rozegrania wystarczy dwoje graczy. Waszym zadaniem jest doprowadzić śledztwo do końca, przeprowadzając je w całości w języku angielskim. Podzielcie się rolami świadka oraz śledczych i odtwarzajcie bieg wydarzeń, dopytujcie, dyskutujcie, drążcie temat. Zobaczycie, jak szybko opanujecie ponad 500 wyrażeń i zwrotów, a tym samym rozgadacie się po angielsku. Bo śledztwo to tylko pretekst do wciągającej i przyjemnej nauki.

Wygraj sobie język obcy!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...