Szukaj na blogu

Rozmówki na każdy wyjazd. Pobierz przykładowe rozmówki aż w 10 językach!

Rozmówki to niezbędna pomoc dla osób wybierających się w podróż zagraniczną. Pobierz przykładowe rozmówki aż w 10 językach!

Lato to okres upragnionego urlopu, wczasów i wypoczynku. Jednak podejmując decyzję o zagranicznym wyjeździe, często mamy niewiele czasu, by poznać podstawy danego języka. Warto pamiętać, że uniwersalny dziś język angielski nie jest we wszystkich krajach równie popularny jak w Polsce oraz w północnej i środkowej Europie. Czy znajomość jedynie podstawowych zwrotów miejscowego języka wystarczy, aby porozumieć się z mieszkańcami danego kraju?

Dlaczego warto sięgać po rozmówki?

Szczególnie w przypadku podróży zagranicznych niezwykle przydatne mogą okazać się tradycyjne rozmówki, chociaż współcześnie znacznie udoskonalone. Bez problemu w kilka sekund odnajdziemy w nich interesujące nas zwroty, przydatne w konkretnej sytuacji.

Przy pomocy rozmówek najprawdopodobniej nie porozmawiamy o historii sztuki, fizyce kwantowej ani o motoryzacji, ale bez problemu złożymy zamówienie w restauracji, a w razie choroby porozumiemy się z lekarzem i farmaceutą. Czytelne staną się tabliczki informacyjne na dworcach i lotniskach, a zakupy w miejscowych sklepikach i na targach przebiegną znacznie sprawnej.

Wakacyjny niezbędnik na każdy wyjazd

Jakie rozmówki cieszą się szczególnym zainteresowaniem podróżników? Przede wszystkim te związane z najpopularniejszymi w Europie i na świecie językami. Rozmówki na każdy wyjazd to niezbędna pomoc dla osób wybierających się w podróż zagraniczną.

Publikacje zawierają najważniejsze słowa i zwroty, uproszczony zapis fonetyczny i wskazówki dotyczące wymowy oraz słowniczek. Nie zapomniano również o informacjach na temat kultury, zwyczajów panujących w krajach docelowych i praktycznych porad turystycznych.

Najważniejsze zwroty niezbędne w podróży

Główna część rozmówek składa się z uproszczonych tematycznie rozdziałów, odpowiadającym kolejnym etapom podróży (dojazd, zakwaterowanie, zwiedzanie, restauracja, zakupy itp.). Do każdego zdania i wyrazu została dołączona uproszczona transkrypcja, która pomoże w odpowiedniej wymowie. Z kolei akcenty w wyrazach zaznaczono pogrubioną czcionką.

W Rozmówkach Edgard znajdziesz również zbiór zasad, które ułatwią podróżowanie po danym kraju, mapę z głównymi miastami, podstawowe zasady gramatyczne oraz zestaw najpopularniejszych gestów.

Pobierz przykładowe rozmówki aż w 10 językach!

Poznaj Rozmówki, z którymi warto ruszyć w drogę! Pobierz fragmenty Rozmówek w 10 językach. 

1. Rozmówki polsko-angielskie

Angielski jest w zdecydowanej większości krajów najpopularniejszym językiem obcym. Z Rozmówek polsko-angielskich poza przydatnymi w codziennych sytuacjach zwrotami dowiesz się jak najlepiej przemieszczać się po Londynie oraz na czym polega brytyjska uprzejmość. Mimo że mowa Szekspira wydaje się językiem uniwersalnym, to w niektórych państwach nie należy ona jednak do powszechnie znanych.

2. Rozmówki polsko-francuskie

Wybierając się do Francji warto pamiętać, że Francuzi niechętnie porozumiewają się w języku innym niż ojczysty. Warto spróbować rozmowy po francusku i nie zakładać, że angielski wystarczy. Rozmówki polsko-francuskie przydadzą się również w krajach północnej Afryki.

Pobierz przykładowe rozmówki francuskie >

3. Rozmówki polsko-niemieckie

W krajach niemieckojęzycznych z reguły wystarczy znajomość angielskiego, chociaż Rozmówki polsko-niemieckie mogą być przydatne w kontaktach ze starszymi osobami lub poza większymi metropoliami. Użycie kilku miejscowych zwrotów w codziennych rozmowach z pewnością zostanie odebrane jako miły gest.

Pobierz przykładowe rozmówki niemieckie >

4. Rozmówki polsko-hiszpańskie

Rozmówki polsko-hiszpańskie przydadzą się nie tylko na Półwyspie Iberyjskim, ale także w niemal wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej poza Brazylią, np. na nartach w Pirenejach, podczas wycieczki po Dominikanie oraz w trakcie wspinaczki na Machu Picchu.

Pobierz przykładowe rozmówki hiszpańskie >

5. Rozmówki polsko-włoskie

Warto wiedzieć, że we Włoszech Rozmówki polsko-włoskie bywają bardziej funkcjonalne niż znajomość angielskiego. Włoski jest również powszechnie znany w Albanii, w przeciwieństwie do języka angielskiego.

Pobierz przykładowe rozmówki włoskie>

Rozmówki na każdy wyjazd - podstawy komunikacji

6. Rozmówki polsko-portugalskie

Ojczyzną języka portugalskiego jest oczywiście Portugalia, ale w tym języku mówią również mieszkańcy Brazylii, Angolii czy Mozambiku. Rozmówki polsko-portugalskie przydadzą się również w tak egzotycznych miejscach jak Wyspy Zielonego Przylądka czy w Makau.

Pobierz przykładowe rozmówki portugalskie >

7. Rozmówki polsko-chorwackie

Jadąc na wakacje do Chorwacji, nie trzeba perfekcyjnie mówić po chorwacku. Większość mieszkańców sprawnie posługuje się językiem angielskim, jednak warto znać podstawowe zwroty, które z pewnością wzbudzą sympatię u miejscowych. Język chorwacki należy do języka słowiańskiego, czyli jest w tej samej grupie co język polski. Dzięki pomocy Rozmówek polsko-chorwackich wycieczka po Dubrowniku będzie o wiele przyjemniejsza.

Pobierz przykładowe rozmówki chorwackie >

8. Rozmówki polsko-greckie

Grecja jest jednym z ulubionych kierunków letnich wyjazdów Polaków. Wielu jej mieszkańców sprawnie posługuje się językiem angielskim, niemieckim i francuskim, ale to podstawy greki będą kluczem do nawiązania przyjaznego kontaktu z "lokalsami". Z Rozmówkami polsko-greckimi nauka kilku wyrażeń i słówek to doskonały sposób na okazanie szacunku, ale także pierwszy krok do pełnego zanurzenia się w greckiej kulturze.

Pobierz przykładowe rozmówki greckie >

9. Rozmówki polsko-czeskie

Gdy wybierzemy się do malowniczej Pragi może okazać się, że w czeskim czeka na nas wiele pułapek językowych. Aby nie zaliczyć językowej gafy, z pomocą przyjdą Rozmówki polsko-czeskie. Dowiesz się z nich, że mimo bliskości obu języków znajomość polskiego bywa mało pomocna, np. czeski sklep to polska piwnica, a czeska pivnice to polska piwiarnia.

Pobierz przykładowe rozmówki czeskie >

10. Rozmówki polsko-bułgarskie

Aby urlop w Bułgarii był jeszcze lepszy, z pewnością pomoże w tym znajomość podstawowych zwrotów z Rozmówek polsko-bułgarskich. Kraj słońca zachęca porywającym wybrzeżem Morza Czarnego, a także pięknymi zabytkami i niskimi cenami. Mimo że język angielski zdominował już część kurortów, to nie wszyscy Bułgarzy się nim posługują. W trakcie zakupów na lokalnych bazarach i targach, korzystanie z podstawowych wyrażeń może okazać się niezbędne, a rodowici Bułgarzy na pewno spojrzą na turystę przychylnym okiem. 

Pobierz przykładowe rozmówki bułgarskie >

Warto znać choć kilka słów

Czy już wiesz, dlaczego przed wyjazdem warto zapoznać się z podstawowymi zwrotami ułatwiającymi komunikację w obcym kraju? Pamiętaj, poznanie kilkunastu słów i wyrażeń naprawdę wystarczy, by otworzyć niejedne drzwi. Z Rozmówkami na każdy wyjazd Twoje wakacje będą udane i niezapomniane. Życzymy pełnych wrażeń zagranicznych wojaży!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...