Szukaj na blogu

Ciekawostki o Korei i Japonii

Marzysz o podróży do Azji? Chcesz zacząć mówić po japońsku lub koreańsku? Poznaj ciekawostki o Korei i Japonii i rozpocznij fascynującą językowo-kulturową przygodę.

Korea

Bez wątpienia kultura koreańska zyskuje na popularności, coraz wyraźniej zaznaczając swoją obecność na Zachodzie. Jednak Korea to nie tylko K-POP i kimchi. Poniżej znajdziesz 5 ciekawostek, które dodadzą smaku Twojej nauce oraz pozwolą Ci lepiej zrozumieć sam język i jego rodzimych użytkowników.

Najpierw nazwisko, potem imię

W języku koreańskim obowiązuje następująca zasada przedstawiania się: najpierw należy podać nazwisko, a następnie imię, np. 김유진 Kim Yujin. „Pierwsze kontakty” to tylko jeden z wielu przydatnych rozdziałów bestsellerowego kursu „Koreański nie gryzie” (A1-A2), dzięki któremu aktywnie uczysz się od podstaw języka i zdobywasz wiedzę z zakresu życia codziennego.

Powitanie

Koreańczykom zdarza się witać słowami 밥 먹었어? (Jadłeś już? Jadłaś już?) lub 식사 하셨어요? (Czy już pan jadł? Czy już pani jadła?). Przy czym rozmówca nie oczekuje szczerej odpowiedzi. Nie jest to też zaproszenie do wspólnego zjedzenia posiłku. Zazwyczaj odpowiedzią jest 네, 안녕하세요? (Tak, jak się pan(i) miewa?).

Puste słowa

Czym są „puste słowa” (빈말 bin-mal) stanowiące obowiązkowy element konwersacji? To frazy wypowiadane jako forma pożegnania, np. 언제 밥 한 번 먹자 (zjedzmy coś kiedyś razem), 술 한잔 해요 (napijmy się kiedyś) lub 다음에 연락할게 (będę się odzywać). 

Obcokrajowiec mógłby założyć, że jego rozmówca spełni swoje obietnice. Dla Koreańczyków wyrażenia te są jedynie formą okazania chęci podtrzymywania dalszych kontaktów, dlatego nie czują się zobligowani do wywiązania się ze swoich deklaracji.

Więcej ciekawostek oraz przykładów powitań i wyrażeń z zakresu koreańskiego small talku znajdziesz w kursie „Koreański nie gryzie! Dla znających podstawy” (A2). Koreańskie zwroty konwersacyjne możesz przećwiczyć również za pomocą Koreański. Zwroty konwersacyjne. 100 fiszek z nagraniami mp3.

Słodkie życie 

Koreańczycy do większości potraw dodają cukier – nawet tam, gdzie wydaje nam się to dziwne, np. bułka czosnkowa w Korei polewana jest lukrem…

Te i inne ciekawostki czekają na odnotowanie w strefie geograficzno-kulturowej planera językowego „Czas na koreański”. Nie wahaj się po niego sięgnąć, planując naukę.

Jabłko na przeprosiny

Na koniec warto wspomnieć, że w języku koreańskim słowo jabłko i przeprosiny brzmią tak samo (사과 sagwa). Z tego powodu Koreańczycy na znak przeprosin wręczają sobie ten soczysty owoc.

Jak uczyć się koreańskich słówek? Jeżeli jesteś wzrokowcem, z pewnością docenisz kurs obrazkowy „Koreański w obrazkach” oparty na metodzie wizualnej. 

Japonia

Jakie ciekawostki kryje Kraj Kwitnącej Wiśni? Poniżej znajdziesz nie tylko praktyczne informacje z zakresu języka, ale również na temat współczesnej kultury Japonii.

Alfabety

Niewątpliwie sporym wyzwaniem dla osób, które przymierzają się do nauki japońskiego, jest opanowanie jego alfabetów.

Na współczesne pismo japońskie składają się trzy elementy: sylabariusze hiragana i katakana (każdy po 46 symboli) oraz ogromny zbiór ideogramów kanji (około 60 000).

Zarówno znaki hiragany, jak i katakany powstały z ideogramów. Początkowo hiragana traktowana była jako sylabariusz kobiecy, ale współcześnie służy do zapisu wszelkich japońskich końcówek gramatycznych i rodzimych wyrazów, których nie można zapisać znakami kanji.

W jaki sposób opanować japońskie pismo? Z pewnością przyda się tu słynna zasada Kaizen (jap. Kai – zmiana, Zen – dobrze), czyli stosowanie małych kroków w trakcie regularnej nauki pisania, czytania i mówienia. Pomoże Ci w tym najnowsze wydanie kursu „Japoński Mów, pisz i czytaj” z przystępnie wyjaśnionymi zagadnieniami gramatycznymi, ale przede wszystkim ukazujący język w praktyce. Znajdziesz tu życiowe dialogi oraz naukę pisania krok po kroku..

Ukłon na dzień dobry

Na powitanie Japończycy nie podają sobie ręki, tylko się kłaniają. Głębokość i długość trwania ukłonu zależy od tego, z kim rozmawiają. I tak ukłon przed szefem lub nauczycielem jest głębszy niż przed kolegą.

Do najczęstszych pokłonów, które można zaobserwować w życiu codziennym Japończyków, należą: eshaku to płytki pokłon do 15 stopni, keirei – średni pokłon 30-45 stopni, saikeirei – głęboki pokłon powyżej 45 stopni. Im większa dysproporcja rangi pomiędzy dwiema osobami, tym głębszy powinien być ukłon. Ręce podczas ukłonu mężczyźni trzymają wzdłuż ciała, kobiety zaś z przodu nakładając lewą dłoń na prawą.

Aby przećwiczyć podstawowe zwroty grzecznościowe oraz poznać zwroty niezbędne przy zawieraniu nowych znajomości, warto skorzystać z kursu „Japoński nie gryzie” .

Zwróć uwagę na wyrażenie yoroshiku onegaishimasu, które ma bardzo wiele znaczeń, m.in. występuje jako prośba o dobre wzajemne stosunki w przyszłości:

はじめまして。わたし は すずき です。よろしく おねがいします。
Hajimemashite. Watashi-wa Suzuki desu. Yoroshiku onegaishimasu. 
Miło mi panią poznać. Jestem Suzuki. Polecam się.

Dorosłość

Pełnoletniość w Japonii uzyskuje się w wieku 20 lat. Co roku w drugi poniedziałek stycznia odbywa się Święto Dorosłości (Seijin-no hi), w którym biorą udział wszyscy obchodzący dwudzieste urodziny pomiędzy kwietniem minionego roku a marcem bieżącego roku.

Mieszkanie

Na koniec ciekawostka o japońskich mieszkaniach. Są one naprawdę małe, a rozmiar ich pomieszczeń mierzy się nie w metrach kwadratowych, a w matach tatami. Ponadto w blokach często występuje zakaz trzymania zwierząt.

Nazwy konkretnych pomieszczeń mieszkalnych wraz z przykładami zdań znajdziesz w „Fiszkach PLUS. Japoński dla początkujących”, które są idealną propozycja dla początkujących adeptów języka japońskiego. Wygodny i sprawdzony system przegródek pozwala śledzić postępy i motywować do dalszej nauki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...