Szukaj na blogu

Triki na sukces na maturze z angielskiego na poziomie podstawowym

Studniówka już za nami. Przyszedł czas na naukę i powtórkę materiału przed egzaminem dojrzałości, który czeka cię w maju. Jak wykorzystać pozostały do matury czas efektywnie, by zdążyć ze wszystkim, a na egzaminie zdobyć przysłowiowego maksa? Poznaj nasze triki i sposoby na skuteczną powtórkę angielskiego. 

Jak zorganizować naukę?

Dobra organizacja to klucz do sukcesu. Po pierwsze, zaplanuj, kiedy będziesz się uczyć. Wygospodaruj czas na naukę i trzymaj się planu. Jak to zrobić? Od razu przeczytaj nasz artykuł o planowaniu nauki słówek i planowaniu nauki języka i stwórz swój indywidualny plan na czas pozostały do matury.

Po drugie, rozplanuj, czego będziesz się uczyć. Możesz stworzyć mapy myśli do każdego zagadnienia oddzielnie. Możesz też stworzyć mapę myśli, która będzie porządkowała materiał do nauki i w ten sposób ułatwiała organizację. Przeczytaj, jak tworzyć mapy myśli i pobierz gotowe mapy, które wystarczy uzupełnić. 

Po trzecie, zaplanuj odpoczynek. Zadbaj o zdrowy sen i przerwy w nauce. To bardzo ważne w procesie przyswajania nauki. Odpowiednio zaplanowany odpoczynek + regularna i skuteczna nauka = przepis na sukces!

Zapisz się na newsletter i pobierz przykładowe mapy myśli

Zapisz się na newsletter i pobierz fragmenty Słowo do słowa

Tylko 3 kroki dzielą Cię od skutecznej nauki języka! Pobierz poradnik, jak tworzyć skuteczne mapy myśli oraz szablony do wykorzystania w nauce języków.

 

Praktyka czyni mistrza - przygotuj się do matury z angielskiego

Podczas zdawania egzaminu bardzo ważną rolę pełni wcześniejsze zapoznanie się z jego formułą. Wszystkie wymagania formalne opisaliśmy w naszym artykule Co powtórzyć przed maturą z języka angielskiego na poziomie podstawowym?

Nie pozwól, by rodzaje zadań zaskoczyły cię podczas egzaminu. Ćwicz umiejętność rozwiązywania zadań, z których składa się egzamin maturalny. Dzięki temu na właściwiej maturze w maju skupisz się na treści zadań w znanej ci już formie.

Do zapoznania się z formułą egzaminu oraz sprawdzenia się możesz wykorzystać Arkusze maturalne. Język angielski. Poziom podstawowy. Najważniejsze to, nie dać się zaskoczyć formą zadań.

Słuchanie na maturze podstawowej z języka angielskiego – jak to zrobić?

Podczas analizy przykładowych arkuszy maturalnych, koniecznie poćwicz zadania ze słuchania. Przed wysłuchaniem nagrania przeczytaj bardzo dokładnie wszystkie polecenia, by zdefiniować, jakich informacji będziesz szukać w wysłuchiwanym tekście.

Pamiętaj, że po dwukrotnym wysłuchaniu nagrań nie będzie już możliwości powrotu do nagrania, na podstawie którego trzeba wykonać zadania. Dlatego poprawne zrozumienie poleceń w tej części jest bardzo istotne. Część ze słuchania to aż 25% wszystkich punktów egzaminu.

Miej również na uwadze, że od tej części zaczyna się egzamin maturalny. Dopiero następne zadania możesz wykonywać w preferowanej przez ciebie kolejności.

Jeśli obawiasz się słuchania w języku obcym, słuchaj jak najczęściej. Do dyspozycji masz całe mnóstwo materiałów dostępnych na youtube czy w formie podcastów. Skorzystać też możesz z oferty audiobooków do pobrania.

Zyskaj punkty z czytania – matura podstawowa z angielskiego

Kolejną częścią egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym, która ma duże znaczenie dla całego egzaminu, jest rozumienie tekstu czytanego. To aż 33% punktów całego egzaminu, które można zyskać lub stracić. 

Jaki jest najprostszy sposób, żeby się odpowiednio przygotować do tej części egzaminu maturalnego? To bardzo proste: trzeba po prostu dużo czytać. Nasze książki mogą skutecznie wspomóc naukę czytania zrozumieniem w języku angielskim. Adaptacje klasyków czy powieści dla młodzieży dostosowane do poziomu B1 zawierają nie tylko trudniejsze słówka przetłumaczone na marginesach, ale przede wszystkim specjalnie zaprojektowane ćwiczenia, wspomagające naukę i sprawdzające zrozumienie tekstu. 

Pisanie – łatwe punkty do zdobycia

Musisz napisać tekst na około 100 -150 słów i trzymać się punktów z instrukcji. Proste? Już teraz przygotuj sobie frazy, które pasują do różnych pism użytkowych, żeby później po prostu użyć odpowiednich. Możesz też przejrzeć część arkusza, dotyczącą czytania ze zrozumieniem i wykorzystać część słów, które pojawiają się w tekstach – jeśli oczywiście pasują do twojego tematu. 

Nie pisz ani za dużo ani za mało. Inaczej istnieje spore ryzyko, że nie poruszysz wszystkich niezbędnych punktów z instrukcji. A to jedno z głównych kryteriów oceniania tej części. 

Naucz się też szacować, jaką objętość kartki zajmuje napisanie przez ciebie 100 słów – wtedy bez liczenia będziesz w stanie określić, czy musisz już kończyć czy jeszcze możesz dany punkt rozwinąć. Na egzaminie szkoda czasu na nerwowe liczenie słów po każdym dopisanym zdaniu. Lepiej policzyć słowa, kończąc pracę, a wcześniej wystarczy je szacować. 

Potrzebujesz książki, w której znajdziesz wszystkie najważniejsze formy wraz z omówieniem dobrych praktyk, wskazówkami i słowniczkami niezbędnymi do stworzenia idealnej wypowiedzi pisemnej? Przychodzimy z pomocą! Sprawdź naszą propozycję Angielski Pisz obłędnie

Milczenie nie jest złotem, czyli egzamin ustny na maturze angielskiego

W przypadku egzaminu ustnego, mów śmiało. Tu milczenie zdecydowanie nie jest w cenie. Podczas opisywania ilustracji zwróć uwagę na to, żeby w miarę dokładnie opowiedzieć o miejscu, osobach i wykonywanych czynnościach, które widzisz na obrazku.

Przygotuj sobie zwroty przydatne do opisywania ilustracji, żeby pokonać stres na egzaminie i odpowiadać z większą pewnością siebie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...