Szukaj na blogu

Jak zaplanować naukę języka, by zrealizować swoje cele?

Nowy Rok i co dalej? Jak zaplanować cele, żeby je zrealizować?

Święta, święta i po...stanowienia noworoczne! Nowy rok to idealny moment na nowe wyzwania. Możemy bezkarnie obiecywać sobie różne rzeczy, wybierać dowolne cele, a następnie zastanawiać się, co poszło nie tak. Możemy też przemyśleć nasze postanowienia i zaplanować wszystko tak, żeby zwiększyć swoje szanse na sukces. 

Spełnianie noworocznych postanowień jest jak budowanie domu. Wyobraź sobie, że zamawiasz ekipę i mówisz: „Wybudujcie mi dom” i odchodzisz. Czy znasz kogoś, kto buduje dom w ten sposób? Zazwyczaj jednak przygotowujemy się do ważnych dla nas czynności. Mamy cel, mamy odpowiednie materiały, a czasem, jak w przytoczonym przykładzie, powinniśmy mieć też solidny projekt czy plan.

Co zrobić, aby tym razem się udało? Po pierwsze, dobrze wybierz swoje postanowienie. Tak, postanowienie, nie postanowienia. W tym przypadku mniej obietnic oznacza większe prawdopodobieństwo ich wypełnienia. Ważne, żeby postanowienie określić precyzyjnie, a w przypadku większych ambicji – podzielić je na mniejsze części i cele spełniać stopniowo, celebrując każdy mały sukces. 

Plan na 2024: skuteczna nauka języka

Jeśli twoim celem na 2024 rok jest rozpoczęcie nauki języka obcego, zdecyduj, jak chcesz się uczyć. Czy lubisz uczyć się języka samodzielnie czy z pomocą lektora? Czy lubisz decydować o dogodnym dla siebie czasie i miejscu nauki oraz tempie przyswajania wiadomości czy też motywują cię zajęcia grupowe w szkole językowej?

Niezależnie od tego, co wybierzesz, pewne jest, że będziesz potrzebować sprawdzonych materiałów, które podtrzymają twoją motywację dłużej niż tylko przez kilka tygodni. I oczywiście solidnego planu, który zapewni ci językowy sukces.

Jak ugryźć naukę języka? 5 sposobów, by wreszcie się udało

#1 Wybierz najlepszy język obcy do nauki 

Zastanów się, do czego ten język będzie ci służył i na jakim poziomie go potrzebujesz. Czy najlepiej w twoim przypadku podjąć naukę hiszpańskiego, włoskiegoniemieckiego czy angielskiego? Planujesz wyjazd służbowy? Zmianę pracy? A może wakacje?  A może masz już dość bycia wiecznie początkującym i obiecujesz sobie, że w tym roku wskoczysz poziom wyżej ze swoją znajomością angielskiego? Dopasuj słownictwo oraz poziom zaawansowania do swoich indywidualnych potrzeb. Zapisz sobie, dlaczego uczysz się języka, a nawet wypisz możliwe korzyści, które osiągniesz, kiedy już ten język poznasz. I często przypominaj sobie, po co to robisz.

#2 Określ swój aktualny poziom językowy 

Materiały do nauki nie powinny być ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne. W przeciwnym razie, w obu przypadkach po jakimś czasie zaczną działać na ciebie demotywująco. Nie kupuj całej masy przypadkowych podręczników do nauki, raczej wybieraj książki dostosowane do ciebie. Często dostępne są całe serie na różnych poziomach zaawansowania, jak np. Nie gryzieSłowo do słowa czy Mów śmiało. Jeśli natomiast interesuje cię książka kompletna i uniwersalna, która posłuży ci dłużej i będzie towarzyszyła na wszystkich poziomach zaawansowania, sprawdź Wielkie gramatyki, dzięki którym w 2024 roku zrobisz wielki postęp.

#3 Ustal cele

Język wybrany? Poziom określony? Pora na poważne określenie indywidualnego celu. Warto wykorzystać do tego celu metodę SMART. Twój cel powinien być:

    • Konkretny (Specific)

    • Mierzalny (Measurable)

    • Osiągalny (Achievable)

    • Zgodny z twoimi wartościami (Relevant)

    • Określony w czasie (Time-bound)

Cel powinien zawierać wszystkie te cechy łącznie. I co najważniejsze – powinien być twój. To znaczy, że cel, który narzuca ci szef lub nauczyciel, może spełniać większość z powyższych warunków, ale nie będzie tak samo skuteczny jak ten wypływający z głębi twoich motywacji. Dołóż wszelkich starań, by postawione przed tobą zadanie przeformułować tak, by wszystkie cechy celu idealnego zostały uwzględnione. Będzie ci o wiele prościej zrealizować twój własny cel, zgodny z twoimi wartościami. Pamiętaj, wielki cel składa się z małych kroków. 

Odpowiedz sobie na poniższe pytania, a następnie ustal swój cel zgodnie z metodą SMART:

    • Co jest moim celem? 

    • Na czym najbardziej mi zależy? 

    • Czy chcę móc swobodnie rozmawiać w języku obcym? 

    • Czy chcę czytać książki i artykuły w tym języku? 

    • Czy chcę oglądać filmy i seriale w tym języku? 

    • Jaki poziom językowy chcę osiągnąć? 

    • Ile czasu dziennie jestem w stanie poświęcić na naukę? Jakiego kursu i materiałów potrzebuję?#4 Wybieraj materiały mądrze

Przede wszystkim, oczyść atmosferę z nadmiaru. Już posiadasz stosy książek zakupionych w przypływie natchnienia na naukę języka obcego? Rzucone w kąt, zerkają na ciebie, wywołując wyrzuty sumienia? Jeśli tak, wybierz dwie, maksymalnie trzy pozycje, które są dostosowane do twojego celu oraz poziomu zaawansowania. Kiedy już skończysz pracę z nimi, sięgnij po kolejne, ale teraz resztę schowaj, by nie rozpraszały twojej uwagi.

Wracając do naszej metafory, kiedy budujesz dom, nie kupujesz od razu do niego dywanów i lamp. Najpierw zamawiasz materiały niezbędne do konstrukcji. W nauce języków postępuj tak samo.

#5 Trzymaj się planu

Po to masz ustalony plan, aby się go trzymać. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, zadaj sobie pytanie, dlaczego tak się stało i zacznij jeszcze raz. Być może potrzebna będzie redefinicja twojego celu. 

Możesz ustalić sobie cel, który jest absolutnym minimum. Jeśli uda ci się zrobić więcej – fantastycznie. Jeśli jednak proza życia nieco osłabi twoją motywację, nadal będziesz w stanie wykonać swoje minimum, które przybliży cię do osiągnięcia językowego celu. Lepiej korzystać z drabiny, która ma więcej małych stopni niż z takiej, która ma ich tylko kilka, jednak są od siebie tak oddalone, że skorzystanie z niej jest wręcz niemożliwe. 

Planowanie bywa trudne. Możesz skorzystać z pomocy planerów językowych, żeby maksymalnie uprościć ten proces i wyznaczyć przejrzystą ścieżkę, prosto do twojego celu.

Zaplanuj swój językowy sukces. Z nami się uda!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...