Szukaj na blogu

Najważniejsze czasowniki w języku hiszpańskim: hacer

Hacemos frente al verbo hacer. Stawiamy czoła hiszpańskiemu czasownikowi hacer.

Są takie czasowniki, które warto znać. Bez wątpienia w języku hiszpańskim czasownikiem takim jest hacer. Jego podstawowe tłumaczenie na język polski  to robić oraz tworzyć. Jego znaczenie jest jednak znacznie szersze i obejmuje wiele zastosowań, począwszy od wspomnianych już podstawowych działań fizycznych, takich jak robić, tworzyć czy pracować / zajmować się, aż po zwroty wyrażające abstrakcyjne pojęcia, takie jak decydować (hacer decisiones), tworzyć historię (hacer historia), przeszkadzać (hacer molestia) czy dawać znaki (hacer señas).

Czasownik hacer w języku hiszpańskim jest częścią wielu idiomów i zwrotów, które nadają komunikacji naturalnego charakteru. Czy wiesz, jak powiedzieć stawiać czoła czy też uciszyć kogoś w języku hiszpańskim? Czasownik hacer to kluczowy element hiszpańskiego słownictwa, a jego zrozumienie i umiejętne użycie są kluczowe dla skutecznej komunikacji w języku hiszpańskim. Sprawdź informacje oraz przykładowe wyrażenia z czasownikiem hacer, przydatne na każdym etapie nauki hiszpańskiego.

Przydatne zwroty z hacer

Hacer jest czasownikiem często używanym w typowych sytuacjach życia codziennego. Zobacz, czy znasz już poniższe wyrażenia. Spotkasz je na pewno w codziennych rozmowach po hiszpańsku oraz za każdym razem, kiedy zdecydujesz się coś obejrzeć lub przeczytać w języku hiszpańskim. Przeanalizuj także ich użycie w zdaniach, bo nauka w kontekście jest jedną z najskuteczniejszych metod na zapamiętywanie słownictwa.

    1.hacer una pregunta – zadawać pytanie

    Quiero hacerle una pregunta al profesor. – Chcę zadać pytanie profesorowi.

    2. hacer la cama – ścielić łóżko

    Todos los días hago la cama antes de salir de casa. – Codziennie ścielę łóżko przed wyjściem z domu.

    3.hacer ejercicio – ćwiczyć, uprawiać sport

    Es importante hacer ejercicio regularmente para mantenerse saludable. – To ważne, aby regularnie ćwiczyć, aby pozostać zdrowym.

    4. hacer una cita – umówić się na spotkanie, randkę

    Voy a hacer una cita con el médico para la próxima semana. – Umówię się na wizytę u lekarza na przyszły tydzień.

    5. hacer caso – słuchać się, być posłusznym

    No siempre debes hacer caso a lo que te dicen. – Nie zawsze musisz słuchać tego, co ci mówią.

    6. hacer frente a – stawiać czoło (czemuś, komuś)

    Tendremos que hacer frente a lo desafíos  que se nos presenten. – Będziemy musieli stawić czoła wyzwaniom, które się pojawią.

    7. hacer callar – uciszać

    El profesor les hizo callar durante la prueba. – Nauczyciel uciszył ich podczas testu.

    8. hacer un favor – wyświadczyć przysługę

    ¿Me podrías hacer un favor y recoger a mis hijos de la escuela? – Czy możesz mi wyświadczyć przysługę i odebrać moje dzieci ze szkoły?

    9. hacerse cargo – zajmować się

    Juan se hizo cargo de la administración  del proyecto. – Juan zajmuje się zarządzaniem projektem.

    10. hacerse una idea – pojmować, mieć wyobrażenie

     No te hagas una idea equivocada, necesitas más información. – Nie miej złego wyobrażenia, potrzebujesz więcej informacji.

Jednym z popularnych wyrażeń w języku hiszpańskim jest powiedzenie, żeby nie odkładać na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj (no dejes para mañana lo que puedes hacer hoy). Jeśli zatem możesz już dzisiaj zacząć naukę hiszpańskich zwrotów z hacer, nie odkładaj tego na później.

Odmiana czasownika hacer

W powyższych przykładach użycia, czasownik hacer występuje w różnych formach, zależnych od osoby i czasu. Jeśli chcesz używać zwrotów z hacer poporawnie, przypomnij sobie odmianę tego czasownika. Poniżej znajdziesz tabelę z odmianą hacer w głównych czasach w języku hiszpańskim. Choć tabela przedstawia tylko część czasów i trybów w języku hiszpańskim, możesz zauważyć, że forma czasownika hacer zmienia się, niekiedy znacznie. Warto zapoznać się z odmianą hacer.

OsobaPresente de IndicativoPretérito Perfecto SimplePretérito ImperfectoFuturo SimplePresente de SubjuntivoPretérito Perfecto de Subjuntivo
yo hago hice hacía haré haga haya hecho
haces hiciste hacías harás hagas hayas hecho
él / ella / Usted hace hizo hacía hará haga haya hecho
nosotros / nosotras hacemos hicimos hacíamos haremos hagamos hayamos hecho
vosotros / vosotras hacéis hicisteis hacíais haréis hagáis hayáis hecho
ellos / ellas / ustedes hacen hicieron hacían harán hagan hayan hecho

Odmiana czasowników hiszpańskich to jedna z kwestii często poruszanych w różnych podręcznikach. Jeśli chcesz zgłębić tajniki odmiany i inne zagadnienia gramatyczne na poziomie podstawowym, średnio zaawansowanym czy zaawansowanym w języku hiszpańskim i nauczyć się gramatyki skutecznie, sięgnij po znaną i lubianą Wielką gramatykę języka hiszpańskiego . Znajdziesz tam między innymi kompleksowe omówienie czasów hiszpańskich oraz będziesz mieć okazję, aby je przećwiczyć.

Skuteczna komunikacja w języku hiszpańskim obejmuje zarówno znajomość słownictwa, jak i jego poprawne używanie. Dlatego postaw na skuteczną naukę już od samego początku. 

Czytaj, wykonuj ćwiczenia dostosowane do twojego poziomu, a zanim się obejrzysz, zaczniesz mówić śmiało w każdej sytuacji w języku hiszpańskim!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...