Szukaj na blogu

Jak przejść z poziomu B2 na poziom zaawansowany?

Jak przejść z poziomu B2 na poziom zaawansowany?

Jeśli jesteś już na poziomie średnio zaawansowanym znajomości angielskiego lub innego języka obcego, ale chcesz dalej rozwijać swoje językowe kompetencje, zatrzymaj się na chwilę. To moment, w którym musisz uświadomić sobie, że od tej pory twoja nauka będzie przebiegała nieco inaczej. Jeśli pominiesz ten punkt, możesz wpaść w pułapkę i utknąć na poziomie B na długie lata.

A jeśli to już się zdarzyło i od wielu lat nie możesz przeskoczyć na poziom C1, przeczytaj koniecznie, dlaczego tak się stało i skorzystaj z naszych podpowiedzi na wyjście z tej sytuacji.

Pytania i odpowiedzi

Zacznijmy od przejrzenia najczęściej nasuwających się pytań odnośnie wskoczenia na poziom zaawansowany w nauce języka obcego. 

Po co mi C1? Czy nie mogę po prostu zostać na B2?

Oczywiście możesz. Musisz jednak nadal nad swoim B2 pracować, aby utrzymać poziom. W przypadku języków obcych można zaryzykować tezę, że brak kroku w przód to krok w tył. Nawet jeśli zdecydujesz, że nie chcesz iść dalej i osiądziesz na przysłowiowych laurach zaraz po osiągnięciu B2,  twoja znajomość języka z biegiem czasu zacznie się osłabiać, motywacja spadać, a stąd już tylko krok do ponownej bariery językowej, której pokonanie, jak dobrze wiesz, kosztuje bardzo wiele wysiłku. 

Czym różni się poziom C1 od B2?

Różnice między poziomem B2 a C1 obejmują głównie stopień skomplikowania, precyzję i złożoność kompetencji językowych. Osoba na poziomie C1 powinna być bardziej biegła, elastyczna i precyzyjna we wszystkich aspektach językowych w porównaniu do osoby na poziomie B2. I co najważniejsze, powinna umieć się poruszać nie tylko w tematach znanych i niejako bezpiecznych dla niej pod względem językowym. 

aspektpoziom B2poziom C1różnice
rozumienie tekstu pisanego potrafi zrozumieć główne wątki tekstu znanego z obszaru zainteresowań, potrafi czytać i rozumieć artykuły i raporty dotyczące współczesnych problemów. potrafi zrozumieć skomplikowane teksty, w tym także te techniczne, związane z dziedziną specjalistyczną. większa biegłość w zrozumieniu tekstów technicznych i specjalistycznych.
rozumienie ze słuchu znanego mu obszaru, potrafi zrozumieć większość audycji radiowych i telewizyjnych. potrafi zrozumieć różnorodne formy komunikacji ustnej, w tym skomplikowane wywiady, debaty czy wykłady akademickie. zdolność do zrozumienia bardziej złożonych form komunikacji ustnej.
mówienie potrafi wyrazić się w sposób zrozumiały i sprecyzowany na temat szerokiego zakresu tematów, potrafi opowiedzieć o swoich doświadczeniach, przekazać swoje zdanie. potrafi swobodnie i precyzyjnie wyrazić swoje myśli, potrafi skomplikowane argumenty i sprawy, zna różne strategie mówienia. rozbudowane argumentacje, świadomość różnych strategii mówienia.
pisanie potrafi pisać klarowne i zorganizowane teksty na temat różnych zagadnień, potrafi napisać list, esej czy raport. potrafi pisać skomplikowane teksty, takie jak raporty czy eseje, zna zasady redakcji i potrafi dostosować styl do różnych sytuacji. większa biegłość w redakcji, bardziej złożone i precyzyjne konstrukcje zdaniowe.

W praktyce największe różnice widoczne są tam, gdzie w grę wchodzi produkcja, tzn. w pisaniu i mówieniu. Różnice te sprowadzają się do biegłego używania np. phrasal verbs, idiomów, kolokacji, słownictwa z rejestrów dostosowanych do sytuacji (slang, słownictwo formalne) itp. Nie jest tajemnicą, że te kompetencje napędzane są przez bierny aspekt nauki języka obcego, tj. czytanie i słuchanie.

Dlaczego tak łatwo przejść z A2 na B1, a tak trudno z B2 na C1?

Kiedy niemowlę uczy się chodzić, cieszy każdy krok. Rożnica pomiędzy dzieckiem, które już chodzi, a tym, które jeszcze raczkuje, widoczna jest od razu. Podobnie jak różnica pomiędzy poziomem początkującym (raczkowanie) a średnio zaawansowanym B1 (chodzenie, czasem jeszcze niepewne, ale jednak trzymanie pionu częściej niż upadanie). Doskonalenie w chodzeniu to poziom B2, natomiast umiejętność biegania i pokonywania przy tym długich dystansów to już C1. To, że potrafisz chodzić nie oznacza jeszcze, że jesteś w mistrzem w bieganiu. Tu potrzebny jest przemyślany plan treningowy - celowe i precyzyjne wysiłki, skierowane na osiągnięcie poziomu zaawansowanego. 

Jeśli przyjrzysz się dostępnym informacjom na temat tego, jak poziomy językowe można odnieść do liczby znanych słów, dostrzeżesz, że postęp z pewnością może być łatwiej i szybciej zauważalny na początkowym etapie nauki języka obcego. Im wyższy poziom, tym więcej musisz wiedzieć, by postęp był zauważalny.  Według różnych szacunków, liczba słów potrzebna na danym poziomie zaawansowania to:

    • dla poziomu A1 to około 300-600 słów

    • dla poziomu A2 to około 600- 1200

    • dla poziomu B1 to około 1200 - 2500

    • dla poziomu B2 to około 2500 - 5000

    • dla poziomu C1 to aż 5000- 10000

Nie są to wymogi formalne ani  oficjalne dane CEFR (Common European Framework of Reference for Languages/Europejski System Opisu Kształcenia Językowego), a  różne źródła szacują nieco inną liczbę słów, w zależności od tego czy biorą pod uwagę znajomość bierną czy aktywną, język obcy itp. Jednak już nawet podczas pobieżnej analizy tych danych zauważysz, że liczby zwiększają się wraz z każdym kolejnym poziomem. O ile realne efekty na niższych poziomach, w zależności od intensywności twojej nauki, można było zauważyć po kilku dniach czy tygodniach, aby przejść na poziom C1, będziesz potrzebować już dużo więcej czasu. Każde 100 nowych słów jest bardziej zauważalne na poziomach A. Na późniejszych etapach nauki, na zauważalną różnicę trzeba będzie poczekać nieco dłużej niż w początkowym stadium – to naturalne, jednak tak często o tym zapominamy i ulegamy zniechęceniu.

Co zatem robić, żeby osiągnąć poziom C1?

#1 Język obcy na co dzień 

Zapewne często słyszysz, że najlepiej zanurzyć się w języku. Ale jak to zrobić, kiedy akurat nie masz w planach zmiany całego swojego życia i wyjazdu na kilka miesięcy do Anglii czy Hiszpanii? 

Zmiana języka

Jeśli nie możesz przenieść się do kraju, w którym mówi się językiem, którego chcesz się nauczyć, przenieś ten język do siebie :) Najprostszym sposobem jest zmiana języka w twoim telefonie, komputerze, mediach społecznościowych itp., na język docelowy. 

Newsy

Lubisz rano scrollować newsy i wiedzieć co dzieje się kiedy śpisz? Świetnie! Nie musisz zatem robić nic innego poza tym, żeby zmienić źródło twoich wiadomości… na stronę w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, czy jakimkolwiek innym, w którym chcesz wskoczyć na poziom zaawansowany.

Wyłącz napisy

Połącz przyjemne z pożytecznym. Jeśli oglądasz filmy czy seriale obcojęzyczne wyłącz lektora. I choć początki mogą być trudne, nie ulegaj pokusie włączenia napisów. Z każdym kolejnym odcinkiem zobaczysz, że rozumiesz więcej, a słowa i wyrażenia w dużej mierze się powtarzają. 

#2 Wyjdź ze strefy komfortu 

Wiesz już, że poziom C1 różni się od poziomu B2  między innymi tym, że na C1 poruszasz się po wielu tematach, także tych, z którymi nie masz styczności na co dzień.

Poszerzaj horyzonty

Nie ograniczaj się tylko do tego, w czym czujesz się bezpiecznie. W sieci jest mnóstwo filmików czy wykładów na arcyciekawe, nowe dla ciebie tematy. Wykorzystaj nieograniczony dostęp do obcojęzycznych treści jaki daje internet.. 

Wyszukuj także tradycyjnych materiałów, które otworzą twój umysł na nowe. Jeśli na przykład używasz angielskiego w  pracy biurowej, zainteresuj się także innymi gałęziami angielskiego w pracy, jak angielski w IT.

Egzamin

Czasem jest tak, że bardzo potrzebujemy motywacji zewnętrznej :) Jeśli tak jest i w twoim przypadku, zapisz się na egzamin – zyskasz nie tylko jasno wyznaczony cel, ale też plan nauki. Świadomość zadania, jakim jest zdanie egzaminu, działa niezwykle motywująco i sprawia, że trudniej będzie ci zwlekać i przekładać na później naukę języka. Rynek oferuje wiele podręczników przygotowujących do konkretnych egzaminów i ćwiczących konkretne umiejętności. Wybieraj te, które pomogą ci osiągnąć twój cel – zdanie egzaminu oraz wskoczenie na wyższy poziom językowy, jak  Angielski. Target FCE. B2 First. SłownictwoAngielski. Target CAE. C1 Advanced czy Angielski. Target CAE. C1 Advanced. Słownictwo

#3 Regularność

Ile godzin poświęcić?

Daj sobie czas. Według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego wejście na poziom C1 może zająć 700-800 godzin nauki od poziomu początkowego (guided learning). Ponieważ to kwestia indywidualna, może zająć ci to mniej lub więcej czasu. Nie zniechęcaj się! Każdy, nawet najmniejszy krok, przybliża cię do upragnionego poziomu językowego. Warto więc jest mieć świadomość, że na im wyższym poziomie jesteś tym nauka posuwa się wolniej, i jest to normalne.

Wyznacz sobie realne minimum, trzymaj się tego. Jeśli zrobisz więcej – fantastycznie. Jeśli nie, przynajmniej wypełnisz swoje minimum. Pamiętaj, że kluczem do rozwoju jest regularność. Postaraj się więc choć kilka minut dziennie poświęcić na naukę języka. Lepiej jest uczyć się krócej, ale codziennie, niż długo, ale raz na jakiś czas. 

#4 Słownictwo

Jeśli zależy ci na poszerzeniu słownictwa, musisz najpierw uświadomić sobie, na jakim poziomie faktycznie jesteś i ugruntować bazę poznanych już słów w kontekście, aby biegle się nimi posługiwać.

Jaka jest najlepsza rada, aby przyspieszyć naukę słówek? Nie bazuj na motywacji! Kluczem do sukcesu jest wytrwałość i dyscyplina. Nie rezygnuj z codziennych powtórek, nawet jeśli myślisz, że pamiętasz to, czego się ostatnio uczyłeś. 

Nie zapomnij  o nauce idiomów, kolokacji i pharsal verbs, gdyż są ważnym elementem na zaawansowanym poziomie językowym. Najlepiej od razu ucz się ich w kontekście, by swobodnie posługiwać się nimi podczas rozmów. Wyłapuj je, oglądając swoje ulubione seriale w języku obcym. Szybko przekonasz się, że używając odpowiednich wyrażeń „podrasujesz” swoje wypowiedzi a ich jakość zbliży cię do poziomu C1.

# 5 Gramatyka

Zacierasz ręce na samą myśl o nauce skomplikowanych zaawansowanych struktur gramatycznych? Jeśli tak, super – dobierz odpowiednie materiały, np. nasze Wielkie gramatyki, i do dzieła! Jeśli jednak nauka gramatyki cię przeraża – znajdź na nią swój własny sposób. 

Szukaj okazji do posługiwania się różnymi konstrukcjami.  Możesz spróbować zbudować uniwersalne zdanie, a potem zmienić je tak, aby stworzyć to samo zdanie w jak największej ilości czasów gramatycznych. Dzięki temu zyskasz biegłość i pewność podczas rozmowy po angielsku.

# 6 Czytanie

Słownictwo i gramatykę można przyswoić w naturalny sposób, czytając. Jeśli nie czujesz się pewnie, spróbuj przeczytać książkę, którą dobrze znasz, z tą różnicą, że w obcym języku, którego się uczysz.

Możesz też skorzystać z książek, które zapewnią balans pomiędzy przyjemnością czytania a nauką. Zanurz się w lekturze klasykówkryminałów oraz poznawaj świat języka obcego. Fabuła przeplatana ćwiczeniami gramatycznymi oraz tłumaczenia najważniejszych zaawansowanych słówek na marginesach zapewnią skuteczną naukę przy okazji i w prosty sposób wspomogą cie w przejściu z poziomu średnio zaawansowanego na zaawansowany.

Podsumowanie

Przeskok z poziomu średnio zaawansowanego do zaawansowanego w nauce języka to wyzwanie, lecz jest to łatwiej osiągnąć z odpowiednimi narzędziami. Wybierz te rady, które najlepiej pasują do twojego stylu nauki. Spójność metod z planem to recepta na sukces w nauce języka. I pamiętaj, że w nauce języka brak choćby małego kroku do przodu jest de facto krokiem w tył.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...