Szukaj na blogu

Jak skutecznie korzystać z powtórek, czyli skuteczna nauka słówek z głową

„Słowa, słowa, słowa”… Szekspirowski Hamlet wypowiada tę kwestię, by podkreślić, że słowa mogą nic nie znaczyć. 

Ale czy słowa mogą rzeczywiście nic nie znaczyć? To kwestia, która zależy od przyjętej perspektywy. Z pewnością jednak każde słowo niesie ze sobą ważną treść. A w nauce języków obcych to właśnie treść ma kluczowe znaczenie dla komunikacji. 

Słowa znaczą wiele, zwłaszcza w kontekście nauki języków obcych. Dlatego warto opracować skuteczną metodę ich nauki. Każdy może zapamiętywać na długo.  Ważne, żeby dobierać narzędzia, które są dopasowane do ciebie, bo tylko takie mogą dać trwałe efekty.

Nauka angielskiego wyłącznie dla zdyscyplinowanych?

Doskonale wiemy, że codzienne uczenie się nawet niewielkich ilości słów wymaga dużej samodyscypliny oraz motywacji. By nie zmarnować czasu spędzonego na nauce, ważna jest nie tylko regularna praca z małymi porcjami materiału, ale również skuteczne powtórki. Komu zdarzyło się zakuwać listy słówek na zaliczenie na ostatnią chwilę, ten wie, o czym mowa. A kto zapomniał te słówka niemal natychmiast po teście, niech szybko czyta co robić kolejnym razem.

Powtarzanie wcześniej poznanych angielskich słówek jest kluczowym elementem, by dobrze przyswoić to, co już udało się poznać i zapamiętać. A jak to zrobić? To nie jest takie oczywiste. 

Powtarzamy, powtarzamy, powtarzamy.

Sama idea zapamiętania słówek nie wydaje się być skomplikowana: powtarzamy, aż zapamiętamy.  Pamięć ludzka, choć dobra, bywa krótka. Potwierdzają to badania, które dotyczą nie tylko zapamiętywania, ale przede wszystkim zapominania. Jak zapamiętać te wszystkie słówka po angielsku, niemiecku, hiszpańsku czy w innym języku, by móc ich używać nie tylko na testach, a przede wszystkim wtedy, kiedy są nam naprawdę potrzebne, czyli w codziennej komunikacji w języku obcym?

Poznaj sprawdzony sposób na zapamiętanie słówek

1) Rozkładaj powtórki w czasie.

Im więcej czasu mija, tym więcej zapominasz. Najlepiej będzie, jeśli co kilka dni będziesz wracać do materiału, który już został przerobiony. Powtarzanie na drugi dzień sprawi, że zapamiętasz niemal 80% słówek i zwrotów, a powtarzanie podczas dwóch kolejnych dni może zapewnić nawet niemal do 100% zapamiętanego materiału. To jednak nie wszystko. Takie cykle trzeba wykonywać co jakiś czas, aby skutecznie utrwalać poznane słownictwo. Jeśli  nie powtarzasz zgodnie z planem,  pewne jest, że zaczniesz zapominać. Brzmi skomplikowanie? Weź pod uwagę, że nie musisz spędzać całych godzin nad powtórkami. W całym procesie nauki języka liczy się rozłożenie nauki w czasie. Powtarzaj słówka po kilka minut, lecz według skutecznego planu nauki.

Z własnego doświadczenia doskonale wiemy, że pilnowanie cykli powtórzeń może sprawić pewien kłopot. Daj sobie pomóc i skorzystaj ze sprawdzonych planerów do nauki języka. W naszej ofercie znajdziesz planery dedykowane nauce angielskiego, hiszpańskiego, włoskiegoniemieckiego czy koreańskiego. Dzięki nim możesz zająć się tylko nauką, a cały plan zostawisz nam. Chcesz się nauczyć któregoś z tych języków?

Planer językowy środek

2) Ucz się tematycznie.

Łącz słówka w grupy tematyczne, żeby je lepiej zapamiętywać. A najlepiej, jeśli nie będą to tylko zwykłe listy słówek, a nauka zaprogramowana na naukę w kontekście – pełna specjalnie zaprojektowanych ćwiczeń, które ułatwią zapamiętywanie. Możesz znacząco ułatwić sobie naukę, wybierając repetytoria leksykalne. Znajdziesz w nich nie tylko pogrupowane tematycznie przydatne słówka na różnych poziomach zaawansowania – od podstawowego przez średnio zaawansowany, aż do zaawansowanego – ale również zadania, dzięki którym od razu przećwiczysz ich użycie w prawdziwych zdaniach. Tym samym będziesz mieć kolejną okazję do powtórek.

3) Rób przerwy.

Podobnie jak sportowcy muszą zaplanować w swoim treningu przerwy, tak i osoby uczące się języka obcego powinny od czasu do czasu odpuścić powtórki, aby mózg miał szansę posegregować zdobytą już wiedzę. Posegregowanie możesz potraktować dosłownie. Czy wiesz, że są systemy, które wspierają nasz mózg w pracy, którą musi wykonać, abyśmy mogli swobodnie posługiwać się językiem obcym? Jeśli chcesz, możesz użyć do tego specjalnych aplikacji bazujących na skomplikowanych algorytmach. Jeśli masz ochotę, możesz też skorzystać z tradycyjnych metod, a konkretnie z fiszek. 

Fiszki oparte są na systemie kartonikowym Leithera, który zapewnia optymalną ilość powtórek, aby nie zapomnieć. Dzięki fiszkom możesz zapamiętywać, co tylko chcesz – słownictwo specjalistyczne, angielskie słówka przydatne na wakacjach lub całe wyrażenia często używane w codziennej komunikacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fiszkach, przeczytaj ten artykuł na naszym blogu.

Co więcej, nasze fiszki zawierają dostęp do programu komputerowego, żeby uczyć się jeszcze skuteczniej. Wybierz zestaw fiszek dla siebie!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...