Szukaj na blogu

Szukasz pierwszej pracy? A może myślisz o zmianie dotychczasowej? Upewnij się, czy znasz korpoangielski


Każde CV powinno zawierać informacje o znajomości języków obcych. I choć na popularności zyskują języki takie jak niemiecki, hiszpański, włoski czy francuski, to nadal niekwestionowany jest fakt, że to znajomość języka angielskiego jest najbardziej pożądana przez pracodawców. Konkurencja jest duża. Według badania przeprowadzonego przez serwis Pracuj.pl (Języki obce w kontekście kariery, marzec 2023, n=2044) 70% Polaków zna język obcy na tyle dobrze, by móc komunikować się w pracy w stopniu podstawowym, a aż 88% pracowników deklaruje znajomość właśnie języka angielskiego.

Wbrew pozorom, kiedy odpowiednio dobierzesz materiały do nauki,  opanowanie specjalistycznego słownictwa związanego z pracą nie musie być trudne, nawet jeśli mówimy o tak skomplikowanych branżach jak IT, czy służba zdrowiaKursy Business English do samodzielnej nauki sprawią, że szybko nabierzesz pewności siebie i zabłyśniesz na rozmowie kwalifikacyjnej.

Okazuje się jednak, że sama znajomość gramatyki angielskiej i słownictwa, a nawet żargonu branżowego to nie wszystko. Kiedy zasiądziesz już przy biurku w swojej nowej pracy i wpadniesz w wir obowiązków, szybko przekonasz się, że musisz poznać coś jeszcze – korpoangielski. Dlatego najlepiej od razu wybieraj materiały do nauki angielskiego biznesowego, które zapewnią ci komfort nie tylko na samej rozmowie, ale także później, podczas codziennych obowiązków.

Czym jest korpoangielski?


Korpoangielski to termin stworzony na potrzeby tego artykułu. W telegraficznym skrócie i w wolnym tłumaczeniu, angielski w korporacji. W praktyce oznacza typowe wyrażenia i skróty pochodzące z języka angielskiego używane przez pracowników różnorodnych firm. Czyli znana już wszystkim korpomowa, ale po angielsku.

Część z tych angielskich zwrotów na stałe już weszła do języka polskiego. Masz rozmowę z CEO firmy, dzwonili do ciebie z HRu. Ale czy znasz je wszystkie? Odkryj praktyczny przewodnik po korpoangielskim i odkoduj najczęściej używane skróty.

Praktyczny przewodnik po wyrażeniach niezbędnych w pracy


Sprawdź skróty, z którymi z pewnością spotkasz się w pracy. Część z nich dotyczy nazw stanowisk i działów. Reszta to skróty i wyrażenia, które musisz znać, żeby sprawnie funkcjonować zawodowo na co dzień.

SkrótRozwinięcieZnaczenie
HR Human Resources dział kadr (dosł. zasoby ludzkie)
CEO Chief Executive Officer dyrektor generalny; prezes
CFO Chief Financial Officer dyrektor finansowy
DBA Database Administrator administrator baz danych
HQ headquarters siedziba główna
B2B business to business umowa między dwiema firmami
PTO paid time off płatny urlop
ASAP as soon as possible najszybciej jak to możliwe
FYI for your information do twojej wiadomości (nie musisz odpowiadać, zapoznaj się tylko z mailem)
OOTO out of the office poza biurem
TBD to be determined do ustalenia
TBC to be confirmed do potwierdzenia (ustalenia mogą jeszcze ulec zmianie)

Sprawdź nasze kompleksowe materiały do nauki angielskiego, przydatne w pracy

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...