Szukaj na blogu

Samodzielna nauka języka. Jak uczyć się skutecznie?

Twoja nauka języka nie przynosi wymarzonych efektów? Często tracisz motywację? A zapanowanie nad wszystkimi materiałami do nauki wydaje się niemożliwe? Wiesz, że istnieje sposób, aby rozwiązać te problemy i sprawić, że samodzielna nauka języka będzie skuteczna i przyjemna? Jak tego dokonać i jak uniknąć błędów podczas samodzielnej nauki dowiesz się poniżej.

Czy samodzielna nauka języka może przynieść efekty?

Bez względu na to, czy uczysz się języka w domowym zaciszu, z lektorem czy z kursem, najważniejsza jest praca własna. Tak naprawdę samodzielna nauka języka jest kluczowym elementem niezależnie, czy ktoś prowadzi cię przez zagadnienia też czy zgłębiasz wiedzę wyłącznie we własnym zakresie. To twoja praca przełoży się na docelowe efekty językowe.

Samodzielna nauka języka wymaga sporo wytrwałości i regularnej pracy, aby ujrzeć wymarzone efekty. Czasami zdarzają się gorsze chwile. Nie mamy czasu na naukę, wybrane metody nie przynoszą rezultatów, a korzystając z wielu źródeł nie potrafimy odnaleźć się w materiałach i notatkach. 

Na szczęście na większość codziennych problemów możemy znaleźć rozwiązanie! Jeśli szukasz nowości językowych do nauki, tutaj możesz sprawdzić, co pojawiło się ostatnio na naszych wirtualnych półkach.

Samodzielna nauka języka. Dlaczego nie widzę efektów?

Przyczyny mogą być różne. Może być to zależne od języka, którego się uczysz, jego trudności czy czasu, jaki poświęcasz na naukę. Oto trzy najczęściej spotykane problemy, które mogą ci się przytrafić:

Pierwszym błędem, jaki może wpływać na brak efektów nauki języka, jest brak określenia, jakie efekty chcesz uzyskać. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, ciężko określić moment, w którym tam dotrzesz. Bez określenia celu nie dopasujemy również działań, które będą nas do tego przybliżać. Także jednym z podstawowych elementów, o jaki warto zadbać, kiedy uczysz się języka, jest właściwe określenie celu.

Kolejną przyczyną, która będzie cię oddalać od upragnionych rezultatów, jest brak regularności w nauce języka. Tutaj przyda się zbudowanie nawyku nauki, planowanie jej, regularne powtórki i śledzenie postępów. Potrzebujesz narzędzi, aby zorganizować swoją naukę w sposób, który będzie działać i będzie dopasowany do ciebie i twoich potrzeb, tak aby samodzielna nauka języka przynosiła rezultaty.

Dostosowanie planu nauki, metod czy materiałów również będzie indywidualne. Możesz samodzielnie stworzyć taki system, który będzie działać i będzie idealnie trafiać w twoje potrzeby. Ciężko będzie ci zapamiętać nowe słówka czy zwroty, jeśli będziesz zapisywać je w różnych miejscach, albo uznasz, że zapamiętasz je od razu. Jeśli podczas oglądania serialu nie zapiszesz słówek, może zmniejszyć to skuteczność takiego sposobu nauki, jeśli nie robisz tego aktywnie. 

Kiedy uczysz się z różnych źródeł takich jak seriale czy filmy, dobrze od razu zapisać nowe słówka, najlepiej w kontekście, w jakim były użyte. Ułatwi to zapamiętywanie, a dodatkowo umożliwisz sobie powtórki, które pozwolą skutecznie zapamiętać dane słownictwo na dłużej.

Let’s talk. Projekt Miasto. Gra do nauki angielskiego

Rozwiązanie twoich językowych problemów

Poznaj narzędzie, które pomoże ci w nauce języka i rozwiąże problemy, z którymi się borykasz podczas nauki języka, związane z motywacją czy organizacją nauki. Mowa tu o Notatniku Językowym, który nie tylko zawiera niezbędną wiedzę na temat skutecznej nauki, ale także posiada wiele działów, w których możesz zorganizować swoje słownictwo czy gramatykę w skuteczny sposób. A samodzielna nauka języka stanie się o wiele prostsza. 

Twój językowy cel

W notatniku znajdziesz dokładne wyjaśnienia dotyczące celu językowego i poznasz niezbędną wiedzę, jak prawidłowo go wyznaczyć. Na samym początku znajdziesz miejsce, gdzie zapiszesz swoje cele językowe. Sprawi to, że będziesz mieć je zawsze pod ręką, ponieważ Notatnik, dzięki swojemu małemu formatowi możesz mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo zapisanie na papierze pomoże w rozpoczęciu realizacji i urzeczywistnianiu twojego językowego marzenia. A jeśli chcesz bardziej zgłębić temat celów językowych, sprawdź nasz wpis na ten temat.

Let’s talk. Projekt Miasto. Gra do nauki angielskiego

Pomoc w systematycznej nauce

W Notatniku możesz ustalać własne wyzwania, które zmotywują cię do nauki i pomogą utrzymać systematyczność w językowej podróży. Zapisujesz temat swojego wyzwania np. codzienne słuchanie podcastów. Ustalasz nagrodę, która dodatkowo pomoże wypełniać zadanie i monitorujesz swoje wyniki, robiąc notatki i zapisując nowe słówka. Aby dodatkowo zadbać o powtórki materiału, w specjalnie zaprojektowanej sekcji PRZEĆWICZ znajdziesz ciekawe zadania, aby trenować nowo poznane słownictwo.

Let’s talk. Projekt Miasto. Gra do nauki angielskiego

Organizacja nauki języka

Nie każdy pasjonat nauki języka musi być mistrzem organizacji. Czasami nie jest łatwo zapanować nad wszystkimi materiałami zgromadzonymi przez miesiące czy lata samodzielnej nauki. Notatnik to idealne miejsce, gdzie możesz zapisać nowe słownictwo i śledzić postępy nauki dzięki trackerowi. Zapiszesz tu słówka z filmów czy piosenek, a także stworzysz bank źródeł wiedzy. Nauka języka nie musi być nudna, możesz spokojnie korzystać z ciekawych źródeł wiedzy i aktywnie uczyć się języka.

Let’s talk. Projekt Miasto. Gra do nauki angielskiego

Uniwersalny system nauki dla każdego

Jako samouk czasami potrzebujesz swojego małego przewodnika, który będzie twoim wsparciem w samodzielnej podróży językowej. Z Notatnikiem stworzysz swoje spersonalizowane miejsce do nauki i dopasujesz je do swoich potrzeb. Notatnik jest uniwersalnym narzędziem dla każdego bez względu na poziom czy język, jakiego się uczysz.

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy fragment

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy rozdział Hiszpański Słowo w słowo

Pobierz bezpłatnie wybrane fragmenty notatnika językowego

Weź naukę języka w swoje ręce

Koniec z wymówkami, odkładaniem nauki i problemem z organizacją. Notatnik językowy to twój drogowskaz podczas językowej podróży. To znak dla ciebie, aby wziąć naukę w swoje ręce i stworzyć system nauki, który działa, zorganizować swoje słówka i osiągać cele językowe, o których tak marzysz. Określ swoją wizję, stawiaj przed sobą językowe wyzwania i ucz się tak, jak lubisz na własnych zasadach, skutecznie i przede wszystkim przyjemnie. Samodzielna nauka języka nigdy nie była prostsza!Julia Jakubowska: pasjonatka języków obcych, samodzielnie uczy się hiszpańskiego oraz włoskiego. Na Instagramie działa jako @jezykiprzykawie, tworząc treści poświęcone nauce, motywacji i rozwojowi osobistemu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...