Szukaj na blogu

Matura 2023 - jak zaplanować naukę do egzaminu językowego?

Hej, hej maturzysto! Hasło „matura 2023 angielski rozszerzony" przyprawia Cię o zawrót głowy? Nie marnuj ani chwili dłużej i zapoznaj się z naszymi profesjonalnymi materiałami językowymi oraz najskuteczniejszą metodą planowania nauki. Z nimi na pewno osiągniesz sukces na egzaminie!

Planuj SMARTER 

Aby przygotowania do matury szło sprawnie, należy dokładnie zdefiniować swój CEL. Tu z pomocą przychodzi reguła SMARTER, składająca się z 7 cech ukrytych pod 7 literami. Planuj sprytniej i ucz się skuteczniej!

S - Specific (skonkretyzowany)
np. Zdam maturę z angielskiego, ucząc się 45 minut dziennie 6 razy w tygodniu.

M - Measurable (mierzalny)
np. Zweryfikuję realizację celu za pomocą testu językowego lub konsultacji z nauczycielem.

A - Achievable (osiągalny)
np. W tygodniu dysponuję kilkoma wolnymi godzinami.

R - Relevant (istotny)
np. Bardzo chcę zdać egzamin na min. 70%, żeby dostać się na wymarzone studia.

T - Time-bound (określony w czasie)
np. Matura jest w maju (to mój deadline).

E - Exciting (eskcytujacy)
np. Wyobrażam sobie siebie jako studenta mojego wymarzonego kierunku.

R - Recorded (zapisany)
np. Zapisuję swój cel nad biurkiem, by codziennie o nim pamiętać.

Przygotowując się do matury z angielskiego, warto mieć pod ręką „Planer językowy. Czas na angielski". Z planerem nie tylko zaplanujesz naukę i zmotywujesz się do regularnego działania, ale także nauczysz się słówek, gramatyki i rozwiążesz ponad 200 ćwiczeń. Dodatkowo możesz skorzystać ze stref wolnej twórczości i geograficzno-kulturowej. Rysując mapy myśli, zapisując ciekawostki i czerpiąc inspiracje, uprzyjemnisz sobie naukę i lepiej zapamiętasz materiał.

Nie zapomnij o części ustnej egzaminu. Jeżeli chcesz zostać wytrawnym mówcą, trenuj swobodne mówienie z „Planerem językowym. Angielski. Czas na konwersacje". Dzięki codziennej aktywności bez najmniejszego trudu włączysz się do dialogu lub zainicjujesz rozmowę.

Korzystaj z profesjonalnych publikacji i ucz się SMARTER

1. Na początek, niezbędnik maturzysty.

Na początek polecamy absolutny niezbędnik każdego maturzysty, czyli „Vademecum maturalne języka angielskiego", które w kompleksowy sposób przygotowuje do egzaminu na poziomie A2-B1. Będzie idealną powtórką do obowiązkowej części egzaminu maturalnego na poziomie początkującym.

Naukę z "Vademecum" najlepiej rozpocząć od testu wprowadzającego, dzięki któremu dowiesz się, jaki jest obecnie Twój poziom znajomości języka. Po wykonaniu testu możesz rozpocząć trening gramatyczny oraz skorzystać z przykładowych arkuszy maturalnych. Z ich pomocą sprawdzisz, które zagadnienia masz już w małym palcu, a które musisz jeszcze przećwiczyć. W weryfikacji pomoże Ci klucz odpowiedzi oraz słowniczek z wykazem tematów wymaganych na maturze.

Ponadto czekają na Ciebie liczne porady i wskazówki oraz nagrania MP3 native speakerów, dzięki którym podszlifujesz angielską wymowę oraz sprawdzisz umiejętność rozumienia ze słuchu.

2. Powtórka słownictwa.

Potrzebujesz powtórzyć słownictwo przed egzaminem ustnym? Polecamy repetytoria leksykalno-tematyczne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje nasza NOWOŚĆ – „Angielski. Słownictwo dla zaawansowanych"! Z tą pozycją jesteś w stanie w szybki i skuteczny sposób poznać i zapamiętać słownictwo na poziomie C1-C2. A co za tym idzie - zabłysnąć wyrafinowaną angielszczyzną na maturze rozszerzonej czy też podczas egzaminu CAE lub CPE i zabrzmieć jak native speaker.

W środku znajdziesz bogaty materiał leksykalny, obejmujący współczesne wyrażenia, kolokacje i idiomy. Stosując je, sformułujesz interesujące wypowiedzi na różne życiowe tematy oraz poprowadzisz dialog bez zająknięcia.

Słownictwo to jednak nie wszystko! Dodatkowo do ćwiczeń dołączyliśmy tipy, które ułatwią Ci zrozumienie zasad gramatycznych. Zbudujesz swoją świadomość językową i nie dasz się zaskoczyć na egzaminie!

3. Odśwież wybrane tematy.

Zwolennikom optymalnych rozwiązań polecamy Repetytoria. Z którymi publikacjami szybko sprawdzisz znajomość języka i przypomnisz sobie materiał przed maturą lub egzaminem językowym?

Jeśli przygotowujesz się do matury rozszerzonej, polecamy Ci publikację „Angielski. Repetytorium leksykalno-tematyczne B2-C1". Z tym nowoczesnym kursem utrwalisz niezbędne słownictwo oraz  przećwiczysz czytanie i rozumienie ze słuchu oraz wymowę. Pomogą Ci w tym różnorodne ćwiczenia sprawdzające i utrwalające z kluczem odpowiedzi oraz nagrania mp3.

4. Nie popełniaj tych błędów.

Aby dobrze przygotować się do egzaminu językowego, warto przyjrzeć się najczęściej popełnianym błędom i wyposażyć swoją biblioteczkę w „obłędnie" skuteczny podręcznik o równie „obłędnym" tytule ;-) „Angielski OBŁĘDNIE!" to wyjątkowa książka, dzięki której wyeliminujesz ze swojej angielszczyzny kalki i złe przyzwyczajenia językowe. Do dyspozycji masz ponad 100 ćwiczeń, dzięki którym oczyścisz swój angielski z błędnych naleciałości.

Należysz do tej grupy osób, dla których największym problemem jest połapanie się w angielskich czasach? „Angielski. Czasy Repetytorium" pozwoli Ci poznać i opanować wszystkie czasy, zasady stosowania strony biernej, mowy zależnej, zdań warunkowych oraz czasowników modalnych. To idealne kompedium wiedzy gramatycznej na poziomie A1-C1.

5. Cała gramatyka w jednym miejscu.

Jak wiadomo każde przygotowanie do egzaminu wymaga zmierzenia się z gramatyką. Najlepiej zrobić to ze sprawdzoną serią „Wielkiej gramatyki z ćwiczeniami".

Ucząc się do matury z angielskiego, warto mieć pod ręką „Wielką gramatykę języka angielskiego" - niezbędnik uczących się na wszystkich poziomach - od początkującego po zaawansowany. Podręcznik zawiera przystępnie omówione zagadnienia gramatyczne, które utrwalisz, rozwiązując blisko 400 różnorodnych ćwiczeń z kluczem odpowiedzi. Czekają na Ciebie również testy poziomujące oraz dodatkowe tabele gramatyczne. Wszystko po to, by pomóc Ci w osiągnięciu najwyższego wyniku na maturze.

A może wolisz coś, co pomoże Ci w błyskawicznej powtórce angielskiej gramatyki? Z pomocą przychodzi „Gramatyka kieszonkowa"! Wszystkie najważniejsze zagadnienia  możesz mieć zawsze pod ręką, a dzięki licznym przykładom możesz mieć pewność, że je zrozumiesz i zastosujesz w odpowiednim kontekście.

Czy martwisz się, że jakieś ważne słówka albo typowe struktury zdań wylecą Ci z  głowy w najmniej oczekiwanym momencie? Odpowiedzią na tę bolączkę są „Tablice gramatyczne", które stanowią zbiór najważniejszych zagadnień od poziomu A1 do C1. Przejrzysty tabelaryczny układ oraz przykłady zastosowania reguł w praktyce pomogą Ci szybko i skutecznie odświeżyć wiedzę tuż przed egzaminem.

6. Najważniejsze idiomy i kolokacje.

Chcesz zabłysnąć na egzaminie bogatym zasobem słownictwa? W takim razie opanuj „Najważniejsze idiomy" oraz „Najważniejsze kolokacje" na poziomie B1-B2. Czeka Cię praktyczna nauka zwrotów, które użyjesz w praktycznych przykładach, które pochodzą z różnych obszarów tematycznych. To nie lada gratka dla maturzystów!

7. Egzamin FCE lub CPE?

Niewątpliwie każdy, kto przymierza się do egzaminu FCE, powinien zapoznać się z „Angielski. Target FCE. B2 First. Słownictwo". Kurs został podzielony na 30 rozdziałów tematycznych, w których zawartych jest 130 ćwiczeń leksykalnych zgodnych z wymogami egzaminacyjnymi FCE. Aktywna nauka języka wzbogacona została listą idiomów i Phrasal Verbs, które zazwyczaj stanowią nie lada wyzwanie dla uczniów. Dodatkowo w książce widnieją wskazówki na temat angielskiego słowotwórstwa i nagrania profesjonalnych lektorów do pobrania. Uczysz się efektywnie i kompleksowo i zdobywasz swój pierwszy certyfikat!

Jeżeli szukasz pomocy do matury rozszerzonej z języka angielskiego lub egzaminu CPE, doskonałym wyborem może okazać się „Target CPE. C2 Proficiency" z zestawem 6 wzorcowych zestawów egzaminacyjnych. Zebrane w jednym miejscu ćwiczenia z kluczem odpowiedzi, testy sprawdzające, wskazówki i profesjonalne nagrania lektorów pozwolą Ci samodzielnie i profesjonalnie przygotować się na egzamin.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...