Szukaj na blogu

Angielski dla dzieci - w jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę?

Które okresy rozwoju dziecka są kluczowe? Jakie korzyści niesie ze sobą nauka języków obcych od małego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Kiedy jest najlepsza pora na angielski dla dzieci? Naukowcy nie mają wątpliwości: w żadnym innym okresie ludzki mózg nie jest tak chłonny i elastyczny jak we wczesnym dzieciństwie. Dzięki temu najmłodsi mają niepowtarzalną okazję naturalnie przyswoić język obcy i rozwijać szereg umiejętności, które zaprocentują na przyszłość. 

Im wcześniej, tym bieglej.... czyli szansa na dwujęzyczność

Naukowcy z Uniwersytetu w Memphis wykazali w roku 2014, że zetknięcie się z językami obcymi we wczesnym dzieciństwie daje największe szanse na opanowanie języka na poziomie native speakerów. Mowa tu o dzieciach w wieku 2-3 lat. W tym wieku nasze mózgi są niezwykle chłonne i plastyczne, a tym samym w niesamowicie prosty sposób uczą się języków.

Oczywiście nauka w przypadku najmłodszych przebiega w sposób naturalny i polega przede wszystkim na swobodnej zabawie, osłuchiwaniu się z nowymi dźwiękami oraz radosnym powtarzaniu fraz. Jest ona tym bardziej zasadna, że wykorzystuje potencjał dziecka, które właśnie w pierwszych latach swojego życia ma największą łatwość rozumienia ze słuchu.

Jest to więc doskonały moment na wprowadzanie wszelkich rymowanek i rytmicznych piosenek po angielsku i wykorzystywanie wysokich możliwości poznawczych dziecka. Publikacji, które stymulują rozwój na wielu poziomach, dostarczając wielu radosnych przeżyć i wiary we własne możliwości.

Angielski dla dzieci - okres przedszkolny i wczesnoszkolny

Największa plastyczność ludzkiego mózgu przypada na pierwsze 3 lata życia. Jednak wysokie możliwości chłonięcia i zapamiętywania nowych informacji utrzymują się do około 10. roku życia.

Angielski dla dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym wciąż powinien kojarzyć się przede wszystkim z różnorodną zabawą. Warto jednak pamiętać, że nieco starsze dzieci dysponują już większą świadomością swoich zainteresowań. Mogą więc być bardziej krytyczne wobec proponowanych aktywności językowych. Dlatego tak ważne jest podsuwanie im takich materiałów, które faktycznie są w stanie je zaciekawić i uczyć języka „przy okazji”. Do takich niewątpliwie należą bogato ilustrowane czytanki po angielsku z tłumaczeniem.

Z ich pomocą przedszkolaki i najmłodsi uczniowie mogą ćwiczyć takie umiejętności jak czytanie ze zrozumieniem (i to dwóch wersji językowych tekstu!) czy ćwiczenie wzorcowej wymowy, jak również akcentu. Bez nudy, bez rutyny, bez znużenia. Za to z podanymi jak na tacy tłumaczeniami trudniejszych słów, różnorodnymi ćwiczeniami oraz dołączoną grą memory. 

Jakie korzyści niesie nauka języków od małego?

Wraz z nauką języków obcych od najmłodszych lat wiąże się wiele korzyści – od tych najbardziej oczywistych po te mniej znane i związane z ludzkim umysłem. Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych.

1. Większa szansa na opanowanie języka w stopniu biegłym

Im wcześniej w życiu dziecka pojawi się drugi język, tym większa szansa na przyswojenie go na tym samym poziomie, co język rodzimy. Kluczowy jest tutaj pierwszy krytyczny okres rozwoju mózgu, który przypada na okres od 2 do 7 lat.

2. Lepsza pamięć i lepszy rozwój umysłowy

Stymulacja mózgu za sprawą nauki języków obcych pozytywnie wpływa na pamięć i ogólny rozwój umysłowy dzieci. Potwierdzają to badania z 2013 roku przeprowadzone przez psychologów. Na ich podstawie wykazano, że dzieci dwujęzyczne charakteryzują się lepszą pamięcią roboczą niż ich koledzy posługujący się jednym językiem.

3. Większa elastyczność działania

Dzieci, ucząc się języka obcego, są w stanie bardziej elastycznie działać i przystosowywać się do zmian. A adaptacja do zmian jest jedną z kluczowych umiejętności XXI wieku. 

4. Otwartość na świat i wysokie zdolności komunikacyjne

Posługiwanie się językiem obcym siłą rzeczy otwiera na świat i rozbudza ciekawość tym, co nowe i jeszcze nieznane. Dzieci nie tylko uczą się nowych słów i zwrotów, ale również odkrywają nowe kultury. Chcąc je poznać, w naturalny sposób ćwiczą zdolności komunikacyjne. W przyszłości umiejętność komunikacji z innymi na pewno zaprocentuje. 

5. Wyższa samoocena i pewność siebie

Niewątpliwie mówiąc choć jednym językiem obcym, nabieramy pewności siebie i patrzymy na siebie przychylniejszym wzrokiem. To samo dotyczy dzieci, które z roku na rok budują swoją samoocenę również przez pryzmat umiejętności językowych. Nawet jeśli początkowo nie są tego świadome.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...