Szukaj na blogu

Portugalia - kogut, tramwaj i deser„z denata”. Czy naprawdę warto spędzić tam urlop?

Portugalia – kogut, tramwaj i deser „z denata”. Czy rzeczywiście warto spędzić tam urlop?

Czy warto wybrać się do Portugalii na wakacje? Ocean Atlantycki, słońce, niesamowita kuchnia – to oczywiste fakty. Sprawdź jednak, czy znasz Portugalię z innej strony i zobacz, co musisz wiedzieć o tym kraju, zanim wyjedziesz na urlop.

Spis treści:

1. Jak długo leci się do Portugalii?
2. Kiedy najlepiej wybrać się do Portugalii?
3. Co zabrać ze sobą do Portugalii?
4. Z czego słynie Portugalia?
5. Portugalski,  por favor – jakie zwroty musisz znać?

Jak długo leci się do Portugalii?

Odległość pomiędzy Warszawą a stolicą Portugalii to około 3400 km. Najszybciej pokonamy tę odległość samolotem. Lot może trwać nieco ponad 4 godziny. Dłużej trwa lot na Maderę – około 5,5 godziny, krócej lot do Algarve – około 3,5 godziny. Czas podróży możesz wykorzystać na naukę podstawowych zwrotów w języku portugalskim –  w ten sposób w bardzo praktyczny sposób wprowadzisz się w wakacyjny klimat. Świetnie nadadzą się do tego fiszki, których możesz uczyć się porcjami, a na wakacje zabrać w specjalnym etui tylko tę część, którą uznasz za szczególnie przydatną.

Do Portugalii możemy tez dojechać samochodem. Jednak wtedy należy dobrze rozplanować trasę i noclegi. Podczas podróży samochodem możesz słuchać nagrań z audio kursu i jednocześnie uczyć się podstawowych słów i zwrotów po portugalsku.

Kiedy najlepiej wybrać się do Portugalii?

Do Portugalii możesz jechać zawsze. Jednak jeśli zależy ci, żeby było jak najcieplej, wybierz lipiec, sierpień lub wrzesień. W czerwcu i październiku będzie ciepło, jednak nie powinno być upalnie. Jeśli planujesz tylko weekendową wycieczkę, przed podróżą koniecznie sprawdź pogodę, by uniknąć rozczarowań deszczową aurą.

Co zabrać ze sobą do Portugalii?

1. Krem z filtrem.Pamiętaj o tym, żeby zabrać krem z filtrem bez względu, w którym miesiącu jedziesz. W Portugalii słońce świeci przez około 3000 godzin w roku (według różnych szacunków 2300-3200), co czyni ją jednym z najbardziej słonecznych krajów.

2. Lekkie ubrania.Weź ze sobą nie tylko krótkie spodenki, ale także długie lekkie i przewiewne spodnie, aby chronić skórę przed słońcem.

3. Lekka chusta.Jeśli wybierasz się nad ocean, pamiętaj, że może tam być wietrznie – przyda się chustka, która osłoni od wiatru.

4. Nakrycie głowy.W słoneczne dni chroń głowę przed słońcem. Doskonale sprawdzą się kapelusze z dużym rondem.

5. Niezbędnik językowy.Dobrze znać choć podstawowe zwroty, które pomogą w niespodziewanych sytuacjach lub pomogą nawiązać kontakt z mieszkańcami. Zabierz ze sobą praktyczne rozmówki do nauki portugalskiego, najlepiej takie, które zawierają zwroty gotowe do użytku od ręki.

Wybierz materiały do nauki portugalskiego dla początkujących »

Z czego słynie Portugalia?

Jeśli zastanawiasz się, co warto przywieźć z Portugalii, czego spróbować czy jakie miejsca warto odwiedzić w Portugalii, sprawdź nasze zestawienie.

1. Korek. Portugalia jest największym światowym producentem korka (a cortiça), surowca pochodzącego z kory dębu korkowego (o sobreiro). Drzewo to jest nieodłącznym elementem krajobrazu południowej Portugalii.

2. Muzyka fado. Ten gatunek muzyki wyraża niewytłumaczalną tęsknotę (saudado) i jest bardzo charakterystyczny dla Portugalii. Możesz udać się do małej knajpki specjalizującej się w występach na żywo (a casa de fado) na koncert lokalnych artystów i doświadczyć niezwykłych emocji.

3. Kogut  i inne rękodzieła. W Barcelos regularnie odbywa się targ rękodzieła, na którym największym powodzeniem cieszy się ceramiczny, barwny kogut (o galo) z czerwonym grzbietem. Nie jest to zwykła figurka koguta. Jest to figurka koguta z legendy o Galo de  Barcelos (kogucie z Barcelos). O jego wadze i specyfice decydują określone proporcje, kolory i dozwolone materiały. Jest to ważny symbol, który przewija się także w literaturze oraz w sztuce.

4. Azulejos. Portugalskie kafelki z charakterystycznym wzorem mają amatorów na całym świecie. Nazwa azulejo pochodzi od arabskiego słowa al zulaic oznaczającego wypolerowany, błyszczący kamień. Z czasem utożsamiła się z portugalskim słowem azul (niebieski), ponieważ kafelki są malowane na ten właśnie kolor.

Chcesz przeczytać więcej o królestwie korka i muzyki fado i azulejos? A może chcesz poznać legendę o kogucie? Te i inne ciekawostki kulturowe i językowe czekają na ciebie w Portugalski kurs językowy »

5. Tramwaje. Na wielu zdjęciach z Lizbony widnieją charakterystyczne żółte tramwaje. To tramwaje Remodelado, a przejażdżka nimi wąskimi uliczkami, prowadzącymi często w górę i w dół, to niezapomniana atrakcja. Dostępne są też tramwaje, które jeżdżą tylko po płaskich częściach Lizbony funkcjonujące pod nazwą Articulado.

6. Pastel de nata, czyli najpopularniejszy deser w Portugalii, budyniowe babeczki. Łatwo przekręcić wymowę tego słodkiego specjału i po polsku powiedzieć „pasztet z denata”

Podczas swoich portugalskich wakacji korzystaj z atrakcji, ale pamiętaj, że istnieją także pewne ograniczenia, z których także słynie Portugalia, jak np. zakaz słuchani głośnej muzyki na plaży. Za złamanie zakazu grozi bardzo dotkliwa kara.

Portugalski, por favor! Jakie zwroty musisz znać?

Pamiętaj jednak, że żaden język obcy nie gryzie! Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad, które sprawią, że nauka portugalskiego będzie prosta. Język portugalski charakteryzuje się miękkimi dźwiękami oraz nosowymi samogłoskami. 

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na akcenty i intonację, które mogą zmieniać znaczenie słów. Jeśli chcesz mieć pewność, że nauczysz się solidnych podstaw języka portugalskiego, sięgnij po Portugalski. Kurs podstawowy.

Poniżej przedstawiamy 20 przydatnych zwrotów, które z pewnością usłyszysz lub będziesz mieć okazję wykorzystać podczas urlopu w Portugalii.

portugalskipolski
bom dia dzień dobry
boa tarde dobry wieczór
boa noite dobranoc
olá cześć
adeus do widzenia
por favor proszę
obrigado / obrigada dziękuję.(dosł. zobowiązany / zobowiązana)
desculpe przepraszam 
com licença przepraszam (aby zwrócić uwagę)
Menu, por favor. Poproszę menu.
Quanto custa? Ile to kosztuje?
Onde está o banheiro? Gdzie jest toaleta?
Onde posso comer? Gdzie mogę coś zjeść?
Onde está o restaurante? Gdzie jest restauracja?
Onde posso encontrar (nazwa zabytku)? Gdzie mogę znaleźć (nazwa zabytku)?
Vá em frente. Idź prosto.
Vire à direita. Skręć w prawo.
Vire à esquerda. Skręć w lewo.
Pode me ajudar? Czy możesz mi pomóc?
Não entendo. Poproszę rachunek.

Nauka podstawowych zwrotów w języku portugalskim może znacznie ułatwić podróżowanie po Portugalii. Znajomość języka pozwala nie tylko na lepszą komunikację z mieszkańcami, ale również na głębsze zrozumienie kultury i zwyczajów tego pięknego kraju. Język portugalski jest nie tylko przydatny, ale także piękny, a jego nauka może być fascynującą podróżą samą w sobie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...