Szukaj na blogu

Wybierasz się na urlop do Turcji? Koniecznie to przeczytaj

Wybierasz się na urlop do Turcji? Koniecznie to przeczytaj  

Turcja to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych na świecie. Jeśli urlop w Turcji to twój plan na wakacje, przeczytaj koniecznie, czego się tam spodziewać.

Spis treści:

1. Co warto odwiedzić – Antalya
2. Poznaj zwyczaje Turków i uniknij nieporozumień
3. Bazary w Turcji
4. Wyjątkowość języka tureckiego
5. 20 przydatnych zwrotów po turecku

Co warto odwiedzić – Antalya 

Turcja to nie tylko plaże. Najczęściej wybierany przez turystów kierunek to Riwiera Turecka, a przede wszystkim Antalya. Mało kto jednak wie, że oprócz hoteli i plaży, Antalya kryje w sobie zabytki i piękne miejsca. Brama Hadriana, ruiny miasta Phaselis czy teatr w Aspendos to miejsca, które warto odwiedzić będąc w Antalya. Warto też zajrzeć do Sandland, by podziwiać budowle z piasku oraz zobaczyć Wodospady Aleksandra (znane jako Wodospady Duden). 

Co poza Antalyą, Side czy Analyą?

Pamiętaj, że Antalya i Analya to dwie różne miejscowości, a odległość pomiędzy nimi to ok. 3 godziny drogi. Turcja to także Kapadocja, Efez czy Stambuł. Zdecydowanie warto zaplanować odwiedzenie słynnych zabytków jak chociażby Błękitny Meczet czy Hagia Sophia.

Poznaj zwyczaje Turków i uniknij nieporozumień

Czy wiesz, że Turcy mogą nazwać cię ciocią lub wujkiem, nawet jeśli kompletnie cię nie znają?

W życiu codziennym mieszkańcy Turcji zwracają się do siebie  przy pomocy samego imienia oraz odpowiedniego przydomka. W ten sposób do imienia kobiety dodaje się zwykle tytuł Hanım (pani). Analogicznie po imieniu mężczyzny pojawić się powinien tytuł Bey (pan). A zatem kobieta nazywająca się na przykład Ayşe Turgut, w miejscu pracy nazywana będzie Ayşe Hanım; zaś mężczyzna noszący imię i nazwisko Murat Mutluoğlu będzie tytułowany Murat Bey.

Jednak w kontaktach handlowych na bazarze lub w małych tradycyjnych sklepach sprzedawcy zwracają się do klientów, używając zwrotów zarezerwowanych zwykle dla członków rodziny. Starsi klienci tytułowani są często jako amca (wujek) lub teyze (ciocia), młodsi natomiast jako abi (brat) lub abla (siostra), co sprzyja nawiązaniu lepszego kontaktu.

Zajrzyj do Turecki Kurs podstawowy i poznaj więcej ciekawostek o kulturze i życiu w Turcji »

Bazary w Turcji

Kto nie słyszał o tureckich bazarach? Handel odbywa się zazwyczaj w ustalone dni, a targowanie się jest tu mile widziane. Warto zaczynać negocjacje od połowy ceny wywoławczej – jeśli nawiążesz dobry kontakt ze sprzedającym, być może uda ci się zbić cenę.

Czy wiesz, że:
Kapalıçarşı (Wielki Bazar) to jeden z największych bazarów na świecie (30 hektarów, 61 uliczek), obecnie oferujący głównie pamiątki dla turystów.
Mısır Çarşısı (Bazar Egipski) to prawdopodobnie najstarszy bazar w Stambule. Jego nazwa pochodzi z czasów osmańskich, gdy handlowano tam przyprawami przywożonymi z Egiptu. Obecnie oferuje znacznie bardziej orientalną atmosferę niż nastawiony na turystów Wielki Bazar.

Wizyta na bazarze w Turcji to świetna okazja, by spróbować zaskoczyć Turków znajomością podstaw języka tureckiego. Poniżej znajdziesz kilka faktów na temat tego języka oraz najbardziej przydatne zwroty wraz z ich wymową. 

Wyjątkowość języka tureckiego

Język turecki jest naprawdę niezwykły! Charakteryzuje się dużą melodyjnością oraz strukturą zdania odmienną od używanej w języku polskim, której używamy na co dzień.

W języku tureckim orzeczenie stoi zawsze na końcu zdania. Można by powiedzieć, że Turek – przynajmniej teoretycznie – formułując wypowiedź, już na początku wie, jak ją zakończy. 

Przykład:Babası 10 yıldır emekli olan Ahmet, ailesine maddi yardımda bulunmak için erken yaşta çalışmak zorunda kaldı. Ahmed, którego ojciec od 10 lat jest na emeryturze, zmuszony był bardzo wcześnie iść do pracy, aby pomóc finansowo swojej rodzinie.

Tłumaczenie zdania na język polski nie ukaże nam inności szyku zdania tureckiego. Pomocna będzie jednak informacja, że zdanie rozpoczyna się od wyrazu babası (ojciec), a kończy się czasownikiem zorunda kaldı (był zmuszony), a okolicznik celu znajduje się pośrodku wypowiedzi.

I nieco prostsze zdanie:
Ahmet okula gidiyor.Ahmet idzie do szkoły. (dosłownie: Ahmet do szkoły idzie.)

Jeśli zaciekawił cię język turecki, sięgnij po Turecki nie gryzie! i dowiedz się więcej »

20 przydatnych zwrotów po turecku

Jeśli planujesz urlop w Turcji, na pewno przydadzą ci się poniższe zwroty. Sprawdź ich zapis, wymowę oraz tłumaczenie.

tureckiwymowapolski
merhaba mer-ha-ba dzień dobry
günaydın gyu-nai-dyn dzień dobry (rano)
iyi akşamlar i-i ak-sham-lar dobry wieczór
hoşça kal hosh-cha kal do widzenia (do osoby zostającej)
güle güle gyu-le gyu-le do widzenia (do osoby odchodzącej)
lütfen lyt-fen proszę
teşekkür ederim te-szek-kur e-de-rim dziękuję.
Bakar mısınız? ba-kar my-sy-niz przepraszam (aby zwrócić uwagę)
Hesap lütfen. he-sap lyt-fen Poproszę rachunek.
Menu alabilir miyim? me-nu a-la-bi-lir mi-yim Czy mogę prosić menu?
Bu ne kadar? bu ne ka-dar Ile to kosztuje?
Tuvalet nerede? tu-wa-let ne-re-de Gdzie jest toaleta?
Nerede yemek yiyebilirim? ne-re-de ye-mek yi-ye-bi-li-rim Gdzie mogę coś zjeść?
Restoran nerede? re-sto-ran ne-re-de Gdzie jest restauracja?
Ayasofya nerede? a-ya-so-fya ne-re-de Gdzie jest Hagia Sophia?
Doğru gidin. do-ru gi-din Idź prosto.
Sağa dönün. sa-a dö-nyn Skręć w prawo.
Sola dönün. so-la dö-nyn Skręć w lewo.
Yardım eder misiniz? yar-dym e-der mi-sy-niz Czy możesz mi pomóc?
Anlamıyorum. an-la-myo-rum Poproszę rachunek.

Niezależnie od tego, czy planujesz krótki wypad do Stambułu czy dłuższy pobyt na tureckiej Riwierze, warto poświęcić trochę czasu na naukę podstaw tureckiego. Dobór odpowiednich materiałów, które stawiają na skuteczną komunikację, ułatwi ci naukę.  Nauka tureckiego przyniesie wiele korzyści – od lepszej komunikacji, przez głębsze zrozumienie kultury, aż po pewność siebie podczas podróży.

Naucz się podstawowych zwrotów, aby lepiej zintegrować się z lokalną społecznością i wzbogacić swoje doświadczenia. Sięgnij po Turecki. Kurs podstawowy i ciesz się każdą chwilą w tym fascynującym kraju!Zdjecie: Image by tawatchai07 on Freepik freepik.com

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...