Szukaj na blogu

Wskazówki i triki, jak szybko nauczyć się czytać japońskie znaki kanji

Wskazówki i triki, jak szybko nauczyć się czytać japońskie znaki kanji  

W języku japońskim używa się trzech głównych systemów zapisu: hiragany, katakany i kanji. Kanji, w przeciwieństwie do hiragany i katakany, to zapis ideogramowy, co oznacza, że jedno pojęcie przedstawia się za pomocą jednego znaku. Niektóre podstawowe japońskie znaki kanji wywodzą się z pisma obrazkowego. Do Japonii przywędrowały z Chin w V wieku. Chociaż początkowo nie były przystosowane do języka japońskiego, dzisiaj używa się ich na co dzień. 

Spis treści:

1. Sposoby czytania po japońsku
2. Ile znaków kanji trzeba znać?
3. Kolejność pisania kanji
4. Triki na zapamiętanie znaków kanji

Sposoby czytania ideogramów po japońsku

Ideogramy kanji można czytać na dwa sposoby: on (wymowa pochodzenia chińskiego, zwana sino-japońską) oraz kun (wymowa japońska). Z racji tego, że japońskie znaki kanji można odczytać na kilka sposobów, przy trudniejszych znakach pojawia się nad nimi wymowa zapisana hiraganą. Zapis ten nosi nazwę furigana.

Ile znaków kanji trzeba znać, żeby swobodnie czytać i pisać po japońsku?

Aby swobodnie czytać i pisać w języku japońskim, wystarczy znajomość około 2000 znaków kanji. Jest to liczba, którą Japończycy opanowują w trakcie obowiązkowej edukacji. Lista znaków powszechnego użytku, tzw. Jōyō kanji, zawiera 2136 znaków. Znajomość tych znaków pozwala na zrozumienie większości tekstów, zarówno w literaturze, jak i w codziennym życiu.

Kolejność pisania kanji

Prawidłowa kolejność pisania kanji jest kluczowa, aby znaki były czytelne i estetyczne. Istnieje kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać.

  1. Z góry na dół – piszemy linie od góry do dołu.
  2. Z lewej do prawej – linie kreślimy od lewej do prawej.
  3. Linie poziome przed pionowymi – najpierw linie poziome, potem pionowe.
  4. Znaki zamknięte – jeśli znak zawiera obszar zamknięty, najpierw piszemy jego zewnętrzne linie, a potem wypełniamy wnętrze.

Przykładowy znak i jego pisanie:

Znak dla wody (水) składa się z czterech kroków:

  1. Narysuj krótką poziomą kreskę u góry.
  2. Dodaj pionową kreskę przez środek.
  3. Narysuj lewą część znaku, przypominającą łuk.
  4. Na końcu narysuj ukośna kreskę po prawej stronie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kanji, hiraganie i katakanie? Sprawdź nasz artykuł»

Triki na zapamiętanie znaków kanji

Używaj mnemotechnik. 
Mnemoniki (również mnemotechniki) to techniki, które pomogą ci zapamiętać informacje poprzez skojarzenia. Dla każdego znaku kanji możesz stworzyć historyjkę lub obraz, który będzie ci go przypominał. Dzięki temu zapamiętasz skuteczniej i na dłużej znaki, których się uczysz.

Regularne ćwicz pisanie. 
Pismo japońskie, a zwłaszcza kanji, wymaga regularnego ćwiczenia. Codzienne pisanie znaków, nawet w krótkich sesjach wprawkowych, pomaga utrwalić ich kształt i znaczenie.

Korzystaj z fiszek i aplikacji mobilnych.
Używanie fiszek, zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych, to świetny sposób na naukę japońskich znaków. Aplikacje mobilne, takie jak Anki, oferują interaktywne metody nauki, które są bardzo skuteczne. Jeśli preferujesz fizyczną formę i nie chcesz ryzykować utraty swojej kolekcji fiszek, polecamy Japoński. Fiszki do nauki czytania i pisania.

Nauka japońskiego, zwłaszcza japońskich znaków kanji, może wydawać się wyzwaniem, ale jest to niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie. Opanowanie kanji otwiera drzwi do zrozumienia bogatej kultury i historii Japonii. Dodatkowo, umiejętność czytania i pisania po japońsku zwiększa nasze możliwości komunikacyjne i daje poczucie głębszego połączenia z językiem. Pismo japońskie, z jego pięknymi i skomplikowanymi znakami, to prawdziwe dzieło sztuki, które warto poznać bliżej. Jeśli interesuje cię japońska kultura i chcesz poznać ją jeszcze lepiej, sięgnij po Japoński Kaligrafia, gdzie nauczysz się pisać japońskie znaki krok po kroku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...