Szukaj na blogu

Kiedy gra Polska? Gdzie obejrzeć mecz? Jak zapytać o terminarz grupy D po angielsku?

Euro 2024 rozpoczęło się w piątek 14 czerwca i potrwa do 14 lipca. W meczu otwarcia mistrzostw Niemcy zmierzyli się ze Szkocją. Ale czy wiesz, kiedy na Euro 2024 gra Polska? Jaki jest terminarz grupy D? I wreszcie, czy wiesz jakich wyników się spodziewać i gdzie obejrzeć EURO 2024? Zadbaj też o to, by znać podstawowe angielskie słówka i wyrażenia, które ułatwią ci oglądanie meczów Euro 2024 w Internecie, czytanie zagranicznych relacji czy po prostu rozmawianie o meczach z obcojęzycznymi znajomymi. Ole, ole, ole, ole – naucz ich się, naucz ich się!

Spis treści:

1. Kiedy mecz Polski Euro 2024 – pytania o terminarz rozgrywek
2. Gdzie obejrzeć mecze?
3. Grupy na EURO 2024
4. Przydatne słówka i zdania po angielsku

Kiedy mecz Polski Euro 2024 – pytania o terminarz rozgrywek

Polska zagrała pierwszy mecz w niedzielę 16 czerwca z Holandią, a następnie zagra– 21 czerwca z Austrią i 25 czerwca z Francją.

Jak zapytać o terminarz i jak o nim opowiadać po angielsku? Sprawdź poniżej.

polskiangielski
Kiedy zaczyna się mecz Polska Austria? When does the match between Poland and Austria start?
Ile meczów zagra Polska? How many matches will Poland play?
Kiedy i gdzie będzie grany mecz finałowy UEFA EURO 2024? Where and when will the final of UEFA EURO 2024 be played?

Gdzie obejrzeć mecze UEFA EURO 2024?

Mecze będą transmitowane na wybranych kanałach telewizyjnych. Będą dostępne także transmisje online oraz relacje tekstowe. Jeśli lubisz piłkę nożną a jednocześnie uczysz się angielskiego, zachęcamy do czytania, słuchania lub oglądania relacji w języku angielskim. Miło spędzisz czas, a przy okazji złapiesz trochę naturalnych fraz w języku angielskim.

Relacje są zazwyczaj prowadzone w czasie Present Simple, używany jest w nich także czasem Past Simple. Jest to zatem także doskonała okazja do powtórzenia gramatyki!

Gdzie obejrzeć EURO 2024 za darmo? Where can I watch EURO 2024 for free?
Gdzie obejrzeć relacje z EURO 2024 na żywo? Where can I see EURO 2024 live streams?

Sprawdź także poniższe słówka i wyrażenia.

powtórka akcji podczas transmisji meczu action replay
urywki meczu, najlepsze akcje highlights
transmisja broadcast
opóźniony delayed
nadrobić (oglądanie) meczy (kiedy nie możesz obejrzeć transmisji na żywo) catch up on the games
godziny rozpoczęcia rozgrywek nakładają się na siebie overlap in kickoff times

Grupy na EURO 2024

Na EURO 2024 mamy 6 grup: grupa A, B, C, D, E oraz F, każda po 4 drużyny, co daje nam w sumie 24 drużyny biorące udział w rozgrywkach. Sprawdź podział na grupy i nazwy krajów w poszczególnych grupach po angielsku.

Group F Czech Republic, Georgia, Portugal, Turkey

Złap słownictwo, by bez problemu mówić o grupach na EURO 2024.

„grupa śmierci”, grupa z bardzo dobrymi drużynami group of death
mocna grupa tough group
losowanie draw
wyjść z grupy get out of the group
drużyny, których zakwalifikowanie się do rozgrywek było niespodzianką surprise qualifiers
faworyci favourites

Przydatne słownictwo po angielsku o EURO 2024

Jeśli planujesz oglądanie meczów w Internecie, czytanie relacji czy po prostu masz zagranicznych znajomych, z którymi będziesz mieć okazję porozmawiać na temat Euro 2024, prawdopodobnie będziesz potrzebować tych słówek i wyrażeń:

Przykładowa relacja z meczu mogłaby wyglądać następująco:

We’re already in the 16th minute, and it’s been an exciting game so far. Oh, what a pass!  Buksa shoots... and he scores! Poland takes the lead 1-0! The Polish fans are ecstatic. But wait, the Netherlands is not backing down. In the 29th minute, Cody Gakpo takes a shot from outside the penalty area, the ball deflects off Jan Bednarek and goes into the net past a wrong-footed Szczęsny. It’s 1-1 at halftime.

Now, we’re in the second half, and the Netherlands is pressing hard. Ake passes to Wout Weghorst, who is running into the penalty area and had just come onto the pitch a few seconds earlier. The Dutch striker hits the ball and... scores a goal! The Netherlands takes the lead 2-1 in the 83rd minute. Poland is trying to equalize, but the Dutch defense is holding strong. And there's the final whistle. The Netherlands wins 2-1. A tough loss for Poland, but a great effort from both teams.

Jesteśmy już w 16. minucie i jak dotąd jest to ekscytujący mecz. O, co za podanie ! Buksa strzela... i gol! Polska obejmuje prowadzenie 1-0! Polscy kibice są w ekstazie. Ale zaraz, Holandia nie odpuszcza.  Strzał sprzed pola karnego oddaje Cody Gakpo, piłka odbija się od Jana Bednarka i wpada do siatki obok zmylonego Szczęsnego. Jest 1-1 do przerwy.

Teraz jesteśmy w drugiej połowie, a Holandia mocno naciska. Ake zagrywa do wbiegającego w pole karne Wouta Weghorsta, który kilkadziesiąt sekund wcześniej pojawił się na boisku. Napastnik Holandii uderza i…... zdobywa gola!  Holandia obejmuje prowadzenie 2-1 w 83. minucie. Polska stara się wyrównać, ale obrona Holandii jest nie do przejścia. I oto końcowy gwizdek. Holandia wygrywa 2-1. Trudna porażka dla Polski, ale świetny wysiłek obu drużyn.