Jak zacząć czytać książki po angielsku oraz w innych językach? – prosty plan nauki na każdy poziom

Dlaczego warto czytać w języku obcym?

Niezależnie od tego, czy to początek Twojej przygody z językiem obcym, czy uczysz się już wiele lat, czytanie pozwoli Ci rozwinąć skrzydła, doda odwagi, poprawi biegłość językową, utrwali znajomość gramatyki i sprawi wiele... przyjemności! Tak, bo czytanie ma być przede wszystkim przyjemnością, a nasz mózg uczy się szybciej, jeżeli dostarczymy mu przy tym frajdy.

Wiele osób uczących się języków boi się czytać w języku obcym – zupełnie niepotrzebnie! Czytać krótsze lub dłuższe teksty literackie można praktycznie już od początku nauki. Jeśli boisz się, że nie zrozumiesz, bo książka jest dla Ciebie za długa i wiele czasu zajmie Ci odgadnięcie, co autor miał na myśli, mamy dla Ciebie jedną radę – po prostu zacznij. Do dzieła!

Jak zacząć czytać książki po angielsku oraz w innych językach? – prosty plan nauki na każdy poziom

Oto kilka prostych trików, dzięki którym nauczysz się więcej w krótszym czasie.

1. Zaplanuj!

Użyj kalendarza bądź planera językowego, np. Czas na angielski. Nie musisz od razu czytać całej książki. Jeśli ustalisz, że będziesz czytać np. jeden rozdział tygodniowo albo nawet jeden na miesiąc (wiemy jak jest), na pewno się uda.

Planer językowy. Czas na angielski
Planer językowy. Czas na angielski!

2. Wypisuj, przepisuj, rysuj

Wypisuj do zeszytu lub na kartki słówka angielskie bądź w innym języku, którego się uczysz. Możesz też stworzyć własny słowniczek. Do słówek dodaj zdania lub fragmenty zdań z książki, przepisuj zdania, modyfikując niektóre elementy (np. zmień imię bohatera na swoje lub swojej ukochanej, dodaj absurdalne i zabawne elementy historii). Narysuj coś, co kojarzy Ci się z danym słówkiem. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany, wynotuj sobie definicję danego słówka w języku, którego się uczysz lub dopisz obcojęzyczne wyrazy bliskoznaczne, które już znasz.

Słówka z książki możesz wpisywać do kalendarza i powtarzać je co jakiś czas. Plany powtórkowe znajdziesz w Planerze językowym. Czas na angielski; nie musisz się więc martwić, że jakieś zagadnienie ci umknie.

Ale uwaga! Nie wypisuj wszystkich niezrozumiałych słówek z książki. Wybierz te, które wydają Ci się praktyczne lub ciekawe. Zbyt duża ilość słówek do nauki może zniechęcić nawet najbardziej zagorzałego fana języków.

3. Podkreślaj, szukaj zagadnień gramatycznych

Jeżeli akurat męczysz się nad konkretnym zagadnieniem gramatycznym, spróbuj przez chwilę wyszukać w książce praktyczne formy jego użycia i zastanowić się, dlaczego autor użył akurat tego czasu / przyimka / przypadku itd. Możesz uczyć się na pamięć zdań z odmienionymi formami czasowników nieregularnych z książki i, jak w przykładzie powyżej, wynotowywać, wprowadzać modyfikacje, tworzyć ilustracje: jednym słowem PRZETWARZAĆ. Szybciej zapamiętasz jeżeli „zrobisz coś” z danym zagadnieniem – działa to lepiej niż nauka na pamięć.

Możesz skorzystać też z adaptacji literatury z ćwiczeniami lub kryminałów z ćwiczeniami, w których znajdziesz powtórkowe ćwiczenia gramatyczne, oparte na zagadnieniach z tekstu.

Adaptacje i powieści do nauki języków obcych

4. Zrób streszczenie

Opowiedz lub zapisz w kilku zdaniach, co wydarzyło się w danym rozdziale, jacy pojawili się bohaterowie (kim są? jacy są?). W ten sposób, nawet kiedy wrócisz do lektury po przerwie, łatwo przypomnisz sobie, na czym skończyłeś. Streszczenia pomogą w formułowaniu myśli własnymi słowami (czyli zwiększa biegłość językową) i w kontroli, czy na pewno zrozumiałeś/aś, o co chodziło. Nie trać wątku.

Skąd czerpać teksty do czytania?

Poziom początkujący

Zacznij od krótkich i uproszczonych form, rekomendowanych na poziom A1/A2. Mogą być to proste wierszyki dla dzieci, ulubione piosenki, a jeśli masz w sobie wrażliwą duszę poety lub artysty, poszukaj w internecie obcojęzycznych tekstów poezji konkretnej, łączącej wiersze ze sztukami wizualnymi. Jeśli znasz tylko podstawy języka lub kiedyś zacząłeś się uczyć i chcesz z powrotem „aktywować” swoją wiedzę, a nie masz zbyt wiele czasu, sięgnij po serię kryminałów z samouczkiem. Znajdziesz w tych kursach tekst kryminału z wyjaśnionymi na marginesach trudnymi słówkami, porcję wiedzy gramatycznej, praktyczny spis słówek do powtórek oraz nagrania, pozwalające doskonalić umiejętność rozumienia ze słuchu oraz prawidłową wymowę.

Rodzicom i dzieciom polecamy także pięknie ilustrowaną serię Czytam po angielsku – są to krótkie opowiadania z najprostszym słownictwem, przemawiające do dziecięcej wyobraźni i budzące w dorosłych piękne wspomnienia o „Czarowniku z Oz” czy „O czym szumią wierzby”. Na marginesach książeczek znajdują się przetłumaczone słówka i konstrukcje, a na końcu książki – tłumaczenie całego tekstu.

Readersy dla dzieci do nauki angielskiego

Poziom średnio zaawansowany

Na tym poziomie Wydawnictwo Edgard oferuje powieści w językach obcych: zarówno adaptacje klasyków literatury, jak i lżejsze formy, tj. krótkie anegdoty, thrillery, romanse, powieści dla młodzieży, a nawet powieść tylko dla dorosłych.

Możesz skorzystać też ze znalezionych w internecie podcastów z transkrypcją, łatwiejszych tekstów z prasy popularnej czy popularnonaukowej.

Poziom zaawansowany

Jeśli jesteś już na poziomie C1, zacznij po prostu czytać literaturę w oryginale, bez adaptacji tekstu. Szczególnie polecamy książki ze słowniczkami na marginesach, które umożliwiają sprawdzenie słówek bez odrywania się od lektury. Znajdzie się również coś dla miłośników thrillerów, powieści sensacyjnych i fantasy.

Podcasty i video z transkrypcjami (chociażby TED Talks) są kolejną propozycją dla zaawansowanych. Krótkie artykuły prasowe również będą dobrym wyborem. Tutaj wiele zależy od Twoich zainteresowań – im bardziej zajmie Cię temat artykułu, tym więcej się z niego nauczysz, bo co w sercu, to i w głowie (przynajmniej językowo).

Życzymy miłego czytania!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć