- today
- perm_identity Jolanta Krupińska
- label Aktualności
- favorite 2 polubień
- remove_red_eye 70 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

Masz czasem wrażenie, że twoje dziecko szybciej dogadałoby się z papugą niż z człowiekiem po angielsku? Nie szkodzi! Wykorzystaj naturę swojej pociechy i połącz przyjemne z pożytecznym – Dr Dolittle w wersji do nauki angielskiego służy pomocą. Jak wykorzystać świetną historię, którą pokochały dzieci na całym świecie do nauki angielskiego? Przeczytanie książeczki to tylko początek. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.
Spis treści:
1. Po pierwsze: pokaż dziecku opowieść
2. Po drugie: pozwól się dziecku bawić i wracajcie często do książki
3. Po trzecie: eksperymentuj, czyli 10 prostych zabaw bez zbędnych rekwizytów i przygotowań, które przeniosą naukę angielskiego na inny poziom
Po pierwsze: pokaż dziecku opowieść
Historia doktora Dolittle od lat rozpala dziecięcą wyobraźnię. Twoje dziecko niekoniecznie musi być gotowe na szczegółową, długą lekturę po polsku, a co dopiero w języku obcym. Dlatego sięgnijcie razem po tę świetną opowieść w wersji krótkiej, kolorowej i niezwykle angażującej. Po angielsku, ale z licznymi udogodnieniami, aby czytać i uczyć się z przyjemnością.
Co znajdziecie w środku książki z serii Czytam po angielsku?
• uproszczoną historię, nie za długą, nie za krótką, a w sam raz
• tłumaczenia najważniejszych słówek na marginesach
• barwne, sugestywne ilustracje
• całą opowieść przetłumaczoną na język polski na końcu książki
• nagranie po angielsku w wykonaniu native speakera
• krótkie, ciekawe zadania podczas lektury, które utrzymują uwagę i angażują młodego czytelnika
Książeczka The Story of Dr Dolittle. Dr Dolittle i jego zwierzęta. Czytam po angielsku to doskonała propozycja dla wszystkich dzieci, od najmłodszych, po te nieco starsze, które próbują już samodzielnie czytać po angielsku.
Pomysł na językową rozgrzewkę!
Zanim zaczniecie czytać, celebrujcie wspólnie chwilę. Nie musicie się spieszyć. Pozwól dziecku przekartkować książeczkę, porozmawiajcie o obrazkach, niech dziecko spróbuje zgadnąć, o czym będzie książeczka.
Po drugie: pozwól dziecku się bawić i wracajcie często do książki
Czytanie to nie wyścig, a nauka języka to nie maraton z linijką w ręku. Dziecko nie musi rozumieć wszystkiego od razu. Najważniejsze, by poczuło, że książka jest dla niego, że może się z nią zaprzyjaźnić i wracać do niej wtedy, kiedy chce. Niech książeczka leży w widocznym miejscu – na półce, stoliku nocnym albo w plecaku – i kusi jak ulubiona zabawka.
A co robić z tą pięknie ilustrowaną książeczką, gdy czeka w gotowości do nauki angielskiego?
Możesz czytać dziecku fragmenty na głos (albo puścić nagranie z książki), a potem zatrzymać się na jednej ilustracji i porozmawiać o niej. Naucz dziecko pytania Who is this? (Kto to?) i pozwól mu odpowiadać, a potem niech ono cię pyta.
Dzieci uczą się przez powtarzanie, ale jeszcze skuteczniej – przez spontaniczną zabawę. Dlatego nie bój się wracać do ulubionych fragmentów kilka razy. Raz posłuchacie, innym razem pobawicie się w teatrzyk albo zagracie w kalambury. Nawet jedno angielskie słowo, które zapamięta dziecko z takiej zabawy, to więcej niż dziesięć „wykutych” z listy.
Pamiętaj też, że dzieci mają swój rytm. Czasem coś „kliknie” po drugim czytaniu, czasem dopiero po siódmym. Kluczem jest luz, radość i poczucie bezpieczeństwa w kontakcie z językiem – bo to one sprawiają, że dziecko nabiera pewności i otwiera się na mówienie po angielsku.
Chcesz skutecznie zachęcić dziecko do czytania po angielsku? Skorzystaj ze sprawdzonych wskazówek »
Po trzecie: eksperymentuj, czyli 10 prostych zabaw bez zbędnych rekwizytów i przygotowań, które przeniosą naukę angielskiego na inny poziom
Zobacz poniżej, jak łatwo możesz sprawić, by angielski żył w waszym domu jeszcze długo po tym, jak przeczytacie historię Doktora Dolittle.
Odkryj z dzieckiem fascynujący świat angielskich słówek!

Czytam po angielsku. The Story of Dr Dolittle
To barwnie ilustrowana książka dla dzieci, która przeniesie najmłodszych w magiczny świat lekarza potrafiącego rozmawiać ze zwierzętami. Oprócz ciekawej historii, dzieci poznają również język angielski. W książce znajdą: tekst dostosowany do potrzeb początkujących czytelników, tłumaczenia trudniejszych słówek na marginesach, nagrania MP3 z wymową native speakerów, polską wersję tekstu na końcu książki, ćwiczenia oraz grę memory. To nauka z przyjemnością!
A2
B1
Zabawy z angielskim z wykorzystaniem dołączonych do książki obrazków
1. Gra memory
Na końcu każdej książeczki z serii Czytam po angielsku zamieszczona jest prosta gra memory do wycięcia. Wystarczy wyciąć nożyczkami kafelki, by następnie dziecko z zapałem odszukiwało obrazki i pasujące podpisy. Gra jest niezastąpiona w nauce pisania wyrazów po angielsku.
2. Bingo
Jeśli masz już wycięte memory, pozwól dziecku, by ułożyło w rządku 5-6 wyrazów, które szczególnie polubiło. Powtórzcie ich wymowę. Następnie puśćcie nagranie i kiedy dziecko usłyszy wyraz, który wybrało, odwraca go na drugą stronę. Kiedy wszystkie wyrazy będą odwrócone, dziecko woła BINGO!
3. Zgadnij, co to?
Wycięte kafelki z gry memory z obrazkami połóż na stole obrazkiem / napisem do dołu. Dziecko losuje kafelek i zanim zobaczy co wylosowało, próbuje zgadnąć. Możesz wprowadzić całą frazę: I think it’s „illness”. Następnie dziecko patrzy na obrazek – czy udało mu się zgadnąć?
4. Domowy prawie escape room
Ukryj w pomieszczeniu w domu kilka kafelków z gry memory. Zadaniem dziecka jest ich odnalezienie, powiedzenie na głos i ewentualnie dopasowanie do kafelka z zapisanym wyrazem.
Zabawy z angielskim bez wymagających rekwizytów
1. Angielski taniec
Puszczacie muzykę i tańczycie. Kiedy zatrzymujesz dźwięk – mówisz lub wykrzykujesz jedno ze słówek z książki, a dziecko musi je pokazać ruchem lub miną, np. parrot, monkey.
2. Echo
Pobawcie się w papugowanie. Ty mówisz wyraz lub całe zdanie z książki, a dziecko je „papuguje”. Można zmieniać głosy: mówić jak słoń, papuga, krokodyl albo… jak mama, kiedy jest śpiąca.
3. Polowanie na słowa
Podaj dziecku słówko po angielsku. Możesz je powiedzieć lub zapisać. Zadaniem dziecka jest odnalezienie go w książce.
4. Rysunkowy słownik
Po przeczytaniu książeczki dziecko rysuje najważniejsze słowa (np. parrot, pirate) lub słowa, które najbardziej się spodobały podczas czytania lub słuchania. Potem wspólnie podpisujecie rysunki po angielsku. Wasz mini słownik gotowy! Porada: rysunki można kopiować starym sposobem – połóż na obrazku czystą cienką kartkę i pozwól dziecku rysować po prześwitujących liniach.
5. Kim jestem?
Naśladuj dźwięki zwierząt, a dziecko niech zgadnie, co to za zwierzę. Możesz używać angielskich wyrazów dźwiękonaśladowczych, żeby nieco utrudnić zadanie.
Wiesz, jak brzmi szczekanie psa czy miauczenie kota w różnych językach? Przekonaj się! »
6. Doctor Dollitle says
Zagrajcie w klasyczne Simon says, ale w wersji z doktorem Dolittle – to on wydaje polecenia po angielsku, a dzieci wykonują je tylko wtedy, gdy usłyszą Doctor Dolittle says. Zabawa ćwiczy rozumienie języka, koncentrację i reagowanie na polecenia – a śmiechu będzie sporo, gdy ktoś da się nabrać! Używaj poleceń w rodzaju:
Doctor Dolittle says: jump like a monkey! (Doktor Dolittle mówi: skacz jak małpka!)
Doctor Dolittle says: touch your nose! (Doktor Dolittle mówi: dotknij się w nos!)
Doctor Dolittle says: clap your hands! (Doktor Dolittle mówi: zaklaszcz!)
Doctor Dolittle says: roar like a lion! (Doktor Dolittle mówi: zarycz jak lew!)
Pomysły na gry i zabawy z angielskim dla wymagających
A jeśli masz ochotę pozwolić dziecku na odrobinę szaleństwa, skorzystaj z tych dwóch pomysłów – brudnych, wymagających i uwielbianych przez dzieciaki.
• Apteka doktora Dolittle
Zabawa w tworzenie mikstur i leków dla chorych zwierzaków! Dziecko zostaje doktorem Dolittle i „leczy” pluszaki. Przygotujcie kilka przedmiotów z domu – mogą to być bezpieczne składniki typu woda, ryż, liście, kredki, przyprawy. Teraz dziecko wymyśla „receptę” (świetna okazja, by poznać dodatkowe słówka po angielsku). I leczycie sick crocodile, ill teddy bear itp. Można wymyślić nazwy leków typu banana soup. Im bardziej absurdalnie, tym lepiej – a język sam wchodzi do głowy.
• Zwierzakowy bałagan – językowa akcja ratunkowa
Wyobraźcie sobie, że w pokoju doktora Dolittle zapanował chaos i bałagan. Wszystkie rzeczy potrzebne zwierzętom są pomieszane i trzeba je posegregować. Rozrzuć po pokoju różne przedmioty (zabawki, ubranka, klocki, miski, książeczki) i przygotuj sobie w głowie listę po angielsku: something yellow, something soft, something round, something for a dog itp. Zadaniem dziecka jest odnaleźć te rzeczy i odłożyć je w odpowiednie miejsce – tak, by pomóc doktorowi w przygotowaniu podróży do Afryki.
Komentarze (0)