Szukaj na blogu

Jak zachęcić dzieci do nauki języka? Kiedy zacząć wspólną naukę? Sprawdzone porady dla rodziców.

Jak zachęcić dzieci do nauki języka? Kiedy zacząć wspólną naukę? Poradnik.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy twoje dziecko powinno zacząć się uczyć języków obcych, odpowiedź może cię zaskoczyć: nigdy! Małe dzieci nie potrzebują lekcji w tradycyjnym rozumieniu. Wystarczy, że stworzymy im odpowiednie warunki i nie będziemy im szkodzić. A co z dziećmi w wieku szkolnym i z nastolatkami? Co zadziała w ich przypadku?

1. Jak przebiega proces nauki języka u małych dzieci?
2. Nauka języka obcego w szkole – starsze dzieci i młodzież
3. Rola rodzica – czego nie robić, a co zawsze działa?
4. Sprawdzone triki na motywowanie dziecka do nauki języków obcych

Jak przebiega proces nauki języka u małych dzieci?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pierwsze lata życia dziecka to okres niesamowicie wytężonej pracy dla młodego człowieka. Wystarczy wymienić kilka przedmiotów obowiązkowych w szkole życia: rozszerzanie diety, nauka chodzenia oraz nauka języka ojczystego. 

Jak to się dzieje, że wszystko to toczy się tak szybko i  kończy się sukcesem? Nie musimy specjalnie uczyć dziecka chodzić. Co więcej, wspomaganie w tym zakresie nie jest wskazane i uznawane jest za zbyt obciążające dla młodego organizmu. Nie tłumaczymy dziecku skomplikowanych zasad gramatycznych języka ojczystego, a jednak już po relatywnie krótkim czasie dziecko jest w stanie zrozumieć otoczenie i z każdym rokiem coraz lepiej się komunikować.

Ekspozycja, obserwacja i analiza

Kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie, także w nauce języka, są: ekspozycja, obserwacja oraz analiza. Od tego, jaki materiał dostarczymy dziecku do obserwacji i analizy, zależeć będą wnioski, które dziecko wyciągnie. Nic nie da opowiadanie dziecku o tym, czym jest motyl, dopóki wspomnianego motyla dziecko nie zobaczy tu i teraz, dzięki czemu ustali związek semantyczny obiektu ze słowem motyl.

O wiele bardziej niż teoretycznej lekcji na temat owadów nasze dziecko potrzebuje spaceru, na którym pojawi się możliwość motyla zobaczyć oraz empatycznej przewodnika, czyli osoby, która powie: „Zobacz, jaki piękny motyl!”, wskaże go palcem, a następnie, w zależności od wieku dziecka, tego motyla narysuje, może pokaże motyla na obrazku w książce z baśniami lub na zdjęciu, a może pobawi się z dzieckiem w „motylki”. Czyli przedstawi świat w procesie nauki poprzez doświadczanie i zabawę.  

Koncept ten możemy z powodzeniem zastosować do nauki języków obcych naszych dzieci. Dzieci uczą się języka obcego tak samo jak języka ojczystego. Nauka języka obcego od samego początku powinna opierać się na doświadczaniu, a stosowane metody wspomagania powinny być logiczne i dostosowane do sytuacji. 

Nauka języka obcego w szkole – starsze dzieci i młodzież

Nauka języków obcych w szkole

Nauka języków w tradycyjnej szkole często sprawia dzieciom dużo problemów, ponieważ w dużej mierze nie jest logiczna. Często dzieci uczą się tylko z podręczników. Ze względu na brak czasu czy duże grupy, nauczyciele nie stosują metod, które pomogłyby dzieciom doświadczać języka. Dodatkowo tradycyjny system ocen i nadmiar obowiązków skłania często uczniów do tego by zakuć, zdać test i niestety zapomnieć, podczas gdy największy sukces może zapewnić inny system: zobacz, zrozum i zapamiętaj.

Jeśli zatem twoje dziecko  ma trudności w nauce języka obcego, miej świadomość, że zostało wrzucone w system, na który nie jest do końca gotowe. Możesz poczekać aż dziecko się dostosuje lub… wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc dziecku złapać językowego bakcyla, który będzie procentował w szkole.

Rola rodzica – czego nie robić, a co zawsze działa?

Jako rodzic, możesz dużo w kwestii wyposażenia dziecka w kompetencje językowe. Nawet jeśli nie do końca czujesz się komfortowo z angielskim czy jakimkolwiek innym językiem. Rodzic nie musi być ekspertem językowym, by zachęcić dziecko do nauki języka.

Czego nie robić?

Ważne jest, żeby rodzice pamiętali, w jaki sposób najlepiej się uczymy (ekspozycja, obserwacja, doświadczanie) i pamiętali, że nauka podręcznikowa, choć z biegiem lat ma coraz większe znaczenie w nauce języka, to jednak nie zapewni nam miłości naszego dziecka do języków obcych. Przeciwnie, ze względu na swoją nielogiczność  i nudę (brak elementu doświadczania), może utrwalić niechęć do szkolnej nauki języka.

Postaraj się zatem unikać pewnych zachowań, które wzmogą niechęć dziecka do nauki języków.

Nie spinaj się. Nauka języków jest ważna, ale naciskanie na oceny w szkole przyniesie skutek odwrotny oraz zniechęcenie.

Nie naciskaj. Każde dziecko jest gotowe do doświadczania w odpowiednim dla siebie momencie.< /p>

Nie przeszkadzaj. Chcesz, by twoje dziecko uczyło się angielskiego, a ono pragnie doświadczać hiszpańskiego? Odłóż swoje ambicje i podążaj za dzieckiem. Twoje dziecko zaczyna mówić w języku obcym, a Ty ciągle przerywasz i je poprawiasz ? Nie tędy droga.

Co zawsze działa?

Rodzicu, twoje dziecko zaczęło przy tobie chodzić, mówić. Masz to w sobie – wiesz, jak zachęcić dziecko do próbowania nowych rzeczy, jak pokonywać trudności. Wykorzystaj to także w nauce języków.

Motywuj. Kiedy twoje dziecko upadnie podczas nauki chodzenia, nie odwodzisz go od podejmowania dalszych prób, a kiedy trzeba przytulisz i potrzymasz za rękę, aż nabierze większej pewności siebie. Wspieraj dziecko w doświadczaniu języka i nie przejmujcie się upadkami, niezależnie od tego, w jakim jest wieku.

Doceniaj. Doceniaj każdą próbę, niezależnie od efektów. 

Towarzysz. Obserwuj, co sprawia dziecku frajdę i spróbuj podsuwać dziecku takie aktywności czy materiały, które zapewnią naukę „przy okazji”. Zaufaj swojemu dziecku i podążaj za nim. 

Praktyczne triki na zmotywowanie dziecka do nauki języków obcych

Pokaż dziecku, że nauka języka służy do komunikacji

Pokaż dziecku, że nauka języka ma sens. Opowieści o tym, że ze znajomością języka będą mieć lepsze możliwości pracy raczej nie przekonają kilkulatka do tego, by zainteresował się językiem obcym. Co możesz zrobić?

Zwracajcie uwagę na osoby, które w waszym otoczeniu mówią w obcym języku.

Jeśli możecie, wyjeżdżajcie w miejsca, gdzie mówi się w obcym języku

Używajcie od czasu do czasu języka obcego, aby szyfrować tzw. „sekrety”. Zamieńcie posługiwanie się językiem obcym w grę. 

Jeśli brakuje ci słów, aby szyfrować sekrety – poszerz swoje słownictwo. Nic nie działa tak dobrze jak przykład. Kiedy dziecko zobaczy, że ty też uczysz się języka, przyjmie to jako naturalną część życia i oczywistość.

Jeśli wyjeżdżacie, dobrze żeby dziecko zobaczyło, jak rodzic używa języka obcego w naturalnej komunikacji. Nauczenie się kilku wakacyjnych zwrotów nie powinno sprawić ci problemu w zasadzie w żadnym języku, a może przynieść korzyść w postaci większej otwartości dziecka na języki.

Doświadczajcie świata i jednocześnie używajcie języka

Idźcie na spacer z fiszkami i szukajcie w świecie tego, co widzicie na obrazkach. 
Śpiewajcie piosenkę o małym pajączku, który wspina się po rynnie i wykonajcie przy tym masażyk imitujący pajączka, który najpierw wchodzi po rynnie (plecy), a potem z niej spada.
Wybieracie się na plażę? Zabierzcie ze sobą książeczkę The Beach Detective i przeczytajcie ją na plaży, zatapiając swoje stopy w ciepłym piasku.

Stwórzcie mapę miejsca, w którym mieszkacie, używając słówek w języku obcym i pobawcie się w poszukiwanie skarbów. A jeśli lubicie planszówki – zagrajcie w Let’s talk – Projekt miasto.

Lubicie rywalizację? Zagrajcie w Bójkę na słówka i spędźcie razem jakościowy czas.

Żaden podręcznik nie zastąpi dziecku wspaniałych chwil beztroskiego doświadczania języka, bez spinki i bez stresu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...