Szukaj na blogu

Czytanie to nie zbrodnia! Czyli czego możesz nauczyć się, czytając kryminał.

Czytanie to nie zbrodnia! Czyli czego możesz nauczyć się, czytając kryminał.

O tym, jak ważne jest czytanie książek, nie trzeba nikogo przekonywać. Wzbogacenie słownictwa, ćwiczenie wyobraźni czy umiejętność skupienia się i rozwijanie czytania ze zrozumieniem – to wszystko to oczywiste korzyści sięgania po książki. Czytanie, niezależnie, czy chodzi o czytanie klasykówpowieści przygodowych czy kryminałów, służy zarówno uczniom, maturzystom jak i dorosłym, a świadomość o wadze czytania zdaje się ciągle rosnąć. Według raportu o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej w 2023 roku osiągnęliśmy najlepszy wynik czytelnictwa w Polce od 10 lat! Aż 43% Polaków przeczytało w 2023 jedną lub więcej książkę. Co ciekawe, w 2023 roku jednym z najpopularniejszych gatunków literackich w Polsce były właśnie kryminały.

Co takiego może dać nam czytanie kryminałów? Jak to dobrze wykorzystać?

1. Dlaczego kryminał?
2. Nauka przy okazji
3. Każdy może przeczytać książkę w języku obcym
4. Udogodnienia dla czytelinków
5. Wybierz książkę idealną dla siebie
6. Fragment kryminału językowego Blue Blood Murder

Dlaczego kryminał?

Nie, nie musisz czytać kryminałów każdego dnia. Wiesz już jednak, że wiele osób sięga właśnie po ten gatunek. Dlaczego? Czytanie w ogóle, a kryminały szczególnie, umożliwiają nam oderwanie się od tego co tu i teraz. Czytając kryminały, niejako uczestniczymy w wydarzeniach niebezpiecznych, zagadkowych, zupełnie różnych od tych, których doświadczamy na co dzień (i jasne jest, że żadnego z tych wydarzeń nie chcemy i nigdy nie powinniśmy doświadczyć w życiu realnym). Kryminały burzą w kontrolowany sposób nasze poczucie bezpieczeństwa, powodują wyrzut adrenaliny, żebyśmy następnie mogli doświadczyć ukojenia, uspokojenia i odprężenia, a tym samym bardziej docenić zwyczajny świat dookoła nas. Trzymają nas w ciągłym napięciu i niejako zmuszają do analizy i wyciągania wniosków, a rozwiązanie zagadki dobrze wpływa na nasz układ nagrody.

Nauka przy okazji

Kryminały wyzwalają w nas kontrolowane emocje, a emocje odgrywają ogromną rolę w procesie uczenia się. Zaangażowanie emocjonalne poprawia pamięć i wzmacnia zrozumienie. Warto zatem połączyć pasję do czytania kryminałów z nauką języka obcego. Samo czytanie w procesie nauki języka, także języka obcego, odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ obok słuchania, pisania i mówienia, jest jedną z kluczowych umiejętności językowych. 

Czytanie pozwala wzbogacać nam nasze słownictwo i lepiej poznawać język, którego się uczymy. Lektury to również świetne źródło do zapoznania się z naturalnym użyciem struktur gramatycznych, czyli nauka żywego języka w kontekście. Potem przyswojone w ten sposób słownictwo o wiele łatwiej ćwiczyć, najlepiej także w kontekście. Wszystko to w połączeniu z zaangażowaniem emocjonalnym, które wyzwala w nas wciągający kryminał, może przynieść spektakularne efekty.

Jeśli wiesz już, że czytanie może wzbogacić twoje słownictwo, ale wciąż szukasz sposobów na utrwalenie nowych słówek – sprawdź naszą poradę i twórz mapy myśli » 

Każdy może przeczytać książkę w języku obcym

Wiesz już, że czytanie jest ważne i można je wykorzystać także do nauki języków obcych. Lubisz czytać po polsku, ale nie czujesz się na siłach, żeby czytać po angielsku, hiszpańsku lub po włosku? Ledwie jesteś w stanie zbudować kilka zdań po angielsku, więc czytanie po angielsku wydaje się być poza twoim zasięgiem? Zapewniamy, że jeśli dobierzesz odpowiednie narzędzia, będziesz w stanie przeczytać książkę w języku obcym. Mało tego, będziesz mieć ochotę na kolejną!

Taka forma nauki stanowi świetne dopełnienie naszej regularnej nauki z podręcznikiem lub na kursie językowym. Śledząc wciągające historie, uczysz się języka obcego. Nawet nie zauważysz, kiedy będziesz na ostatniej stronie z opanowanym nowym zasobem słownictwa. 

Udogodnienia dla czytelników

Nasze książki do czytania i nauki języków obcych przy okazji zawierają szereg udogodnień, które sprawią, że będziesz w stanie przeczytać książkę w języku obcym od deski do deski. 

Dzięki słowniczkom na marginesach nie musisz odrywać się od lektury, by sprawdzić znaczenie słówka, którego nie znasz. Od razu pod ręką masz znaczenie trudniejszych słówek oraz zwrotów. A na końcu książki dodatkowo znajdziesz zebrane całe słownictwo z książki.

Pomiędzy rozdziałami znajdziesz specjalnie opracowane ćwiczenia, które sprawdzą znajomość tekstu oraz czytania ze zrozumieniem, a poprawne odpowiedzi oczywiście sprawdzisz w kluczu odpowiedzi z tyłu książki.

Czytanie w języku obcym jest teraz dostępne dla każdego! Krótkie rozdziały idealnie sprawdzą się do codziennej nauki małymi krokami. Możesz zawsze mieć go przy sobie, aby uczyć się podczas przerwy czy w swojej ulubionej kawiarni. 

Wybierz książkę idealną dla siebie

W naszej ofercie znajdziesz kryminalne historie w aż sześciu językach! Śmiało możesz uczyć się języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego czy rosyjskiego. Teksty kryminałów są dostosowane do poziomu zaawansowania, żeby łatwo dopasować pozycję do poziomu znajomości języka i uniknąć rozczarowania z powodu zbyt łatwego lub zbyt trudnego tekstu, co może skutecznie zniechęcić do czytania w języku obcym. Możesz czytać w języku obcym, nawet kiedy jesteś na poziomie początkującym. Mamy również propozycje dla osób średnio zaawansowanym i zaawansowanym.

Oprócz kryminałów z ćwiczeniami w naszej ofercie znajdziesz również Kursy językowe z kryminałem, które wzbogacone są o małe porcje gramatycznej wiedzy z ćwiczeniami, dodatkowe słowniczki oraz nagrania MP3, dzięki którym poznasz prawidłową wymowę i osłuchasz się dobrze z językiem. 

Czytać czy nie czytać?

Oczywiście, że czytać! Lektura książki w języku obcym to nie tylko miło spędzony czas, ale również aktywna nauka języka i nabywanie nowych umiejętności! Już teraz możesz sprawdzić naszą nowość: Blue Blood Murder. Morderstwo Arystokraty do nauki angielskiego na poziomie A2–B1, czyli wyjątkową historię pewnego influencera, która łączy ze sobą nowoczesność (social media) z tradycją (brytyjska arystokracja).

Angielski Kryminał z ćwiczeniami „Blue Blood Murder” – fragment książki

“We’re reviewing all the feeds of the Duke’s social media”, starts Rose.
“Sorry to cut you off there, Rose”, interrupts Pat. “Could you explain it for the older generation too?”
“Of course, Pat”, Rose smiles. “As you know, he was extremely active, so we haven’t checked everything yet. He not only posted content, but he also reacted to other people’s publications, and engaged in online conversations. Look.”
Rose’s desk has six screens all lined up next to each other. Each screen has a different website open.
“The Duke had a website, and all the most important social media. He published long and short videos, texts, animations and loads of pictures. He would either post them himself or Fiona Joyce would do it for him, since she had access to most of his accounts.” “Was there anything unusual lately?”, asks Alison.
“Two days ago, the Duke had a heated discussion with UK Republic, a small organisation advocating for a British Republic, and the removal of all royal and noble titles. They are based in London. We’re already checking them. The organisation has very few members and they don’t seem too organised.”
“And what about his fan club?”, asks Pat.
“Ah, yes, the Dukers’ Court. They are basically his most loyal fans. Whatever he does, they promote it. They also defend him against any criticism from the media or from individual users. The person posting messages for the Dukers’ Court is usually Joseph Moss. We are also checking his personal accounts, where he only ever posts about the Duke and cats. In the past, the Duke used to interact online with the Dukers’ Court and Moss but, two months ago, he started ghosting them… I mean, ignoring them. We don’t know why.”

Poznaj wybrane słówka z kryminału Blue Blood Murder / Morderstwo arystokraty

review – przeglądać
feed – strona główna profilu na mediach społecznościowych
cut you off – przerywać komuś
generation – pokolenie
publication – publikacja
engage in – angażować się
conversation – rozmowa
lined up – ustawiony
publish – publikować
animation – animacja
loads of – duże ilości
lately – ostatnio
heated discussion – ożywiona dyskusja
advocating for – opowiadający się za
removal – usunięcie
royal and noble titles – tytuły królewskie i szlacheckie
based in – z siedzibą w
promote – promować
defend – bronić
user – użytkownik
interact – komunikować się
ghost somebody – zerwać z kimś kontakt, zacząć kogoś ignorować

Angielski Kryminał z ćwiczeniami „Blue Blood Murder” – ćwiczenia

(1) Uzupełnij każdą z luk jednym wyrazem w odpowiedniej formie.

  1. We’re reviewing all the ______________ of the Duke’s social media.
  2. Could you explain it for the older ______________ too?
  3. He not only posted content, but he also reacted to other people’s publications and ______________ in online conversations.
  4. He published long and short videos, texts, animations and ______________ of pictures.
  5. UK Republic is a small organisation advocating for the ______________ of all royal and noble titles.

(2) Dopasuj wyrażenia i ich odpowiedniki.

1. cut you off A. post something
2. ghost somebody B. interrupt
3. publish something on social media C. ignore somebody

Klucz odpowiedzi: (1) 1. feeds, 2. generation, 3. engaged, 4. loads, 5. removal; (2) 1. B, 2. C, 3. A.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...