Szukaj na blogu

Jak pokonać fałszywych przyjaciół? Z serią 1000 najważniejszych słów!

Wyobraź sobie, że w drogiej torbie masz 1000 euro i wybierasz się na romantyczną kolację w maju… Jeśli dopiero zaczynasz naukę języka włoskiego, są spore szanse, że padniesz ofiarą falsi amici (fałszywych przyjaciół). Ba! Możesz nawet przysporzyć sobie nie lada kłopotów, jeśli będziesz używać oczywistych skojarzeń, które wyprowadzą cię na manowce językowe. 

Każdy, kto rozpoczyna naukę języka, napotyka na swojej drodze słówka lub całe zwroty, które wydają się być lustrzanymi odbiciami słów w języku polskim, np. la colazione wielu osobom przywodzi na myśl kolację, la scarpetta – skarpetę, mai – maj, a il divano – dywan. Jakie jest nasze zaskoczenie, gdy dowiadujemy się, że włoska colazione to rzeczywiście posiłek, tyle że jest to śniadanie, scarpettę nosimy na stopach, jednak jest to pantofelek, mai jest określeniem czasu, jednak oznacza nigdy, a divano znajdziemy w większości mieszkań, jest to jednak kanapa. 

Jak nie dać się nabrać fałszywym przyjaciołom brzmiącym podobnie po polsku oraz w języku włoskim? Wystarczy nauczyć się niezbędnych słówek na poziomie podstawowym. I to nie tylko po włosku, ale w dowolnym języku, którego się uczymy. Brzmi jak wyzwanie? Korzystając ze sprawdzonych i wzajemnie uzupełniających się różnorodnych metod nauki opanowanie 1000 niezbędnych słów to drobnostka. 

Poznaj 1000 najważniejszych słów po włosku!

Włoski 1000 najważniejszych słów to kompleksowy system nauki, oparty na metodach wspierających zapamiętywanie. Przemyślany i usystematyzowany kurs zawiera aż 1000 niezbędnych słów wraz z nagraniami mp3 oraz różnorodne ćwiczenia wprowadzające słownictwo używane w codziennych i najczęściej spotykanych sytuacjach. 

Język włoski: kursy, podręczniki, fiszki do nauki języka włoskiego

Książka z serii 1000 najważniejszych słów to niezbędnik każdej osoby rozpoczynającej naukę języka obcego. Dzięki praktycznemu podziałowi na rozdziały tematyczne nauka słownictwa jest ustrukturyzowana. Przemyślany wybór materiału leksykalnego sprawia, że uczymy się tylko tych słów, które są używane na co dzień w rozmowach. Co więcej, znajomość 1000 słów umożliwi komunikację w podstawowych sytuacjach oraz zrozumienie blisko 80% komunikatów w języku obcym.

Fałszywi przyjaciele w języku włoskim

Poniżej znajdują się wybrani fałszywi przyjaciele, których możesz spotkać podczas nauki włoskiego. 

fałszywi przyjaciele włoski - polski włoski - polski
bagno ≠ bagno bagno = kąpiel, łazienka palude = bagno
brama ≠ brama brama = żądza cancello = brama
brutto ≠ brutto brutto = brzydki lordo = brutto
cena ≠ cena cena = kolacja prezzo = cena
colazione ≠ kolacja colazione = śniadanie cena = kolacja
coperta ≠ koperta coperta = koc busta = koperta
cosa ≠ koza cosa = rzecz capra = koza
divano ≠ dywan divano = kanapa tappeto = dywan
droga ≠ droga droga = przyprawa korzenna, narkotyk via = droga
figlia ≠ filia figlia = córka filiale = filia
firma ≠ firma firma = podpis impresa = firma, przedsiębiorstwo
lato  ≠ lato lato = bok estate = lato 
mai ≠ Maj mai = nigdy maggio = Maj
mordere  ≠ mordować mordere = gryźć uccidere = mordować
panna ≠ panna panna = śmietana signorina = panna
pupa ≠ pupa pupa = dziewczynka (bobas); lalka dietro = pupa
tata ≠ tata tata = niania papà = tata
testo ≠ test testo = tekst test = test
torba ≠ torba torba = torf borsa = torba
ubicazione ≠ ubikacja ubicazione = położenie gabinetto = ubikacja


Książki do nauki włoskiego dla osób początkujących

Chcesz rozpocząć naukę języka włoskiego? Wybierz swoją ulubioną metodę nauki i sięgnij po książki dla początkujących. Jeśli jesteś wzrokowcem i trafiają do ciebie zdjęcia, obrazki oraz ilustracje, wybierz Włoski w obrazkach. Lubisz mieć wszystko podane w przejrzysty sposób? Wybierz Włoski Nie gryzie. A jeśli potrzebujesz zrozumieć zagadnienia gramatyczne, by swobodnie czuć się już na początku nauki, sięgnij po Wielką gramatykę języka włoskiego z ćwiczeniami

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...