Nazwy miesięcy po angielsku - jak się ich nauczyć?

Poznaj sposoby na skuteczną naukę nazw miesięcy po angielsku. Sprawdź przykłady, dzięki którym poszczególne słowa same wejdą do głowy.

Can February March? No, but April May!

Mimo że miesięcy jest tylko dwanaście, to nauczenie się ich angielskich nazw bywa ciężkim orzechem do zgryzienia.

Na początku naszej przygody z językiem angielskim uczymy się ich jako sekwencji, którą po prostu „wkuwamy na blachę”. Dzieci często uczą się piosenki lub wierszyka, w którym miesiące następują po sobie zawsze w tej samej kolejności. Jest to oczywiście świetny sposób na zapamiętanie nazw miesięcy, ale nasz mózg przyzwyczaja się do kolejności, w której następują po sobie kolejne słowa.

A co, jeśli musimy sobie przypomnieć wyrywkowo nazwę któregoś miesiąca? Niektórzy może wracają właśnie do tej całej sekwencji i próbują sobie po kolei przypomnieć wszystkie miesiące, aż dotrą to tego, którego właśnie potrzebują. Kto z Was nie wahał się, czy lipiec to June, czy July? Albo próbując przypomnieć sobie, jak jest grudzień, przechodzi po kolei przez wszystkie miesiące kończące się na -ber: September, October, November…jest!

Jeśli nie chcecie już się zastanawiać nad nazwami poszczególnych miesięcy, koniecznie przeczytajcie nasze wskazówki!

Jak szybko zapamiętać nazwy miesięcy po angielsku dzięki skojarzeniom?

Jednym z najlepszych sposobów uczenia się słówek w języku obcym jest metoda skojarzeń. Chodzi o to, aby tworzyć samodzielnie skojarzenia z trenowanymi słówkami. Jednej osobie styczeń może się kojarzyć z nowym rokiem, nowym początkiem, a komuś innemu może się kojarzyć z brakiem słońca i mroźną pogodą. Już na etapie wymyślania skojarzeń angażujemy nasz mózg, przez co ta metoda jest niezwykle skuteczna.

Możecie skojarzyć dany miesiąc z jakimś imieniem. Możecie nawet spróbować stworzyć rymowanki, w taki sposób, żeby zdanie rymowało się z angielską nazwą miesiąca:

Styczeń – January – W styczniu Jan przymierza okulary.

Maja – May – W maju Maja ma dość pogody złej.

Lipiec – July – W lipcu Julia zwiedza swój kraj.   

W prawie każdym miesiącu wypada jakiś wyjątkowy dzień, taki jak urodziny kogoś z Waszej rodziny, znajomych lub dni takie jak: Walentynki, Dzień Dziecka, Halloween, itp. Możecie skojarzyć każdy miesiąc z datą właśnie takiego dnia i wyobrazić sobie lub narysować symbol danego święta.

Nowy Rok – 1st January (styczeń)

Walentynki – 14th February (luty)

Dzień Kobiet – 8th March (marzec)

Prima Aprilis – 1st April (kwiecień)

Dzień Matki – 26th May (maj)

Dzień Dziecka – 1st June (czerwiec)

Dzień Przyjaźni – 30th July (lipiec)

Święto Wojska Polskiego – 15th August (sierpień)

Rozpoczęcie roku szkolnego – 1st September (wrzesień)

Halloween – 31st October (październik) (oraz Octoberfest – dla miłośników piwa)

Andrzejki – 30th November (listopad)

Święta Bożego Narodzenia – 24th-26th December (grudzień)

Kolejnym pomysłem na skojarzenia jest pogoda panująca w danym miesiącu. Możecie stworzyć własny kalendarz, nazwę każdego miesiąca napisać innym kolorem (zimowe miesiące – zimne kolory, letnie miesiące – ciepłe kolory) i dorysować płatki, śnieg, deszcz, burzę czy słońce. 

Skąd się wzięły angielskie nazwy miesięcy?

Jeszcze jedna propozycja, głównie dla fanów etymologii. Znając pochodzenie danego słowa, możemy je skojarzyć z jakąś historią lub postacią.

Na przykład March zawdzięcza swoją nazwę rzymskiemu bogowi wojny – Marsowi. Kiedyś marzec był pierwszym miesiącem roku i często oznaczało to wznowienie działań militarnych – stąd właśnie bóg Mars i March (march to także marsz/maszerować, więc kolejne powiązanie z wojskiem).

Ze względu na to, że marzec był pierwszym miesiącem, to miesiące od września do grudnia pochodzą po prostu od łacińskich liczb: September – siódmy (septem), October – ósmy (octo), November – dziewiąty (novem), December – dziesiąty (decem).

Nazwy dwóch miesięcy pochodzą od imion cesarzy rzymskich: July – od Juliusza Cezara (twórcy kalendarza juliańskiego), który w tym miesiącu miał urodziny, a August – od Oktawiana Augusta.

Jak uczyć się nazw miesięcy metodą fiszek?

Wracając już do naszych czasów, pamiętajcie, że przy nauce sekwencji słownictwa takich jak nazwy miesięcy, dni tygodnia, pory roku, liczby, ważne jest, żeby nie przyzwyczajać naszego mózgu tylko to tej jednej kolejności. Kiedy już opanujemy dane zagadnienie, powtarzajmy te słówka w innej kolejności. Świetnie się tutaj sprawdzi metoda fiszek, które można mieszać i  układać w dowolnej kolejności.

Angielskie nazwy miesięcy - garść wskazówek gramatycznych

Na koniec jeszcze kilka „spraw technicznych” związanych z miesiącami:

– łączą się z przyimkiem in: in January (w styczniu)
– w języku angielskim nazwy miesięcy piszemy wielką literą
– daty zapisujemy i czytamy w różny sposób: 9th June – czytamy: the ninth of June
– w brytyjskim angielskim najpierw podajemy dzień, a później miesiąc, z kolei w amerykańskim formacie najpierw miesiąc, na drugim miejscu dzień; np. 8/01 w brytyjskim formacie to ósmy stycznia, a w amerykańskim pierwszy sierpnia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć