Najlepsze podcasty do nauki języka angielskiego

Podcasty do nauki języka angielskiego to świetny sposób na ćwiczenie rozumienia ze słuchu. Jeżeli jeszcze nie odkryłeś świata podcastów, to najwyższy czas zacząć nadrabiać zaległości! Poznaj 6 wybranych przez nas podcastów, które pomogą Ci poszerzyć angielskie słownictwo i osłuchać się z językiem.

Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?

1. Jest to świetny sposób na polepszenie umiejętności rozumienia ze słuchu. Nawet jeśli na początku nie będziecie rozumieć wszystkiego, to starajcie się zrozumieć ogólny sens nagrania.

Dodatkowym plusem jest możliwość zatrzymania i przewinięcia nagrania, aby ponownie odsłuchać dany fragment. Wiele podcastów ma także funkcję zmniejszenia prędkości nagrania.

2. Poprzez słuchanie podcastów można także rozbudować swoje słownictwo i osłuchać się z różnymi akcentami.

3. Podcastów można słuchać zawsze i wszędzie – wystarczy tylko, że macie przy sobie telefon lub komputer. Możecie ich słuchać w drodze do szkoły, czy pracy, sprzątając mieszkanie lub czekając w kolejce.

4. Większość podcastów jest darmowa. Czy potrzebujecie jeszcze lepszego argumentu?

5. Oprócz zbawiennego wpływu na nasze umiejętności językowe, podcasty otwierają przed nami świat nowych informacji. Tematyka jest bardzo zróżnicowana: podróżowanie, kultura, muzyka, gotowanie, rozrywka, biznes, zdrowie, filozofia – więc jest z czego wybierać. Możecie się także skupić na podcastach przeznaczonych typowo dla osób uczących się języka angielskiego.

6 popularnych podcastów do nauki języka angielskiego

Poniżej znajdziecie kilka podcastów wartych uwagi. Oczywiście nie musicie się ograniczać tylko do naszych propozycji, szukajcie czegoś związanego z Waszymi zainteresowaniami. W ten sposób możecie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: dowiedzieć się czegoś nowego, a także uczyć się języka.

1. The RealLife English Podcast
Podcasty do nauki języka angielskiego

Jest to podcast, którego można słuchać za pośrednictwem aplikacji takich jak iTunes i Spotify. Również na stronie podcastu (https://reallifeglobal.com/radio-podcast/) możemy znaleźć linki do poszczególnych odcinków wraz z wybranym słownictwem pojawiającym się w nagraniu.

“RealLife English” skupia się na codziennym języku, potocznych wyrażeniach, slangu i idiomach. Jest prowadzony przed native speakerów i nauczycieli języka angielskiego.  

Na zachętę podsuwamy kilka ciekawych odcinków:

  • Music to Your Ears (How to Learn English with Music)
  • How to Not Offend People in English
  • Popular TV Catchphrases

2. 6 Minute English

6 najlepszych podcastów - nauka angielskiego

Jak sama nazwa mówi – 6-minutowe nagrania o przeróżnej tematyce. Zostały przygotowane przez BBC i skierowane są głównie do osób na poziomie średnio-zaawansowanym.
Nagrania dostępne są na stronie podcastu: https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english oraz w aplikacjach iTunes i Spotify. Dodatkowo na stronie internetowej mamy dostęp do transkrypcji nagrań.

Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy historii powinni przesłuchać podcast zatytułowany “Two sides of Churchil”, dla rodziców nastolatków polecamy “The teenage brain”, a dla śpiochów – „When do you feel sleepy?”

3. The English We Speak

Podcasty w języku angielskim

Kolejny podcast stworzony przez BBC. Podobnie jak “RealLife English Podcast” skupia się na wyrażeniach przydatnych w codziennych konwersacjach. Jeśli chcecie być na bieżąco z „modnymi” zwrotami i nowinkami językowymi – ten podcast na pewno przypadnie Wam do gustu. Dostępność podcastu podobnie jak w poprzednich przypadkach: strona internetowa (https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/the-english-we-speak) oraz aplikacje. Czy znacie słówka: oomph, clout, sadfishing, czy sharenting? Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, co one znaczą, zachęcamy do przesłuchania podcastów na “The English We Speak”.

4. The British English Podcast

Anglojęzyczne podcasty - nauka słownictwa i wyrażeń

Ten podcast oferuje nam troszkę więcej. Na stronie: https://thebritishenglishpodcast.com mamy do wyboru wersję darmową lub płatną. W wersji darmowej dostajemy powiadomienia o nowych odcinkach i mamy dostęp do słownictwa, z kolei w wersji płatnej dodatkowo możemy pobrać transkrypcję nagrań, a także dostajemy fiszki, aby jeszcze lepiej utrwalić sobie nowe słownictwo. Jeżeli nie chcecie zakładać konta, możecie słuchać podcastów za pośrednictwem aplikacji.

Podcast pozwala w ciekawy i przystępny sposób zaznajomić się z wyrażeniami najczęściej używanymi przez Brytyjczyków, a także dowiedzieć się różnych ciekawostek dotyczących kultury i historii Wielkiej Brytanii.

5. Luke’s English Podcast

Angielskie podcasty - pomoc w nauce języka obcego

Podcast stworzony przez londyńskiego nauczyciela języka angielskiego. Na chwilę obecną możecie wybierać spośród ponad 700 nagrań. Podcast przygotowany przez nauczyciela – brzmi drętwo? Nic bardziej mylnego! Luke jest także komikiem, więc nauka z jego podcastami będzie świetną zabawą. Na stronie internetowej (https://teacherluke.co.uk/) dodatkowo można znaleźć transkrypcję do większości nagrań. Odcinki dostępne są także w aplikacjach Spotify oraz iTunes. Luke prowadzi również kanał na Youtube, jeśli dla odmiany chcecie obejrzeć wideo w języku angielskim. Dla tych, którzy chcą wycisnąć jeszcze więcej z podcastu, polecamy serię “A Phrasal Verb a Day”, dzięki której można poznać najczęściej używane czasowniki frazowe.

6. Stuff You Should Know

Zestawienie 6 najlepszych podcastów do nauki angielskiego

Ten podcast jest zdecydowanie strzałem w dziesiątkę dla tych osób, które uwielbiają zabłysnąć znajomością intrygujących ciekawostek. Spójrzcie sami na kilka najlepiej ocenianych i najczęściej odsłuchiwanych podcastów: “Use of the Insanity Defense”, “How Albert Einstein’s Brain Worked, “How Spam Works”, “What Is a Hangover, Really?, “How Jet Lag Works”. Zapowiada się interesująco. Dzięki temu podcastowi dowiecie się zaskakujących ciekawostek i podszlifujecie swoje umiejętności językowe.
Dostępność podcastu podobnie jak we wcześniejszych przypadkach – aplikacje oraz strona internetowa: https://www.iheart.com/podcast/105-stuff-you-should-know-26940277/

Warto zacząć swoją przygodę z podcastami od wyżej wspomnianych przykładów, ale pamiętajcie, że świat podcastów jest ogromny i każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie.

Jeśli szukasz jeszcze innych propozycji, które pomogą osłuchać się z angielskim, sprawdź nasze audio kursy podstawowe oraz audio kursy dla średniozaawansowanych.

Komentarze (1)

    • Kasia
    • 2021-09-27 08:53:12
    Dla początkujących polecam podcast TALKSHOP. Jest mega ciekawy, uczysz się powtarzając za aktorami z seriali. Super!

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć