Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego - zdaj go na 100%!

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty i jak się do niego przygotować, aby zdać na 100%? Sprawdź, jak szybko powtórzyć materiał szkoły ze podstawowej i na co zwrócić uwagę podczas egzaminu!

Egzamin ósmoklasisty - dlaczego jest tak ważny?

Wszyscy już przywykliśmy do bycia testowanym, czy to w szkole, czy w pracy. Testy i egzaminy mają na celu sprawdzenie zakresu naszej wiedzy i umiejętności wykorzystania jej w praktyce. Egzamin ósmoklasisty jest „najmłodszy” wśród egzaminów, po raz pierwszy odbył się w roku szkolnym 2018/2019. Można powiedzieć, że zastąpił on egzamin gimnazjalny po reformie systemu edukacji w 2017 roku. 

Ze względu na to, że to jest dość nowy egzamin, może pojawiać się wiele pytań związanych ze strukturą czy zakresem obowiązującego materiału. Warto również wiedzieć, że egzamin ósmoklasisty nie ma minimalnego progu zdawalności, więc nie da się go nie zdać. Ale pamiętajcie, że jest on wymagany do ukończenia szkoły, a dobry wynik może Wam pomóc dostać się do wymarzonej szkoły, a także przynieść Wam dużą satysfakcję.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Przede wszystkim, przygotowanie do jakiegokolwiek egzaminu wymaga systematyczności i dobrego rozplanowania powtórek. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest najlepszym pomysłem, bo jak wiadomo „jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”. 

Dobrym momentem na rozpoczęcie przygotowań pod kątem egzaminu jest wrzesień. Nowy rok szkolny, nowy początek, zaczynamy rozgrzewać nasze komórki mózgowe po wakacjach. Oczywiście pamiętajcie, że języków uczymy się przez całe życie. Dlatego wiedza, którą zdobyliście we wcześniejszych latach na pewno zaprocentuje na egzaminie. 

Słyszeliście kiedyś takie powiedzenie: Know your enemy? Może enemy to zbyt mocne słowo, bo egzamin nie jest naszym wrogiem, ale na pewno jest ważnym i decydującym momentem w życiu każdego ucznia. W końcu to pierwszy taki poważny egzamin, jaki spotykacie na swojej drodze. Wracając do naszego powiedzenia – jeśli będziecie znali strukturę egzaminu, to nie będzie się wydawał taki straszny i skomplikowany.

Angielski. Repetytorium ósmoklasisty. Egzamin na 100%
Angielski. Repetytorium ósmoklasisty. Egzamin na 100%

Zapisz się na newsletter i pobierz tablice gramatyczne

Zapisz się na newsletter i pobierz tablice gramatyczne

Pobierz bezpłatnie tabele z czasami angielskimi wraz z wyjaśnieniami i przykładami do aktywnej nauki języków!


Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego?

Egzamin ósmoklasisty składa się z pięciu części: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, rozumienie tekstów pisanych oraz wypowiedź pisemna. 

1. Rozumienie ze słuchu 

Zacznijmy od ćwiczeń sprawdzających, jak radzimy sobie z rozumieniem ze słuchu. Każde nagranie jest odtwarzane dwukrotnie. Zanim usłyszymy poszczególne ćwiczenia, mamy czas na zaznajomienie się z pytaniami dotyczącymi nagrania. Przeczytajcie dokładnie pytania i odpowiedzi, pozwoli to mniej więcej nakreślić temat, z którym jest związane ćwiczenie. Dzięki temu będzie również łatwiej wyłapać potrzebne informacje z nagrania. Jeśli zapoznacie się z pytaniami przed wysłuchaniem nagrania, to podczas pierwszego słuchania powinno Wam się udać zaznaczyć wszystkie odpowiedzi. Drugie odtworzenie możecie wtedy potraktować jako upewnienie się, czy wybrane odpowiedzi są poprawne. W tej części możecie się spodziewać: pytań wielokrotnego wyboru, uzupełniania luk i dopasowywania.

2. Znajomość funkcji językowych

Pierwsze koty za płoty, idziemy dalej! Co kryje się w kategorii funkcji językowych? Znajdziemy tu głównie zadania wielokrotnego wyboru i uzupełnianie luk. W tej części sprawdzana jest znajomość wyrażeń i zwrotów, których używamy w codziennych sytuacjach. Czyli, co powiecie, jeśli chcecie zaprosić kolegę do kina albo chcecie pogratulować koleżance wygranej w międzyszkolnych zawodach. Te wyrażenia przydadzą się nie tylko na egzaminie, ale też ułatwią Wam komunikację z obcojęzycznymi kolegami i koleżankami. 

3. Znajomość środków językowych

Kolejną częścią egzaminu jest znajomość środków językowych. Tutaj będzie sprawdzana nasza znajomość gramatyki, m.in.: czasy, rzeczowniki policzalne i niepoliczalne, stopniowanie przymiotników, przysłówki, przedimki (a/an/the) i zaimki. W tym roku z zakresu materiału został usunięty czas Past Perfect i mowa zależna. Typy zadań, które pojawiają się w tej części, są podobne do tych z poprzednich części, czyli: wielokrotny wybór, dopasowywanie, uzupełnianie luk, tłumaczenie fragmentów zdań oraz parafraza. Bez wątpienia jest to najbardziej wymagająca część, ponieważ musimy przypomnieć sobie wyrywkowo różne zagadnienia. 

4. Rozumienie tekstów pisanych

Teraz możemy trochę odetchnąć po uporaniu się z częścią gramatyczną. Następny element to rozumienie tekstu. Tutaj podobnie jak w ćwiczeniach na rozumienie ze słuchu, warto zacząć od przeczytania pytań. Jeśli będziecie wiedzieli, czego szukacie w tekście, będzie łatwiej to znaleźć. Typy ćwiczeń podobnie jak w pozostałych częściach: wielokrotny wybór, luki i odpowiedzi na pytania. Ale jedna rzecz może Was tutaj zaskoczyć. W niektórych ćwiczeniach z tej części będziecie musieli udzielić odpowiedzi w języku polskim.. W tego typu ćwiczeniach mamy tekst w języku angielskim i tylko jeśli go w pełni zrozumiecie, będziecie mogli odpowiedzieć w języku polskim. W tej części przyda się wiedza gramatyczna i znajomość słownictwa, bo jeśli w tekście mieliśmy opisane zeszłoroczne wakacje, to w odpowiedzi musimy pamiętać o użyciu czasownika w formie przeszłej.

5. Wypowiedź pisemna

I w końcu ostatnia część egzaminu – wypowiedź pisemna. Jest to krótki tekst użytkowy, np.: email, wpis na bloga, pocztówka, zaproszenie, notatka. W poleceniu mamy podane trzy informacje, które musimy uwzględnić w naszej wypowiedzi. Macie do dyspozycji brudnopis, gdzie możecie zaplanować Wasz tekst. Dobrym pomysłem jest też wypisanie ciekawych słówek, które chcielibyście użyć. Kolejnym ważnym elementem jest też upewnienie się, że zmieściliście się w limicie słów (50-100). Podczas Waszych przygotowań, napiszcie kilka przykładowych tekstów, ale nie na komputerze, tylko długopisem na papierze, najlepiej w linie. Wtedy będziecie wiedzieli, ile miejsca zajmuje 20, 50, czy 100 słów. Nie zapomnijcie także o przypomnieniu sobie wyrażeń, których używamy w tego typu tekstach. 

Dotarliśmy do końca! Już wiecie, czego spodziewać się na egzaminie. Teraz pozostało tylko wrócić do powtórek.

Angielski. Repetytorium ósmoklasisty - must have dla uczniów szkoły podstawowej!
Angielski. Repetytorium ósmoklasisty. Egzamin na 100%

Egzamin ósmoklasisty - kilka cennych wskazówek

Na koniec mamy jeszcze dla Was kilka cennych wskazówek:
• czytajcie dokładnie polecenia
• nie zostawiajcie nierozwiązanych zadań
• jeśli zostanie Wam jeszcze czas, to warto przejrzeć odpowiedzi, ale nie kontemplujcie ich zbyt długo; zazwyczaj pierwsza odpowiedź jest dobra, zaufajcie swojej intuicji

Repetytorium ósmoklasisty - must have dla uczniów szkoły podstawowej

Przygotowania do egzaminów są jak podróż, z czasem nabieracie wprawy i doświadczenia. Jeśli wyrobicie sobie nawyk systematycznej pracy już na tym etapie, to będzie Wam łatwiej przygotować się do kolejnych egzaminów na swojej drodze.

Przedstawiamy nieodłącznych kompanów Waszej podróży: Angielski. Repetytorium ósmoklasisty. Egzamin na 100%  – repetytorium pomoże Wam usystematyzować zagadnienia gramatyczne i powtórzyć słownictwo; oraz Angielski. Pisz OBŁĘDNIE!, gdzie znajdziecie mnóstwo wskazówek związanych z krótkimi tekstami użytkowymi.

Wiatr w żagle, młodzi podróżnicy!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć