Kurs języka angielskiego na poziomie B1 – co trzeba zrobić, aby zdać egzamin?

Znajomość języka angielskiego na poziomie B1 (Intermediate), czyli średnio zaawansowanym oznacza dość swobodne porozumiewanie się z użytkownikami tego języka, zwłaszcza w podstawowych sprawach. Egzamin na tym poziomie to między innymi podstawowa matura z języka angielskiego. Do jej zdania teoretycznie wystarczy wiedza zdobyta w szkole, jednak egzaminy rządzą się swoimi prawami.

Osoby, które nie uczyły się wcześniej języka angielskiego, mogą natomiast zdecydować się na kurs języka angielskiego na poziomie B1, jeśli wcześniej odbyły kursy na poziomach podstawowych. Jednak zorganizowane zajęcia nie zawsze są najbardziej efektywne. Do egzaminu można przygotowywać się samodzielnie lub w ten sposób uzupełniać zdobytą na kursie wiedzę. Przydatne do tego będą materiały dydaktyczne. W jaki sposób optymalnie przygotować się do egzaminu z angielskiego na poziomie B1?

Język angielski na poziomie B1. Czego wymaga egzamin?

Poziom B1 biegłości językowej jest standaryzowany przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Poziom B dotyczy osób, które posługują się językiem obcym samodzielnie, a oznaczenie B1 odnosi się do znajomości średnio zaawansowanej. Według standardów osoba znająca angielski na poziomie B1 radzi sobie w większości sytuacji spotykanych w trakcie podróży do krajów anglojęzycznych. Dodatkowo potrafi tworzyć proste i spójne teksty na znane sobie tematy. Oprócz tego rozumie przesłanie podobnych tekstów związanych z edukacją, pracą i rozrywką. Ponadto umie opisywać doświadczenia, aspiracje, a także przedstawiać własne plany i opinie. Wspomniane umiejętności odnoszą się oczywiście do znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie.

Wiedza szkolna lub kursy

Angielski na poziomie B1 powinna przynajmniej teoretycznie znać każda osoba, która uczyła się go w szkole średniej. Na tym poziomie odbywa się zresztą egzamin maturalny z języka angielskiego (poziom podstawowy). Osoby, które nie miały doświadczenia z językiem angielskim mogą zdobyć umiejętności na zorganizowanych kursach grupowych lub indywidualnych. Natomiast praktyczna wiedza zdobyta w trakcie wyjazdów może okazać się niewystarczająca mimo stosunkowej biegłości językowej. Warto dodatkowo przestudiować bowiem zagadnienia gramatyczne, prawidłową pisownię i zasady pisania listów oraz tworzenia wypowiedzi pisemnych w języku angielskim.

Zalety samodzielnej nauki

Wiele osób dostrzega zalety samodzielnej nauki. Kurs języka angielskiego na poziomie B1 jest dość kosztowny, zwłaszcza w porównaniu z zakupem materiałów dydaktycznych do samodzielnej nauki. Obecnie coraz bardziej cenną walutą staje się czas - zapracowani i pochłonięci różnymi zajęciami narzekamy na jego deficyt. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na regularne uczestnictwo w kursach. Niemal każdy z nas znajdzie jednak wolną chwilę, by dość regularnie uczyć się języka angielskiego samodzielnie w domu lub choćby w trakcie podróży do pracy. Samodzielna nauka ma jeszcze jedną zaletę. Kurs języka angielskiego na poziomie B1 w wersji grupowej nie oferuje indywidualnego podejścia do kursanta. Ucząc się samodzielnie możemy zwrócić uwagę na swoje słabsze strony i nadrabiać zaległości.

W jaki sposób efektywnie przygotować się do egzaminu z angielskiego na poziomie B1?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy kurs, aby przygotować się do egzaminu, języka angielskiego warto uczyć się również samodzielnie. Jest na to wiele sposobów. W codziennym życiu z pewnością przydaje się czytanie po angielsku, przeglądanie stron internetowych w tym języku czy oglądanie anglojęzycznych filmów bez polskich napisów. Podstawę efektywnej nauki stanowią jednak materiały dydaktyczne, a wśród nich naprawdę jest z czego wybierać. Książki i podręczniki do angielskiego na poziomie B1 pozwolą zapoznać się z gramatyką. Fiszki i słowniki to doskonały sposób na poznanie popularnych zwrotów. Repetytoria i testy z angielskiego pomogą usystematyzować wiedzę. Do dyspozycji mamy także materiały multimedialne – audiobooki, ebooki, aplikacje mobilne umożliwiające naukę w dowolnym momencie i programy do nauki języka angielskiego na komputerze. Bardzo efektywnym narzędziem nauki są także multimedialne kursy. Samodzielny kurs języka angielskiego na poziomie B1 może dobrze przygotować nas do egzaminu, a z pewnością stanowi ogromne źródło satysfakcji.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć