Jak przetrwać z nastolatkiem w domu i nie zwariować?

Jak młodzież radzi sobie w czasie izolacji?

To już kolejny tydzień wymuszonej pandemią bliskości z domownikami. Wielu z nas minął już pierwszy entuzjazm na myśl, że wreszcie będziemy mieć dla siebie mnóstwo czasu. Nic dziwnego. Izolacja, dezorganizacja dotychczasowego rytmu dnia, brak ruchu i niepokojące wiadomości to źródła stresu, które trudno bagatelizować. Próby łączenia pracy zawodowej z zarządzaniem zdalną edukacją dzieci mogą wyprowadzić z równowagi nawet najłagodniejszych z nas. Zwłaszcza jeśli przyszło nam dzielić lokal z dorastającą latoroślą, a niekończące się powiadomienia z Librusa nie pozostawiają wątpliwości, że dzielnie tkwiący przed komputerem nastolatek niekoniecznie pilnie odrabia zadane prace domowe. Albo przeciwnie: pracuje bez wytchnienia, a lista szkolnych zadań do wykonania i tak zdaje się nie mieć końca.

Dla nastolatków obecna sytuacja jest szczególnie niefortunna. Są w wieku, w którym walczą o niezależność i najważniejszą grupą odniesienia stają się znajomi, a tymczasem utknęli w domu z rodzicami. W dodatku nawet na spacer muszą wychodzić z mamą lub tatą. Trudno się dziwić, że patrzą wilkiem. Dodajmy do tego mniej lub bardziej chaotycznie realizowaną naukę zdalną, niepewność co do terminu egzaminów czy końca roku szkolnego, nadchodzące z mediów czarne scenariusze i może łatwiej nam będzie zdobyć się na wyrozumiałość wobec naszych dzieci.

Jak rozmawiać i co robić z nastolatkami podczas kwarantanny?

Na ten trudny dla wszystkich czas polecamy sobie i wam dużą porcję akceptacji. Nie zapominajmy o wymaganiach i granicach – są niezbędne, ale pozwólmy nastolatkom (i sobie!) wyrażać emocje i zachęcajmy do mówienia o tym, co przeżywają. Może się to okazać cenniejsze niż przypominanie o wydłużającej się liście prac do odrobienia. Pomagajmy im zrozumieć to, co czują. I nie obrażajmy się, kiedy nie chcą z nami rozmawiać. Ważne, żeby wiedziały, że mogą.

Kiedy nadarzy się odpowiedni moment, zastanówcie się razem z dzieckiem, jak w obecnych okolicznościach może o siebie zadbać. Mimo walecznej postawy nastolatki często całkiem nieźle zdają sobie sprawę z tego, co im służy, a co nie. Jeżeli powstrzymamy się przed ocenianiem ich niekiedy budzących zastrzeżenia zwyczajów, jest szansa, że uda się wspólnie wypracować elementarne zasady, które pozwolą pokojowo przetrwać kwarantannę, a może nawet pogłębić więź.

5 sposobów na rozładowanie atmosfery w domu

Ważne, żebyśmy w tym wszystkim nie zapominali o sobie! Jesteśmy ludźmi, nie aniołami o nieograniczonej cierpliwości i odporności na stres. Żeby przydać się nastolatkowi, sami potrzebujemy wytchnienia. Niewiele lekarstw pomaga rozładować napięcie lepiej niż śmiech i wspólna zabawa. Jak mawiał Mark Twain, jeden z naszych ukochanych autorów: The human race has only one effective weapon, and that is laughter. Prawda, że piękna broń?

Mamy dla Was kilka propozycji, które pomogą rozładować atmosferę, kiedy robi się gorąco, a przy okazji przemycić trochę treści edukacyjnych w niewywołującej protestów formie.

1. Gra detektywistyczna ŚLEDZTWO - relaks dla amatorów seriali kryminalnych

Na początek relaks dla amatorów seriali kryminalnych, czyli ŚLEDZTWO. To gra detektywistyczna, która pozwoli bezpiecznie skanalizować kwarantannowe frustracje. Możecie w niej wcielić się w rolę śledczego lub świadka. Świadek z wylosowanych kart układa kryminalną intrygę, a pozostali gracze – śledczy – próbują ją rozszyfrować. Proste zasady, wysoka regrywalność i wciągająca fabuła. Dodatkowo można z nią ćwiczyć opowiadanie, co w przyszłości pozwoli zapunktować choćby na lekcji polskiego. Śledztwo sprawdzi się także jako gra dla dwóch osób.

gry rozrywkowe dla młodzieży i dorosłych - Edgard Games

2. Quizy dla całej rodziny: teorie spiskowe, zagadki logiczne, wiedza ogólna, piłka nożna - każdy znajdzie coś dla siebie

Jeżeli lubicie quizy, mamy dla Was całą serię rozmaitych tematów. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie i wcale nie trzeba być omnibusem – wszystkie pytania są opatrzone wyjaśnieniami, które pozwalają poszerzyć wiedzę i z rozgrywki na rozgrywkę zdobywać coraz więcej punktów. Oto kilka z nich:

Quiz. Teorie spiskowe

Podejrzliwym proponujemy (czy koronawirus to diabelski produkt tajnych laboratoriów chińskich?) QUIZ. TEORIE SPISKOWE. Znajdziecie w nim aż 162 pytania dotyczące różnych nieprawdopodobnych teorii. Bardzo przydatny obecnie trening wyłapywania fake newsów!

Logika. Na zdrowy rozum

Logikom, racjonalistom i nerdom polecamy zbiór łamigłówek: LOGIKA. NA ZDROWY ROZUM. To zagadki uczące logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Jak znalazł w czasach zarazy, kiedy absurdalne teorie rozprzestrzeniają się szybciej od wirusów. Gwarantujemy, że po ich rozwiązaniu już nikt nie będzie miał siły na sprzeczki.

Quiz. Piłka nożna

Mundial odwołany, orliki i boiska zamknięte. Ani pograć, ani pooglądać. Na ratunek przychodzi QUIZ. PIŁKA NOŻNA. 160 pytań dotyczących niezapomnianych akcji, kultowych klubów czy gwiazd futbolu.

Quiz. Wiedza ogólna

I jeszcze jeden quiz dla całej rodziny: WIEDZA OGÓLNA, czyli 160 pytań z różnych dziedzin, od filmu przez muzykę i historię po gwiazdy i astronomię. Każdy z graczy może tu zabłysnąć erudycją ze swojej ulubionej dziedziny.

3. Gra kryminalna do nauki angielskiego: THE INVESTIGATION - rozwiązujcie zagadki kryminalne i mówcie po angielsku!

Angielski przyda się zawsze, nawet w okresie kwarantanny (choćby po to żeby móc zweryfikować wszystkie fake newsy czy spotkać się na Skype ze znajomym z zagranicy, z którym można pomarudzić na rodziców i sytuację ogólną). Egzaminy i tak się wcześniej czy później odbędą, życie wróci na normalne tory, więc warto zadbać o ten językowy odcinek frontu edukacyjnego.

Jak szlifować angielski z grą THE INVESTIGATION?

Wydawnictwo EDGARD ma w swojej ofercie m.in. grę detektywistyczną THE INVESTIGATION. To kryminalna gra karciana przeznaczona dla całej rodziny, niezależnie od poziomi językowego, wystarczy znać podstawy (A2-B2). 110 kart pozwala doskonalić umiejętności językowe w sposób niekonwencjonalny poprzez:
- wymyślanie całych historii kryminalnych od początku,
- przyjmowanie ról (element RPG, detektyw, przestępca, świadek),
- zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi
- wspólną burzę mózgów.

500 słów i wyrażeń zawartych na kartach pomagają szybko układać historie, konstruować pytania i odpowiedzi i trenować automatyzację wypowiedzi poprzez utrwalanie gotowych struktur leksykalno-gramatycznych w kontekście. Dzięki THE INVESTIGATION będziecie szlifować swój angielski jak równy z równym, a jeśli znacie język nieco słabiej od niego – możecie mu dać jakże potrzebną dla psychicznej równowagi w tym trudnym okresie satysfakcję, że ma jednak w czymś nad wami przewagę.

Gra kryminalna do nauki angielskiego The Investigation

4. Quizy do nauki angielskiego - idiomy i popularne zwroty konwersacyjne same wchodzą do głowy! 

Quizy WHAT’S UP i PIECE OF CAKE to doskonałe narzędzia rozwijania znajomości praktycznego języka angielskiego w interakcji z innymi członkami rodziny, bez podziału na role ucznia i nauczyciela. Wszyscy jesteście tu równi, nie ma ocen ani klasówek, za to umiejętność mówienia po angielsku rozwija się z każdą godziną, co z pewnością przełoży się nie tylko na poprawę nastroju w domu, ale i dobre wyniki na przyszłych klasówkach i egzaminach!

Angielski quiz konwersacyjny. What’s up?

Mamy dla was również wspierającą naukę angielskiego propozycję dla nastoletnich mistrzów ciętej riposty, czyli QUIZ KONWERSACYJNY. WHAT’S UP. Na quiz składa się z żartobliwych scenek, w których musimy wybrać adekwatną odpowiedź. Na rewersie znajdziecie tłumaczenia trudniejszych słów i zwrotów. WHAT’S UP to doskonałe ćwiczenie języka mówionego, a także porcja idiomów i kolokacji na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym.

Quiz do nauki angielskich idiomów. Piece of cake

QUIZ DO NAUKI ANGIELSKICH IDIOMÓW. PIECE OF CAKE to z kolei quiz dla wszystkich, którzy chcą się powygłupiać i jednocześnie podszkolić z angielskich idiomów. Zabawne pytania i dialogi, na których będziecie sobie łamać głowę, pomogą w przyszłości lepiej rozumieć angielskie i amerykańskie filmy i seriale. Podobnie jak w WHAT’S UP na rewersie umieszczone są tłumaczenia słownictwa.

Gry do nauki angielskiego dla nastolatków

Szukasz inteligentnej rozrywki? Chcesz wiedzieć więcej na temat gier i nowości Edgard Games? Na stronie www.edgardgames.com znajdziesz opisy, instrukcje, recenzje i ciekawe artykuły na temat naszych gier planszowych i karcianek. Wejdź do świata Edgard Games i wybierz coś dla siebie!

5. Powieści w języku angielskim dla nastolatków - wciągające historie na  różnych poziomach zaawansowania językowego

Nastolatkom, które potrzebują trochę czasu dla siebie i mimo wszelkich zabiegów trudno wciągnąć je do wspólnej zabawy, możecie podsunąć powieści w języku angielskim na adekwatnym dla nich poziomie. Miłośnikom serialu Stranger Things polecamy powieść science-fiction THE ELDRITCH CLUB. Amatorom rozwiązywania zagadek spodobają się: GAMEBOOK. NEAR DEATH EXPERIENCEGAMEBOOK. ENIGMAS oraz powieść LOST WORLD, a romantykom – THE ROAD TO DISTANT HEARTS.

Jeżeli macie w domu prawdziwego mola książkowego, na naszej stronie znajdziecie jeszcze mnóstwo innych kryminałów z ćwiczeniami, jak również powieści i adaptacji klasyków literatury zarówno po angielsku, jak i w innych językach.

Jesteśmy pewni, że nasze propozycje dostarczą wam nie tylko ciekawych treści edukacyjnych, ale przede wszystkim niezbędną dawkę relaksu i śmiechu, a tym samym pomogą łagodniej znieść niewygody kwarantanny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...