From zero… to hero! Poziomy w języku angielskim. Cz. 2

Nie wiesz, jaki jest Twój poziom angielskiego? Zastanawiasz się, z jakich materiałów językowych korzystać? Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu z serii "From zero… to hero! Poziomy w języku angielskim", z którego dowiesz się, jakie kompetencje językowe wyróżniają osoby posługujące się językiem angielskim na poziomie B1, B2 i C1 i jak skutecznie uczyć się na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym? 

W poprzednim wpisie pt. From zero… to hero! Poziomy w języku angielskim. Cz. 1 przedstawiliśmy skalę znajomości języka angielskiego CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), opracowaną przez Radę Europy, i omówiliśmy poziomy: Beginner, Elementary i Pre-intemediate. Pozostając przy metaforze dotyczącej wędrówki górskiej, przyjrzymy się kolejnym etapom "podróży językowej". To, czego nauczyliście się do tej pory, ułatwi Wam dalszą drogę. Gotowi ruszyć na szczyt? W drogę!

Poziom Intermediate (B1)

Kolejnym etapem naszej drogi jest poziom B1 – Intermediate, czyli średnio zaawansowany. Charakteryzuje się on przede wszystkim większą łatwością w uczestniczeniu w rozmowie prowadzonej w języku angielskim. Jeśli jesteście właśnie na tym poziomie, oznacza to, że potraficie sobie poradzić w większości sytuacji, które mogą się Wam przytrafić, np. w czasie wakacji za granicą. Bez większych problemów zamówicie lokalne przysmaki w restauracji, kupicie pamiątki, zapytacie o drogę czy poprosicie przechodnia o zrobienie zdjęcia. Wasza baza słownictwa pozwala na rozumienie rozmówcy, pod warunkiem że nie operuje on slangiem lub bardzo specjalistycznym językiem. Nawet jeśli czasami traficie na nieznane słowo, potraficie wywnioskować jego znaczenie z kontekstu. Na tym poziomie poszerza się także Wasza wiedza gramatyczna, więc potraficie nie tylko mówić o obecnych sytuacjach, ale także opowiadać o zeszłorocznych wakacjach, dzieciństwie, a także planach na przyszłość.

Poznawanie nowych czasów lub struktur gramatycznych bywa nie lada wyzwaniem, tym bardziej że często bardzo różnią się od tego, co jest nam znane w języku polskim. Ale uwierzcie: gramatykę można zrozumieć, a nawet polubić! Zwłaszcza, że wcale nie musi być nudna! Macie już w swojej kolekcji Angielski – Gramatyka. Trop Szekspira? Gwarantuję, że nie będziecie mogli oderwać się od rozwiązywania zagadek gramatycznych. Kiedy już opanujecie nawet najtrudniejsze zagadnienia, to nie zaszkodzi od czasu do czasu zrobić małą powtórkę, tym bardziej że to jeszcze nie koniec wędrówki. 

Poziom Upper-intermediate (B2)

Coraz pewniejszym krokiem docieramy na poziom B2, czyli Upper-intermediate. Jest to poziom pomiędzy średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Na tym etapie nauki potraficie sobie poradzić w różnych sytuacjach bez używania słownika czy też proszenia rozmówcy o wyjaśnienie niezrozumiałego fragmentu wypowiedzi. Oglądając programy telewizyjne lub czytając wiadomości, jesteście w stanie zrozumieć zarówno ogólny sens przekazu, jak i szczegółowe informacje. Bez problemu potraficie też opowiedzieć o tym, co przeczytaliście lub obejrzeliście. Używanie języka angielskiego w sytuacjach nie tylko towarzyskich, ale także formalnych i zawodowych nie powinno Wam sprawiać trudności. Pamiętajcie, żeby urozmaicać proces uczenia się. Świetnie nadadzą się do tego powieści i kryminały z ćwiczeniami. Możecie je zabrać na wakacje lub czytać w drodze do pracy. Wciągająca lektura to doskonały sposób na połączenie przyjemne z pożytecznym!

Poziom Advanced (C2)

Tymczasem już prawie jesteśmy na szczycie. Przed nami dwa ostatnie poziomy: C1 i C2 – oba to poziomy zaawansowane. Znajomość języka obcego na poziomie C2 pozwala władać nim niemal tak dobrze jak językiem ojczystym. Na tym poziomie zaawansowania posługujecie się językiem angielskim w dowolnej formie i bez żadnych przeszkód. Nawet jeśli traficie na tekst naukowy lub debatę polityczną, przekaz powinien być dla Was jasny i zrozumiały. Równie biegle używacie języka w mowie: potraficie wypowiedzieć się zrozumiale i pewnie nawet na tematy specjalistyczne, słuchacze rozumieją Waszą wypowiedź, a jeśli mieliby jakieś pytania, z pewnością bylibyście w stanie na nie odpowiedzieć.

Jak widzicie, ta wędrówka nie jest tak męcząca, jak mogłoby się wydawać. Nie zapominajcie o systematycznej pracy. Języka obcego można się nauczyć się tylko wtedy, gdy będziemy go regularnie używać. Można „wykuć” zasady gramatyczne, ale tylko regularny kontakt z językiem pozwoli Wam swobodnie się nim posługiwać. I jeszcze jedna ważna sprawa – wiele osób, szczególnie na poziomie początkującym, czasami zniechęca się liczbą popełnianych błędów. Pamiętajcie, że błędy są elementem procesu uczenia się: na każdym kolejnym etapie będziecie popełniać ich coraz mniej, aż w końcu dojdziecie do perfekcji, so don’t give up!

Jaki jest Twój poziom angielskiego?

Pochwalcie się w komentarzach, na jakim jesteście obecnie poziomie i jak wyglądała Wasza podróż językowa. Macie jakieś ciekawe sposoby na naukę języków obcych? Podzielcie się z nami i z innymi czytelnikami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć