From zero… to hero! Poziomy w języku angielskim. Cz. 1

Jakie wyróżniamy poziomy w języku angielskim? Jak samodzielnie określić swój poziom znajomości języka? Z jakich materiałów uczyć się na poszczególnych etapach? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w serii wpisów poświęconych temu tematowi.

Wyobraźcie sobie, że udajecie się na wędrówkę na szczyt góry. Po drodze spotykacie ciekawych ludzi, odkrywacie tajemnice górskiej fauny i flory, napawacie wzrok pięknymi krajobrazami… Czasem zdarzają się różne przeszkody lub niedogodności, jednak dzielnie maszerujecie naprzód, ponieważ wiecie, że na końcu trasy znajduje się coś, co pragniecie za wszelką cenę zobaczyć. Ten artykuł nie traktuje o egzotycznych wyprawach i wędrówkach po bezdrożach, choć może, jak ja, z utęsknieniem wyczekujecie wakacji. Podróżą, o której będziecie mogli dzisiaj przeczytać, jest ,,podróż językowa”.

Proces uczenia się języka obcego bardzo przypomina wędrówkę. Każdy przebywa trasę w innym tempie, a niektórzy potrzebują czasem pomocnej dłoni na szczególnie wymagających odcinkach. Za to wszyscy bez wyjątku czujemy się dumni i spełnieni, kiedy uda się nam osiągnąć zamierzony cel.

Pakujcie plecaki i zapraszamy w trasę!

Europejski System Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference for Languages), który ma na celu usystematyzowanie poziomów znajomości języka, został stworzony przez Radę Europy i wygląda następująco:

jezykiobce - angielski poziomy

Poziom Beginner i Elementary (A1)

Na początku naszej przygody na poziomie Beginner lub Elementary poznajemy słownictwo związane z życiem codziennym, dni tygodnia, miesiące, kolory, liczebniki, podstawowe słownictwo związane w przedmiotami codziennego użytku, jedzeniem. Do tej listy możemy też dołączyć podstawowe czasowniki oraz wyrażenia w języku angielskim, które pozwolą nam przedstawić się czy zapytać o godzinę.

Na tym etapie potrzebujemy sporej dawki motywacji oraz zróżnicowanych materiałów. Świetnym sposobem na przyswojenie nowego słownictwa jest uczenie się za pomocą fiszek. Jest to metoda szczególnie pomocna dla wzrokowców. Możecie tworzyć swoje własne fiszki ze słówek, których się właśnie uczycie lub skorzystać z gotowych, które oprócz samego słowa zawierają też przykładowe zdania z jego użyciem. Wzrokowcy mogą też sięgnąć po książki do nauki języka angielskiego lub słowniki obrazkowe. Nauka z pomocą obrazków jest bardzo przyjemna oraz skuteczna.

Warto też naklejać sobie karteczki na przedmioty codziennego użytku w języku angielskim. Jeżeli trzy razy dziennie robisz sobie kawę lub herbatę, to trzy razy sięgając po czajnik zobaczysz słowo ‘kettle’! Jeżeli masz mało czasu, to naklej sobie nowo poznane słowa na lustrze i spójrz na nie, kiedy myjesz zęby. Kto nie lubi marnować czasu, stojąc na światłach, może sobie nakleić nowe słówka w samochodzie i je powtarzać. Zgodzicie się, że wędrówka na szczyt wcale nie musi być taka trudna?

Jedną z przeszkód, które możemy spotkać na naszej drodze na tym etapie poznawania języka, jest problem ze zrozumieniem naszego rozmówcy, szczególnie, gdy jest on osobą biegle posługującą się tym językiem. Nie traćcie motywacji, jest to jak najbardziej naturalne na tym poziomie. Z biegiem czasu będziecie rozumieć coraz więcej, dzięki czemu będzie się Wam łatwiej porozumieć, chociażby podczas urlopu zagranicą.

Nie każdy miał okazję uczyć się języka w szkole, dlatego niektórzy z nas zaczynają się uczyć języka jako osoby dorosłe. Nic straconego! Jako osoby dorosłe jesteśmy bardziej świadomi swoich mocnych i słabych stron. Dlatego wykorzystujcie te sposoby nauki, które są dla Was najlepsze i najbardziej skuteczne. Dla niektórych będą to fiszki, dla innych książki z nagraniami. Próbujcie obcować w językiem angielskim tak często, jak to możliwe – w drodze do pracy, na zakupach, u fryzjera…! Oglądajcie filmy w oryginale, pomagając sobie napisami. Im częściej będziecie mieli styczność z nowopoznanymi słówkami, tym szybciej i skuteczniej je zapamiętacie.

Poziom Pre-intermediate (A2)

Kolejnym odcinkiem drogi na szczyt jest poziom Pre-intermediate, czyli niższy średnio-zaawansowany. Bogatsi o doświadczenie zdobyte na poprzednim poziomie, pełni entuzjazmu kontynuujemy naszą wędrówkę. Czego możemy się spodziewać na tym etapie? Na pewno poszerzenia słownictwa z kategorii, które poznaliśmy na poprzednim poziomie. Poznacie nowe słownictwo związane z jedzeniem, pracą, czasem wolnym oraz wyrażenia, dzięki którym bez problemu zarezerwujecie stolik w restauracji, zapytacie o drogę czy zrobicie zakupy. Na tym poziomie poszerzycie również swoją wiedzę gramatyczną, a co za tym idzie – coraz łatwiej będzie Wam prowadzić prostą rozmowę. Nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach, przed nami jeszcze długa droga.

Na tym etapie, kiedy znamy już więcej słów i podstawowe czasy gramatyczne, doskonałym ćwiczeniem jest mówienie do siebie po angielsku (Oh no! There’s no milk left) albo opisywanie w głowie wszystkiego, co widzimy podczas jazdy do pracy, szkoły itd. (He is riding a bike; The baby is laughing).

Mamy nadzieję, że nadal macie mnóstwo energii na kolejne części naszej przygody, bo już niedługo ruszamy w dalszą wycieczkę na szczyt!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć