Szukaj na blogu

Nauka metodą fiszek krok po kroku

Jak skutecznie uczyć się języka obcego metodą fiszek? Fiszki PLUS to kompleksowy system nauki, który z pewnością ci w tym pomoże! 

„Nigdy tego nie zapamiętam”, „Nie mam głowy do nauki języków” - jeśli te przekonania towarzyszą ci podczas nauki języków obcych, czas poznać metodę fiszek. Z jej pomocą łatwo i skutecznie opanujesz słownictwo, zwroty konwersacyjne, idiomy, a nawet gramatykę. Na czy polega ta metoda i jak z niej korzystać, aby mieć efekty? Przekonajmy się!

System nauki z fiszkami krok po kroku 

Nie ma złych uczniów, są tylko mizerne metody nauczania – tak mawiał Sebastian Leitner – twórca i propagator nowoczesnej dydaktyki, bazującej na kartotece. Niemiecki uczony po latach badań nad mechanizmami zapominania, opracował system nauki oparty na fiszkach. Twierdził, że dzięki tej metodzie każdy człowiek może nauczyć się aż 10 języków obcych. 

Metoda Leitnera to inaczej metoda fiszek. W jej najprostszym wariancie stosuje się małe karteczki oraz pudełko z przegródkami do planowania nauki. Bardziej rozbudowany i kompleksowy system nauki znajdziesz w Fiszkach PLUS. W serii znajdziesz aż 7 języków obcych m.in. fiszki angielskie, fiszki niemieckie, włoskie, hiszpańskie czy francuskie. Każdego z języków możesz uczyć się od podstaw do poziomu zaawansowanego. Co więcej, dostępne są również serie ze słownictwem biznesowym, zwroty konwersacyjne czy idiomy. 

Metoda wykorzystana w Fiszkach PLUS łączy tradycyjną formę nauki z karteczek oraz nagrania i program komputerowy. Takie połączenie gwarantuje lepsze efekty i sprawia, że nauka się nie nudzi. Zobacz, co znajdziesz w pakiecie.

Fiszki PLUS - kompleksowy system do nauki słownictwa
Fiszki PLUS - kompleksowy system do nauki słownictwa

Fiszki, przegródki i memolista

Każda fiszka to niewielki kartonik, przyporządkowany do wybranej grupy tematycznej i poziomu zaawansowania. Z jednej strony fiszki znajduje się słówko w języku obcym wraz z przykładowym zdaniem, dzięki któremu poznasz słownictwo w kontekście. Z drugiej strony sprawdzisz polskie tłumaczenie słówka i zdania. Wybrane fiszki zawierają komentarze gramatyczne i leksykalne oraz ilustrację, która ułatwi zapamiętanie słówka przez skojarzenie z obiektem z rysunku.

Fiszki PLUS - 600 fiszek, program, nagrania do pobrania, kolorowe przegródki i etui
Fiszki PLUS - 600 fiszek, program, nagrania do pobrania, kolorowe przegródki i etui

W pudełku znajdziesz kolorowe przegródki, dzięki którym posegregujesz słówka na 3 kategorie: uczę się, powtarzam i umiem. Dzięki nim zaplanujesz naukę i będziesz mógł śledzić postępy. Swoją wiedzę sprawdzisz także za pomocą dołączonej do fiszek memolisty. Jest to podzielony na kategorie spis wszystkich słówek. Traktowany jako checklista, pozwoli odznaczać materiał opanowany od tego przeznaczonego do nauki. 

Fiszki PLUS - memolista
Fiszki PLUS - memolista 

Nagrania z lektorem

W zestawie znajdziesz również gotowe nagrania mp3, które pomogą Ci osłuchać się z językiem a także zapewnią trening właściwej wymowy. Możesz odsłuchiwać nie tylko słówek wraz z polskimi tłumaczeniami, ale także przykładowych zdań w wykonaniu neative speakerów. Dzięki fiszkom mp3 wykorzystasz każdą wolną chwilę na naukę. Sprawdzą się w trakcie drogi do szkoły, pracy czy podczas jazdy samochodem. Numery nagrań mp3 odpowiadają numerom fiszek w prawym dolnym rogu.

Program Aktywny Trening

Program Aktywny Trening
Fiszki PLUS - Aktywny Trening

Jeśli lubisz uczyć się z komputera, skorzystaj z programu Aktywny Trening. Znajdziesz w nim różnego rodzaju ćwiczenia, które pozwolą Ci utrwalić materiał. Ucz się aktywnie, rozwiązuj quizy, graj w ulubione gry językowe. Poprzez zabawę usystematyzujesz wiedzę i bardzo szybko zauważysz postępy. Program umożliwia wygenerowanie playlisty z wybranych słówek oraz odsłuchiwanie ich na dowolnym odtwarzaczu lub telefonie.

Jak się uczyć z fiszek, aby szybko osiągnąć efekty?

Początkowo wszystkie fiszki umieść w dołączonym do zestawu pudełku, w przegródce numer 1. Następnie wybraną porcję materiału przełóż do przegródki numer 2 za zakładką „UCZĘ SIĘ” i słówek oraz zdań ucz się co drugi dzień. Czytając, staraj się zapamiętać kontekst użycia słówka w zdaniu. Podczas nauki możesz również odtwarzać dostępne w zestawie nagrania wszystkich słów i tłumaczeń, a także powtarzać słówka i zdania za lektorem. Nie od dziś wiadomo, jak w nauce języka ważna jest poprawna wymowa! Dzięki zaangażowaniu wielu zmysłów – wzroku, dotyku, słuchu, twój mózg lepiej przyswoi danem, a nauka słówek będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Fiszki PLUS - kolorowe przegródki UCZĘ SIĘ, POWTARZAM, UMIEM
Fiszki PLUS - kolorowe przegródki UCZĘ SIĘ, POWTARZAM, UMIEM

Kiedy już będziesz potrafił odgadnąć tłumaczenie bez patrzenia na rewers fiszki, przełóż ją do przegródki numer 3 za zakładkę „POWTARZAM”. Te słówka powtarzaj co cztery dni. Mózg najlepiej uczy się na przykładach, dlatego twórz skojarzenia, rysuj mapy myśli, układaj własne zdania. Gdy uznasz, że trwale opanowałeś dane słówko i zdanie, przełóż fiszkę do przegródki numer 4 za zakładkę „UMIEM”. Nie zapomnij codziennie losować kilku fiszek i sprawdzać czy słówko i zdanie przypadkiem nie uleciało z twojej głowy. Jeśli tak się stanie, przełóż fiszkę do poprzedniej przegródki. Kluczem do sukcesu są odpowiednie terminy powtórek. 

Jeśli systematyczność jest twoją mocną stroną, z pewnością będziesz w stanie zapamiętać niemal 100% materiału, a czas spędzony na powtórkach będzie malał z każdym dniem. Pamiętaj o memoliście, która pozwoli Ci ekspresowo powtarzać słówka.

Fiszki PLUS - szybka nauka słownictwa metodą fiszek
Fiszki PLUS - szybka nauka słownictwa metodą fiszek

Nie trać czasu, ucz się gdziekolwiek jesteś - w autobusie, tramwaju, czekając w kolejce w sklepie lub na ławce w parku. Fiszki zmieszczą się do kieszeni spodni, plecaka a nawet małej torebki. W zestawie znajdziesz poręczne etui, do którego spakujesz wybrane fiszki przeznaczone do szybkiej powtórki. 

Mówi się, że kiedy robisz to, co lubisz, to nigdy nie pracujesz. Dokładnie to samo dotyczy nauki. Jeśli uczysz się z własnej woli, rzeczy które Cię interesują, szybciej przyswajasz dany materiał. Z Fiszkami PLUS i programem Aktywny Trening masz szansę uczyć się obcego języka poprzez zabawę. 

Fiszki PLUS - nauka słownictwa na poziomie podstawowym, średnio zaawansowanym i zaawansowanym
Fiszki PLUS - nauka słownictwa na poziomie podstawowym, średnio zaawansowanym i zaawansowanym 

Nauka staje się przyjemnością

Niepodważalną zaletą korzystania z Fiszek PLUS jest fakt, że uczysz się, dopóki naprawdę nie przyswoisz wyznaczonej przez siebie partii materiału. Standardowa nauka oparta na korzystaniu z podręcznika często nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Pomimo początkowego wrażenia, że zapamiętałeś materiał, może okazać się, że już po kilkunastu dniach pamiętasz z tego zaledwie 20 procent! Ucząc się obcego języka metodą fiszek, wybierasz z danego rozdziału tylko to, co jest najważniejsze. Wpływ na naukę ma również tempo twojej pracy i liczba powtórek, którą dostosowujesz do swoich możliwości. 

Widzisz, jak w prosty i przyjemny sposób możesz pobudzić swoje szare komórki do nauki? Ucz się języków w dowolnym czasie i miejscu, a żadne słówko czy wyrażenie nie będzie już dla Ciebie problemem.  

Fiszki PLUS do nauki języka angielskiego oraz innych języków

W serii Fiszek PLUS znajdziesz fiszki angielskie (również fiszki medyczne), fiszki niemieckie, hiszpańskie, francuskie, włoskie, rosyjskie oraz polskie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą fiszek PLUS.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...