Szukaj na blogu

Jak uczyć się z fiszek?

Fiszki - skuteczny sposób nauki słów i wyrażeń w języku obcym

Fiszki to nieduże karteczki wycięte z papieru lub tektury. Po jednej stronie fiszki znajduje się słówko w języku obcym, a po drugiej stronie – tłumaczenie tego słówka. Skuteczność fiszek została potwierdzona przez osoby uczące się języków obcych. Nie dość, że są świetnym sposobem na zajęcie w wolnej chwili i na reorganizację nieproduktywnie spędzanego czasu (np. w kolejce lub na przystanku), to na dodatek są niezwykle skuteczną pomocą naukową, dzięki której nauka staje się przyjemnością.

To, ile potrafimy zapamiętać, zależy od formy przekazania informacji. Forma fiszki zdecydowanie ułatwia naukę. Fiszkę widzimy, dotykamy, kojarzymy, znajdujemy i segregujemy. Pierwszy poziom słownictwa zapisanego na fiszkach to ponad dwa tysiące haseł w kilkunastu lub kilkudziesięciu kategoriach tematycznych, takich jak rodzina, uczucia, kalendarz, dom, podróże. Często na fiszce znajduje się symbol kategorii, do której przynależy.

Fiszki możesz:

a) zrobić samodzielnie

 • fiszki z kontekstem;
 • fiszki na kolorowo;

fiszki dwujęzyczne;

b) kupić w sklepie

 • fiszki dostosowane do poziomu znajomości języka;
 • fiszki zróżnicowane tematycznie;
 • fiszki z gramatyką.

Zobacz, jak się uczyć z fiszek [FILM]

Fiszki z kontekstem

Fiszki z kontekstem to fiszki, które dodatkowo mają podany przykład, czyli zastosowanie
słówka w zdaniu. Fiszki z kontekstem są lepsze od zwykłych fiszek, ponieważ dzięki przykładom uczysz się słówka w kontekście. W przyszłości będzie ci więc łatwiej tworzyć poprawne wypowiedzi. Dzięki przykładowi słowo „zamek” – castle nie powinno ci się już mylić ze słowem „zamek” – lock.

Przykład:
They built that castle 300 years ago. – Oni zbudowali tamten zamek 300 lat temu.
This lock is old and rusty. – Ten zamek jest stary i zardzewiały.

Przykład fiszki z kontekstemfiszki-angielskie

Fiszki na kolorowo o tyle różnią się od innych fiszek, że są kolorowymi kartonikami, na których zapisujemy słówka tematycznie (zielone karteczki do słówek związanych np. ze światem przyrody) albo na zasadzie skojarzeń koloru i danego słówka (jeśli słowo sculpture – „rzeźba” kojarzy ci się z kolorem brązowym, po prostu zapisz to słówko wraz z jego tłumaczeniem na brązowej karteczce). Fiszki na kolorowo są świetną techniką umożliwiającą tworzenie ciekawych skojarzeń. Dzięki temu harmonizują pracę obu półkul mózgowych.

Fiszki dwujęzyczne

Fiszki dwujęzyczne są idealne dla osób, które pragną nauczyć się nowego języka obcego (np. włoskiego), jednocześnie utrwalając inny język obcy (np. hiszpański).

Przykład fiszki dwujęzycznejfiszki-włoski-hiszpański

Fiszki dwujęzyczne są szczególnie pomocne, jeśli uczysz się języka bardzo podobnego do tego, który już znasz.

Przykład: język angielski – język hiszpańskifiszki-dwujęzyczne-angielski-hiszpański

Przykład: język hiszpański – język francuskifiszki-dwujęzyczne-hiszpański-francuski

Fiszki dostosowane do poziomu znajomości języka to fiszki pogrupowane w zestawie, zawierające słownictwo określane jako podstawowe (poziom pierwszy) i kontynuacja (poziom drugi i trzeci). Każdy z zestawów zawiera ponad 2 tys. przydatnych haseł. Wyjątkiem jest starter z fiszkami przeznaczonymi dla osób rozpoczynających naukę języka obcego. Taki starter zawiera podstawy gramatyki i około 500 słów i zwrotów.

Fiszki zróżnicowane tematycznie to fiszki dostosowane do specyficznych oczekiwań odbiorcy. Jeśli pragniesz nauczyć się słownictwa biznesowego, możesz kupić fiszki z takim właśnie zakresem słownictwa. Tematy fiszek mogą być przeróżne, np. idiomy, kolokacje, fiszki do matury ustnej, fiszki do matury – poziom podstawowy.

Fiszki z gramatyką to fiszki ułatwiające zapamiętanie różnych zagadnień gramatycznych, takich jak czasowniki na wybraną literę, czasowniki nieregularne, czas teraźniejszy, czas przeszły, czas przyszły, rekcja czasownika itd.

Na rynku są także dostępne tzw. fiszki klejki. Można je kupić przez Internet lub w niektórych księgarniach. Fiszki klejki to kartoniki o wymiarach ok. 7x2 cm przeznaczone do naklejania na przedmioty znajdujące się w domu. Na takiej fiszce znajduje się nazwa przedmiotu, zapis wymowy i polskie tłumaczenie. Fiszki klejki są dostępne w kilku językach. Są pakowane po ok. 100 fiszek w małych teczkach. Na kartonikach znajdują się nazwy najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu oraz nazwy często używanych przedmiotów i sprzętów, takich jak lodówka, szczoteczka do zębów itd. Gdy nauczysz się słówka, możesz z łatwością usunąć fiszkę (klej znajdujący się na jej odwrocie nie pozostawia żadnych śladów).

Fiszki audio to słuchowe uzupełnienie słownictwa ujętego na fiszkach, czyli zestaw złożony z kartonu z fiszkami i płyty CD.

Kolorowe fiszki dla dzieci to laminowane kartoniki z kolorowymi obrazkami, na których znajduje się także nazwa przedmiotu w języku obcym. Są idealne dla młodszych uczniów. Te zestawy (ok. 50 kart) są podzielone na kategorie: 3–5 lat i 6–7 lat.

Fiszki in blanco to czyste kartoniki, na które możesz sam nanosić słówka wraz z ich tłumaczeniem.

Możesz także zaopatrzyć się w specjalne pudełka na fiszki z wieloma przegródkami umożliwiającymi oddzielenie słów, które już znasz, od tych, których jeszcze nie opanowałeś. Przekładki znajdujące się w pudełku umożliwiają łatwe usystematyzowanie przyswajanego materiału. Mogą one nosić różne nazwy, np. UMIEM, NIE UMIEM lub POWTARZAM. Mogą także być oznaczone cyframi 1–5 określającymi stopień przyswojenia słownictwa. Na rynku dostępne są także plastikowe pojemniki z zatrzaskową klapką lub żaluzją, idealne do powtórek.

Przykład:


Gdy zaczynałam się uczyć języka angielskiego, zaopatrzyłam się w opakowanie z fiszkami – słownictwo, poziom pierwszy. Potem przerobiłam trzy kolejne poziomy słownictwa. Następnie zaczęłam robić własne fiszki. Własnoręczne robienie fiszek jest dla mnie wielką przyjemnością. Ostatnio, kiedy wzięłam się za naukę hiszpańskiego, zaczęłam robić fiszki dwujęzyczne. Najpierw wybierałam słowa bardzo podobne do siebie, np. reflection (ang.) i reflexión (hiszp.). W języku hiszpańskim można znaleźć tak wiele słów podobnych do słówek angielskich, że uczenie się ich parami bardzo mnie zmotywowało. Nauka polegała najpierw na szukaniu podobieństw, ale ostatnio, muszę przyznać, wyczerpał mi się limit podobnie brzmiących słów. Tak czy inaczej, lubię zapisywać słówka na fiszkach. Ta forma nauki jest przyjemna, ma w sobie element zgadywanki, rozbudza ciekawość i jest naprawdę skuteczna. Teraz planuję zdawać egzamin CAE i już się zaopatrzyłam w zestaw fiszek ułatwiający naukę słówek szczególnie przydatnych do tego egzaminu.
Iwona, lat 23, studentka hotelarstwa

Technika korzystania z fiszek:

 • jest idealna dla wzrokowców i dotykowców (fiszki robione samodzielnie);
 • rozwija inteligencję werbalną;
 • umożliwia szybkie i skuteczne opanowanie nowych słów;
 • umożliwia szybką powtórkę słownictwa;
 • umożliwia efektywne zagospodarowanie czasu (np. podczas stania w kolejce);
 • zawiera element zgadywanki – słówko w języku polskim po jednej stronie karteczki jest niejako pytaniem, druga strona fiszki jest odpowiedzią.


Autor: Anna Szyszkowska-Butryn
Tekst pochodzi z książki "Jak szybko  opanować język obcy. Wybierz metodę najlepszą dla siebie", Samo Sedno, Warszawa 2011. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...