Szukaj na blogu

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu FCE?

First Certificate, znany również jako FCE (First Certificate in English) czy B2 First, jest jednym z najpopularniejszych egzaminów wybieranych przez osoby uczące się języka angielskiego. Należy on do grupy Cambridge English, razem z takimi egzaminami jak: KET, PET, CAE i CPE.

Dlaczego warto przystąpić do egzaminu FCE?

Egzamin FCE (First Certificate in English) swoją popularność zawdzięcza temu, że otwiera nam wiele drzwi, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i edukacyjnej. Jest on honorowany przez wiele firm i uczelni w Polsce i zagranicą.

Jeśli pracujecie lub zamierzacie pracować jako pilot wycieczek, pracownik służby cywilnej czy nauczyciel języka angielskiego w klasach 1–3, koniecznie zastanówcie się nad przystąpieniem do tego egzaminu. Jeśli nadal studiujecie, First Certificate umożliwi Wam udział w wymianach międzynarodowych oraz zapewni Wam zwolnienie z egzaminów z języka angielskiego na studiach.

Powody do zdania tego egzaminu można wyliczać bez końca, ale nie zapominajcie, że nawet jeśli nie jest on wymagany na Waszej uczelni czy w miejscu pracy, warto do niego przystąpić chociażby dla zweryfikowania swojego poziomu i dla własnej satysfakcji.

Kto może zdawać FCE?

Egzamin jest przeznaczony dla osób na poziomie B2 – Upper-intermediate. Przystępując do First Certificate, powinniście swobodnie porozumiewać się w języku angielskim, umieć napisać dłuższe i krótsze formy użytkowe oraz rozumieć tekst pisany i mówiony.

Jak wygląda egzamin First Certificate in English?

Żeby dobrze przygotować się do jakiegokolwiek egzaminu, warto wiedzieć jak on wygląda, z ilu części się składa i ile czasu będziemy mieli na jego napisanie.

First Certificate składa się z 4 części: Reading and Use of English, Writing, Listening oraz Speaking.

Zobaczmy, co na Was czeka w każdej z tych części.

Część 1: Reading and Use of English(Czytanie ze zrozumieniem i stosowanie struktur językowych)

Pierwsza z nich – Reading and Use of English trwa 1 godzinę 15 minut i zawiera 7 zadań (52 pytania). W tej części sprawdzana jest znajomość gramatyki angielskiej, słownictwa oraz rozumienie tekstów pisanych. Jakich typów zadań można się spodziewać?

W części Use of English na egzaminie FCE znajdziecie: zadanie wielokrotnego wyboru, uzupełnianie luk (open cloze), słowotwórstwo i parafrazy z użyciem podanego słowa – łącznie 4 zadania. W części sprawdzającej czytanie ze zrozumieniem znajdują się 3 teksty z ćwiczeniami: wielokrotny wybór, wstawianie usuniętych fragmentów tekstu i dopasowywanie informacji do odpowiedniej części tekstu. Teksty, z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć mają ok. 2200 słów.

Ta część może wydawać się najbardziej wymagająca, ponieważ zakres wiedzy gramatycznej oraz słownictwa jest dość obszerny. Dlatego zanim przystąpicie do egzaminu, upewnijcie się, że opanowaliście wymagany zakres wiedzy na poziomie B2. Warto usystematyzować swoją wiedzę, przechodząc przez każde zagadnienie po kolei. Powtarzając słownictwo, nie zapomnijcie też o odświeżeniu czasowników frazowych, idiomów, wyrażeń i kolokacji.

Target FCE - przygotowanie do egzaminu
Target FCE. Ćwiczenia, testy, wskazówki 

Część 2: Writing (Pisanie)

Kolejna część – pisanie – zawiera 2 zadania, na które jest przeznaczona 1 godzina 20 min. Tutaj będziecie mogli się popisać swoimi umiejętnościami w tworzeniu tekstów nieformalnych i formalnych. Arkusz zawiera 4 tematy, pierwszy z nich jest obowiązkowy, z tematów 2–4 wybieramy tylko jeden. W obu zadaniach wymagana liczba słów to 140–190.

Pierwszy tekst, który musicie napisać, to esej w języku angielskim. W poleceniu podane są dwa pomysły/argumenty, które należy zawrzeć w tekście, ale także musicie dodać jeden od siebie. Wymagana nie jest specjalistyczna wiedza na dany temat, ale umiejętność wyrażania opinii, uzasadnianie ich oraz próba przekonania czytającego do naszego zdania.

Drugie zadanie, jeden z trzech teksów do wyboru, może zawierać: email, list, artykuł, raport lub recenzję. Każdy z tematów zawiera krótki tekst, do którego należy się odnieść.

Jak powinny wyglądać przygotowania do części Writing na egzaminie FCE? Jak wiadomo, trening czyni mistrza, więc im więcej tekstów napiszecie, tym łatwiej będzie Wam sprostać tej części na egzaminie. Oprócz poprawności gramatycznej, ortograficznej, interpunkcyjnej oraz odpowiedniego doboru słownictwa, oceniana jest również zgodność z „wymogami technicznymi” – czyli odpowiednią strukturą i rejestrem językowym danego rodzaju tekstu. Oprócz przypomnienia sobie zasad tworzenia wyżej wspomnianych form, warto zbudować sobie bazę przydatnych wyrażeń: wprowadzanie argumentu, przedstawianie kontrastującej opinii, zwroty otwierające i zamykające emaile i listy. Z takim zapleczem na pewno pióro na egzaminie będzie lżejsze.

Angielski. Pisz OBŁĘDNIE - kurs bezbłędnego pisania
Angielski. Pisz OBŁĘDNIE - kurs szybkiego i swobodnego pisania

Część 3: Listening (Rozumienie ze słuchu)

Zobaczmy, co na Wasz czeka w kolejnej części egzaminu – Listening. Ta część trwa 40 minut i sprawdza umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Nagrania są różnorodnego pochodzenia/typu: rozmowy telefoniczne, wiadomości, wywiady, dyskusje, wykłady i przemówienia, mogą to być zarówno monologi, jak i dialogi.

W pierwszym zadaniu słuchamy krótkich niepowiązanych ze sobą nagrań i odpowiadamy na pytanie wielokrotnego wyboru. W drugim zadaniu uzupełniamy brakujące słowa lub wyrażenia na podstawie tego, co usłyszeliśmy w nagraniu. Trzecia część zawiera kilka wypowiedzi dotyczących jednego zagadnienia, zadanie polega na dopasowaniu zdań, które najlepiej pasują do wypowiedzi każdej z tych osób. Ostatnie zadanie w tej części to zadanie wielokrotnego wyboru, w którym nagranie związane jest z jednym zagadnieniem oraz nie jest podzielone na fragmenty.

Każde nagranie w części Listening na egzaminie FCE jest odtwarzane dwukrotnie; dodatkowo przed rozpoczęciem odsłuchiwania poszczególnych nagrań mamy czas na zapoznanie się z zadaniami. Nie pomijajcie tej czynności – łatwiej będzie wybrać poprawną odpowiedź, jeśli będziecie wiedzieć na jakich informacjach musicie się skupić.

Przygotowania do tej części nie muszą być związane tylko z nagraniami egzaminacyjnymi, słuchajcie czegokolwiek. Radio, podcasty, wykłady czy filmy pomogą Wam oswoić się z naturalnym językiem mówionym. Nie skupiajcie się tylko na jednym źródle, słuchajcie różnych akcentów i różnych typów nagrań.

Część 4: Speaking (Mówienie)

Po tych zmaganiach czas na ostatnią część, czyli Speaking. W końcu możecie odłożyć długopisy! Dla każdej pary kandydatów przeznaczone jest 14 minut. Oprócz naszego rozmówcy podczas tej części obecnych jest także dwóch egzaminatorów.

Na początek rozmawiamy z egzaminatorem, który zadaje nam kilka pytań dotyczących życia codziennego (praca, szkoła, zainteresowania). W kolejnej części mamy minutę na opisanie i porównanie dwóch obrazków. Kandydat, który słucha opisu obrazka jest poproszony o krótki komentarz. Musimy także odpowiedzieć na pytania widniejące nad zdjęciami. Trzecia część to rozmowa między kandydatami dotycząca pomysłów lub opinii na temat podany na materiałach egzaminacyjnych. Do tej części warto odświeżyć zwroty, które ułatwią nam interakcję z drugim kandydatem, czyli na przykład wyrażanie tego samego lub odmiennego zdania czy uzasadnianie opinii. Ostatnia część jest kierowana przez egzaminatora, który zadaje dodatkowe pytania związane z poprzednią częścią – celem tej części jest dodatkowa dyskusja między kandydatami.

Jak przygotować się do egzaminu B2 First?

Jeśli zdecydujecie się przystąpić do tego egzaminu, to rozpocznijcie przygotowania odpowiednio wcześniej. Zakres materiału jest dość obszerny, zarówno jeśli chodzi o zagadnienia gramatyczne, jak i słownictwo czy też umiejętności pisania, słuchania i rozumienia testów pisanych. Możecie się wspomóc także arkuszami z poprzednich lat, dzięki czemu zaznajomicie się także ze stroną techniczną egzaminu.

W ofercie księgarni internetowej jezykiobce.pl znajdziecie materiały przygotowujące do egzaminów Cambridge English, m.in. do egzaminu B2 First.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...