Jak szybko opanować język obcy? Poznaj 6 nawyków, które ci w tym pomogą

Kolejny podręcznik ciśnięty w kąt? Kolejny porzucony kurs wieczorowy? Każdy, kto próbował nauczyć się języka obcego, wie, że systematyczna praca i utrzymanie motywacji na stałym poziomie nie należą do najłatwiejszych. Co można zrobić, żeby nauka była nie tylko skuteczna, ale też przyjemna, a efekty widoczne, ale nie okupione szeregiem wyrzeczeń? Poniższe sprawdzone nawyki pomogą ci w osiągnięciu tego celu.

1. Ucz się regularnie

Jeżeli usiądziesz do nauki raz w tygodniu, nie oczekuj spektakularnych efektów. Do osiągnięcia sukcesu w nauce potrzeba częstych powtórek i przemyślanego działania. Lepiej jest się uczyć w mniejszych dawkach, ale często, robiąc krótsze odstępy między lekcjami. W ten sposób łatwiej utrwalisz materiał i unikniesz zniechęcenia, które pojawia się, gdy odkrywasz, że nie pamiętasz nic z lekcji sprzed tygodnia. Najlepiej uczyć się codziennie po trochu – wybierz taką porę dnia, która akurat tobie odpowiada i umożliwia wygospodarowanie czasu na naukę. Najlepiej, żeby była to jedna stała pora w ciągu dnia.

2. Wykorzystaj każdą chwilę

Żyjemy coraz szybciej i coraz intensywniej, dlatego łatwo jest wmówić sobie, że brak postępów w nauce spowodowany jest brakiem czasu. Ale tak naprawdę w dzisiejszych czasach to żadna wymówka – dzięki nowym technologiom możesz uczyć się w korku, w autobusie do szkoły, czy w kolejce do lekarza. Pomogą ci w tym materiały, które zawsze możesz mieć przy sobie: aplikacje na telefon i fiszki. Wykorzystaj Internet – to potężne źródło materiałów, które praktycznie zawsze masz pod ręką. Polub strony na Facebooku dotyczące nauki danego języka, kanały na Youtube, poszukaj ciekawych podcastów i audiobooków.

nauka języka obcego - jezykiobce wydawnictwo edgard

3. Odpowiednio planuj i dawkuj

Ucz się z głową i szanuj swój czas. Nic nie da przerobienie całego rozdziału podręcznika w jeden wieczór, jeśli później nie wrócisz do tego materiału. Nie trać czasu na naukę według reguły „zakuć, zdać, zapomnieć”. Nawet już opanowany materiał dobrze jest po pewnym czasie odświeżyć – dlatego warto sięgać po repetytoria na odpowiednim poziomie. Aby uniknąć zniechęcenia, naukę trzeba odpowiednio dawkować. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka potrafi szybko zabić motywację. Jeśli postawisz sobie nierealny cel, szybko dopadnie cię zniechęcenie i frustracja. Nauka języka wymaga dużo czasu i cierpliwości i tylko postawa „chcę”, a nie „muszę” pozwoli ci wytrwać w dążeniu do celu.

4. Sięgnij po autentyczne materiały

Staraj zanurzyć się w języku. Najłatwiej tego dokonać, sięgając po autentyczne materiały: piosenki, filmy, seriale, książki. Jeśli od tygodnia nucisz tę samą piosenkę, wykorzystaj to i przeczytaj jej tekst i tłumaczenie. Obejrzyj ulubiony film lub serial w oryginale – zrozumienie treści przyjdzie ci łatwiej, jeśli znasz już fabułę, a przydatne zwroty same wejdą do głowy. Jeśli jesteś fanem literatury, ale twój poziom nie jest jeszcze tak wysoki, żeby móc przeczytać powieść w obcym języku, sięgnij po powieści i adaptacje oraz kryminały do nauki języków. To specjalne wydania opracowane z myślą o uczących się – ze słowniczkami i ćwiczeniami utrwalającymi.

5. Wykorzystaj swoje hobby

Staraj się oglądać filmiki, czytać książki, blogi i artykuły tematyczne w obcym języku, nawet jeśli nie wszystko jeszcze rozumiesz. Podróże, sport, makijaż czy wywiady z gwiazdami – każdy temat jest dobry, jeśli tylko naprawdę cię interesuje. Poznasz nie tylko słownictwo związane z bliską ci dziedziną, ale też mimowolnie przyswoisz przydatne zwroty i wyrażenia języka codziennego, których często próżno szukać w podręcznikach. Wykorzystaj swoje "guilty pleasures", czyli wstydliwe przyjemności – na przykład poszukaj odpowiednika ulubionego reality show w obcym języku.

6. Wyznacz cel

Swobodna rozmowa na wakacjach za granicą, lepsza praca, a może zdany egzamin? Zgromadź materiały potrzebne do osiągnięcia wybranego celu i regularnie po nie sięgaj. Jeśli język obcy jest ci potrzebny w pracy, sięgnij po publikacje stworzone pod kątem konkretnej dziedziny, np. biznesowe. Wyznacz również (realistyczny!) cel, jeśli chodzi o ilość materiału do przerobienia. Stwórz na kartce lub w telefonie tygodniowy lub miesięczny plan nauki. Rozpisz, ile przeczytasz artykułów, ile godzin audiobooków przesłuchasz, ile filmików na YouTubie obejrzysz, ile przerobisz stron z podręcznika. To pozwoli ci systematycznie śledzić postępy. Zaznaczaj wszystkie osiągnięte cele i nagradzaj się, jeśli zrealizujesz wszystkie. Jeśli takie planowanie przychodzi ci z trudem, sięgnij do publikacji z dokładnym harmonogramem nauki.

Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli nauka stanie się twoim nawykiem – takim samym jak mycie zębów. Aby tego dokonać, musisz nauczyć się wplatać ją w swój codzienny tryb dnia. Kiedy stanie się ona jego integralną częścią, nie tylko szybko zobaczysz efekty, ale także przestaniesz dostrzegać wysiłek, jaki w nią wkładasz, a satysfakcja z osiągniętego celu da ci motywację do podnoszenia sobie poprzeczki coraz wyżej. Bo pamiętaj – nauka języka nigdy się nie kończy!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć