- today
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 136 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
K-pop, kimchi i bibimbap, czyli nie tylko językowy przewodnik po współczesnej Korei Południowej dla początkujących.
Język koreański z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników kuchni, muzyki czy historii Korei Południowej. Jeśli ty także pasjonujesz się wszystkim co koreańskie, koniecznie sprawdź, czy znasz klucz do współczesnej kultury koreańskiej.
Spis treści:
1. Czym są kimchi i bibimbap ?
2. K-pop – więcej niż muzyka
3. Co warto odwiedzić w Korei?
4. Język koreański – o czym musisz wiedzieć na początku nauki?
Czym są kimchi i bibimbap?
Nie da się ukryć, że kuchnia koreańska ma wielu fanów na całym świecie! Ostrość pasty gochuchang, świeży ryż oraz warzywa to kilka podstawowych składników koreańskiej kuchni. Poznaj kilka flagowych dań kuchni koreańskiej.
Kimchi
Sercem kuchni koreańskiej jest kimchi, ale czym właściwie jest? Kimchi to kiszone warzywa, zazwyczaj kapusta pekińska, z dodatkiem pasty gochuchang, czosnku, imbiru i innych przypraw. Kimchi jest serwowane do prawie każdego koreańskiego dania. Koreańczycy są dumni z kimchi do tego stopnia, że jest elementem tożsamości narodowej.
Bibimbap
Bibimbap to jedno z najbardziej popularnych koreańskich dań, które łączy wszystkie podstawowe składniki kuchni koreańskiej. Nazwa bibimbap oznacza dosłownie mieszany ryż. To danie składa się z ryżu, różnych warzyw, wołowiny oraz smażonego jajka. Każdy składnik układany jest w naczyniu osobno, by była to także uczta dla oka. Następnie składniki miesza się samodzielnie na talerzu, by rozkoszować się połączonymi smakami. To danie idealnie odzwierciedla koreańską harmonię.
K-pop - więcej niż muzyka
K-pop, czyli koreański pop, to aktualnie jeden z najpopularniejszych gatunków muzycznych. To właśnie k-pop swoją popularnością rozsławił kulturę Korei Południowej na całym świecie. K-pop ma kilka flagowych zespołów, które zasłynęły na arenie międzynarodowej, a są to BTS, BLACKPINK, EXO czy Stray Kids. Muzyka k-pop łączy w sobie elementy popu, hip-hopu, EDM oraz R&B, co czyni ją wyjątkowo różnorodną i atrakcyjną dla szerokiej grupy odbiorców. Aspekt, który odróżnia k-pop od innych gatunków muzycznych, to perfekcja, którą widać na każdym kroku. Koncerty są dopracowane co do sekundy. Idealnie dopracowane wizerunki artystów w połączeniu z dynamiką muzyki przyciągają miliony fanów. Widownia często upatruje w idolach ikony modowe. Z każdym rokiem ten gatunek przyciąga coraz liczniejszą widownię i ma większy wpływ na muzyczny świat.
Co warto odwiedzić w Korei?
Korea to kraj z bezapelacyjnie bogatą historią i kulturą. Sprawdź listę kilku ciekawych miejsc wartych odwiedzenia w Korei Południowej.
Seul, stolica kraju
• Pałac Gyeongbokgung (경복궁) – Jeden z najważniejszych pałaców dynastii Joseon, zbudowany w 1395 roku.
• Wieża Namsan (N Seoul Tower) – Jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Seulu. Z góry widać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta.
• Dzielnica Gangnam – Znana na całym świecie dzięki piosence Gangnam Style. To ekskluzywna dzielnica pełna luksusowych sklepów, restauracji i klubów nocnych.
Wyspa Jeju
• Hallasan (한라산) – Najwyższa góra Korei Południowej, będąca wygasłym wulkanem.
• Seongsan Ilchulbong (성산 일출봉) – Nazywany Kraterem Wschodzącego Słońca, jeden z najpiękniejszych punktów widokowych.
Busan, nadmorskie miasto z charakterem
• Haeundae Beach – Najsłynniejsza plaża Korei.
• Gamcheon Culture Village – Kolorowa dzielnica pełna artystycznych instalacji i murali.
Język koreański – o czym musisz wiedzieć na początku nauki?
K-pop nie tylko przyciągnął do Korei masę turystów, ale też wykreował potrzebę nauki języka koreańskiego. Mnóstwo fanów BTS lub innego zespołu, zachęconych muzyką swoich idoli zaczęło uczyć się języka koreańskiego. Poznaj kilka faktów, które musisz znać już na początku nauki koreańskiego.
1. Język koreański wykorzystuje alfabet hangul (한글) stworzony w XV wieku przez króla Sejonga Wielkiego, aby ułatwić naukę pisma. Składa się z dwudziestu jeden liter samogłoskowych (w tym dyftongi, czyli kombinacje samogłosek z półsamogłoskami) oraz dziewiętnastu liter spółgłoskowych.
2. Koreański ma szyk zdania odmienny od języka polskiego. W języku koreańskim obowiązuje szyk SOV, czyli podmiot-dopełnienie-czasownik, np. Ja jabłko jem. (저는 사과를 먹어요). Czasownik zawsze znajduje się na końcu zdania.
3. W kulturze koreańskiej hierarchia społeczna jest bardzo ważna. Ma to odzwierciedlenie w języku, dlatego istnieją różne formy grzecznościowe, np. dziękuję to 감사합니다 (gamsahamnida) w formalnym stylu lub 고마워 (gomawo) w nieformalnym.
4. Język i kultura są ze sobą silnie powiązane. Warto to wykorzystać i uczyć się języka w kontekście kultury, która w przypadku Korei Południowej jest wyjątkowo barwna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, np. co ma wspólnego koreańskie jedzenie z powitaniami, lub z jakiej okazji możesz wręczyć papier toaletowy jako prezent, sięgnij po Koreański starter. Język i kultura. Poznaj fascynującą kulturę Korei i naucz się podstaw języka koreańskiego!
Komentarze (0)