Jak uczyć się języka obcego? Wybierz sposób nauki, który Cię wciągnie!

Wiele osób nadal decyduje się na tradycyjne kursy, lekcje indywidualne czy samodzielną naukę przy pomocy standardowych podręczników. Uczenie się języka obcego będzie jednak prostsze i przyjemniejsze, gdy dopasujesz sposób nauki do swoich potrzeb i preferencji. Ucz się tak jak lubisz! Urozmaicaj naukę, postaw na rozrywkowe formy. Jak? Oto kilka propozycji:

  • Jesteś słuchowcem albo chcesz dobrze opanować prawidłowy akcent? Słuchaj nagrań profesjonalnych lektorów. Możesz to robić nie tylko w domu, ale też w autobusie, na siłowni czy na zakupach.
  • Nie ruszasz się bez swojego smartofonu czy tabletu? Wypróbuj aplikacje językowe, np. LangBandit.
  • Spędzasz dużo czasu przed komputerem albo lubisz gry i łamigłówki? Sięgnij po kursy multimedialne wykorzystujące gry interaktywne!
  • Kochasz czytać? Czytaj powieści w oryginale. To łatwiejsze, niż się wydaje.

Osoby, którym nie odpowiada tradycyjny model nauki, chętnie sięgają po readersy, czyli powieści i kryminały z ćwiczeniami. To teksty pisane przez współczesnych autorów z bogatym doświadczeniem w nauczaniu języków, dostosowane do umiejętności i potrzeb czytelników na różnych poziomach zaawansowania. Łączą one przyjemność lektury wciągającej historii z doskonaleniem znajomości języka obcego. Lektury uproszczone w języku obcym znakomicie uzupełniają samodzielną naukę, a dla nauczycieli, którzy chcą urozmaicić lekcje, są atrakcyjnym materiałem dydaktycznym.


Nauka, od której trudno się oderwać

Powieści i kryminały zostały pomyślane w taki sposób, aby poprzez ciekawą i wciągającą fabułę utrzymać uwagę czytelnika, który, pochłonięty lekturą, mimochodem poszerza kompetencje językowe. Jeśli nudzą Cię standardowe formy nauki i szybko tracisz motywację – ta seria jest dla Ciebie.

Książki podzielone są na mniejsze rozdziały opatrzone odpowiednio dobranymi ćwiczeniami leksykalno-gramatycznymi, dzięki którym ćwiczysz nowo poznane słownictwo oraz struktury gramatyczne. Ułatwia to zrozumienie fabuły i przyswajanie materiału.

Słownik z obszernym tłumaczeniem użytych fraz umieszczony został na końcu, jednak nie ma potrzeby odrywać się od lektury, gdyż tłumaczenia trudniejszych wyrazów znajdują się na marginesach stron. Dzięki temu wygodnemu rozwiązaniu możesz na bieżąco sprawdzać znaczenie niezrozumiałych dla siebie zwrotów. Ponadto pracując z powieścią poznajesz współczesne, naturalne słownictwo w kontekście, czyli w sposób który najbardziej sprzyja zapamiętywaniu.

Do niektórych książek dodawane są audiobooki czytane przez native speakera. W komplecie z audiobookiem można nabyć np. angielski thriller prawniczy A Tainted Legacy czy hiszpański kryminał Silencio. Ich słuchanie pozwala poznać wymowę i ćwiczy rozumienie ze słuchu.

Poza kryminałami, powieściami i thrillerami warto sięgnąć po gamebooki, które spodobają się fanom zagadek i eksperymentów. Książki tego typu zachęcają czytelnika do kreowania własnych narracji i decydowania o losach bohaterów. Taka formuła wzbudza ciekawość, angażuje i motywuje do nauki poprzez zabawę, a dodatkowo pozwala na stosowanie techniki powtórnego czytania tekstu, z którym już raz się zapoznaliśmy, a tym samym do ćwiczenia słownictwa. Możliwość wielorakich wyborów sprawia z kolei, że ponowne czytanie Cię nie nudzi.

Powieści na lekcji języka obcego

Powieści do nauki języków obcych można polecać uczniom do samodzielnej nauki, zwłaszcza w przypadku dłuższej przerwy czy szykującej się nieobecności z powodu np. wakacji. Dzięki temu kursant nadrabia zaległości lub po prostu nie traci kontaktu z językiem. Lektura powieści może być też podstawą do przyznania dodatkowych punktów lub wyższej oceny uczniom, którzy mają większe oczekiwania względem kursu.

Warto również urozmaicać własne zajęcia, wplatając w nie powieści. Możesz poświęcić określony dzień tygodnia lub miesiąca wyłącznie pracy z książką, skorzystać z tradycyjnych technik, jak dyskusja dotycząca fabuły, tworzenie konkursów na znajomość treści, zadania na zrozumienie tekstu, lub projektów opartych na utworze, np. tworzenie własnych audiobooków, ulotek reklamowych itp. Pomysłów może być wiele, a wszystko zależy od Twojej inwencji.